Tip redakcii
 

VIDEO: Zákerná choroba vzala Lucii milovaného manžela. TAKTO dnes žije vdova s deviatimi deťmi!

Do poslednej chvíle verila, že Miloš sa uzdraví.

11. marca 2018, 10:00

Autor: Archív rodiny

Vyrastala v Sobranciach a hoci v jej rodine neboli muzikanti, zatúžila stať sa speváčkou. Necelý rok pred nástupom na vysnívané konzervatórium svoj cieľ zmenila: rozhodla sa pre gitaru. Hoci jej všetci tvrdili, že do takejto školy sa nedostane, Lucia Schneiderová si verila. Na konzervatórium ju vzali a v Žiline, kam sa z východu Slovenska presťahovala, stretla aj životnú lásku.

Vlani v júli však jej manžel Miloš po ťažkej chorobe zomrel. Lucia s deviatimi deťmi ostala sama... Zvonček na paneláku stláčame s miernymi rozpakmi. Čo nás čaká v takej početnej rodine, ktorá nemá otca?

Otvoria sa dvere, spoza nich vykuknú tri páry šibalských očí. Kým ostatní súrodenci sú v škole, alebo v škôlke, Ester (5), Dávid (2) a najmenšia Tamarka nás dovedú do presvetlenej obývačky. V jej strede kraľuje veľký stôl, okolo ktorého sa vznáša neuveriteľná pohoda. Pripadá nám, že tu nie sme po prvý raz, akoby sme sa s Luciou Schneiderovou poznali roky. Sme vôbec správne?

Deti do manželstva rýchlo pribúdali. Foto: Ján Dzúr

Deti sú dar

Lucia je štíhla ako prútik. Pekne upravená a usmievavá žena, pustí deťom rozprávku a z kuchyne donesie čaj. „V štrnástich rokoch som uverila v Boha a viera ma sprevádza doposiaľ. Aj s Milošom som sa zoznámila u kapucínov. V tom čase som však bola natoľko utiahnutá, že som uvažovala o živote rehoľnej sestry. Až raz, keď som išla reklamovať drahý sveter, Miloša som stretla na ulici. Odprevadil ma a ja som sa Boha pýtala, prečo mi tohto muža poslal do cesty a akú rolu v mojom živote zohrá?“ opisuje Lucia.

Po dvoch rokoch chodenia, v októbri roku 1999, sa zosobášili. Deti do manželstva rýchlo pribúdali, no Miloš a Lucia ich brali ako dar. „Keď som išla do parku s čo iba s tromi, ľudia vyzvedali, či sú všetky moje. Hovorím, áno, ale raz toľko ich mám doma!“ pokračuje. Niektorí sa usmiali, iní pohoršovali, že v tejto dobe je to nezodpovedné. „No ja som na mnohodetnú rodinu bola pyšná. Nie vždy sme mohli rozhadzovať, no boli sme zdraví a nikdy nám nič nechýbalo,“ presviedča nás mladá vdova.

Rande s manželom

Žiadny dej nie je čierny ani biely. V každom sa prelínajú chvíle smútku a šťastia. Po šiestom pôrode spozornela aj Lucia. Bola fyzicky a psychicky vyčerpaná, vážila asi štyridsať kilogramov. Navyše opäť otehotnela. „Cez túto graviditu ma napokon zázračne preniesla viera. Začala som priberať, dobre som spala. No súčasne som si uvedomila, že od svadby žijem len materstvom. A ja som predsa tiež žena a manželka. To, že som vydatá a mám kopu detí, predsa neznamená, že o seba prestanem dbať!“ vráti sa do minulosti Lucia. Pustila sa do cvičenia.

Každý piatok si s manželom vyrazili do mesta: do kina, sauny, reštaurácie, na prechádzku. Raz za pár mesiacov si sami dvaja dopriali predĺžený víkend v niektorom kúte Slovenska. „Deti si z nás uťahovali. Vraj sme jediní manželia, ktorí takto chodia na rande. No obaja sme tie chvíle milovali,“ prezradí Lucia. Na sedemnáste výročie svadby, mesiac po narodení najmenšej Tamarky, sa s ňou a s manželom vybrala na párdňový výlet. Miloša však ukrutne bolela hlava. Po návrate išiel na vyšetrenie, ktoré ukázalo nádor na mozgu.

Spláca hypotéku

Nasledovali prehliadky, operácia, liečba. V máji lanského roku lekári Lucii oznámili, že pre Miloša viac urobiť nemôžu. Vzala si ho domov, kde o tri mesiace zomrel. „Spočiatku som nevedela, či vôbec zvládne prevoz sanitkou. Chorobu však znášal statočne a pokorne. Jeho stav sa zlepšil, do poslednej chvíle som verila, že sa uzdraví. Keď zomrel, najmenšiu dcérku som akurát prebaľovala. Oproti mne vyletel šíp a okolie zalial nadprirodzený pokoj. Viem, že Miloš je teraz šťastný a raz sa stretneme,“ opisuje svoje pocity Lucia. Jeden príbeh sa skončil. Mladá žena pri jeho rozprávaní pôsobí vyrovnane, no po osemnástich rokoch manželstva sa ocitla v situácii, ktorú jej nikto nezávidel. Ostala sama s piatimi synmi a so štyrmi dcérkami, najmenšia má aj teraz len pár mesiacov. Čo bude ďalej? Od manželovho pohrebu to Lucia nemá ľahké. Je na materskej dovolenke, jej početná rodina žije z 800 eur. Musí z nich vyrovnať všetky nevyhnuté náklady a k tomu hypotéku na dom, ktorý s Milošom začali stavať.

Nič nenasvedčovalo, že sa ich príbeh dramaticky zmení. Foto: Ján Dzúr

Teší sa na bungalov

„Náš bežný nákup je štyridsať rožkov, dva chleby, dvadsať jogurtov. Včera som za potraviny dala 150 eur, no chladnička bude za chvíľu prázdna. Našťastie, zázraky v mojom okolí sa diať neprestali. Neznámi ľudia nám pomáhajú splácať pôžičku. Iní vezmú deti na obed, ďalší im prinesú ovocie,“ rozpráva Lucia Schneiderová. Ak sa s deťmi nehrá alebo neučí, perie, upratuje, varí. Napriek tomu nehromží a berie život taký, aký je.

Spomína si na spoločné chvíle s manželom a opakuje si, že aj v najťažších chvíľach musí ostať ženou. Napokon, Boh ich stvoril krásne. Popri tom sa teší na bungalov, kam sa chce s deťmi časom presťahovať z podnájmu. „Stojí na kopci a je z neho malebný výhľad: tak si to prial Miloš,“ uzatvára Lucia. Napokon chytí do rúk gitaru a zahrá chválu, pieseň, ktorú mal rád. Miloš na nás hľadí z veľkej fotografie v obývačke, no podľa Lucie aj z neba. Každý večer mu tam s deťmi posiela zo Žiliny niekoľko akordov...

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

LUNÁRNY KALENDÁR od 18.6 do 24.6. 2018: Láska bude hrať prím a podporí váš úspech aj vnútorné vyrovnanie

Sobota je mimoriadne prajná na nadväzovanie vzťahov a podporí rozvoj komunikácie....
 

FOTO: Martin Šmahel v Austrálii neodolal a vzal do náručia...

...chránené zviera, ktoré ponúkajú ako atrakciu.
 

K letu patrí biela: Staňte sa kráľovnou horúcich dní!

Ak chcete dodať šatníku dovolenkový nádych, vyskúšajte bielu. Celebrity...
 

FOTO: Žije v komnatách, ktorými kráčal Jean Reno. TEJTO žene budete jej povolanie závidieť!

„Kedysi som snívala, že budem princezná,“ smeje sa Zuzana Šulcová.
 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
VIDEO: Zákerná choroba vzala Lucii milovaného manžela. TAKTO dnes žije vdova s deviatimi deťmi!
Ján Dzúr