Tip redakcii
 

Zlatica Kušnírová čaká na znamenie od dcéry. Z jej slov sa tisnú slzy do očí

"Hovorí sa, že ak niekto zomrie násilnou smrťou, od okolia sa odoberie až vtedy, keď dopadnú vraha,“ vraví mama Zlatica Kušnírová (53).

03. októbra 2018, 17:00
So smrťou dcéry sa nikdy nezmieri.

So smrťou dcéry sa nikdy nezmieri.

Autor: archív

Minulý týždeň zadržala polícia štyri osoby podozrivé z úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27). Dvojicu zastrelili v dome vo Veľkej Mači pred siedmimi mesiacmi, dôvodom mali byť Kuciakove články, v ktorých sa zameriaval aj na daňové podvody a pochybenia vplyvných ľudí. Po razii kukláčov v Kolárove na južnom Slovensku spozorneli aj Gregorovce neďaleko Prešova, kde býva mama nebohej Martiny, Zlatica Kušnírová (53).

Od zimy sa nevyspala

Chalupu práve opravujú, sadneme si pod vonkajší prístrešok. Pani Zlatica donesie kávu. Chvíľu sa nezáväzne rozprávame o počasí, deťoch, odháňame mačky aj sliepky. Potom zvážnie. Má vyplakané oči. Vidno na nej, že za posledné mesiace schudla, vo vlasoch jej pribudli šediny. „Pred trinástimi rokmi mi zomrel manžel. Dva týždne po návrate z vojenčiny ma na zábave pozval do tanca. Bolo to v sobotu a pondelok popoludní ma čakal pred prácou. Už sme sa od seba nepohli,“ vzdychne si. Jej manžel odmietal operáciu, pri ktorej by prišiel o nohu, pretože nechcel byť nikomu na ťarchu. Skonal doma ako štyridsaťjedenročný.

Ju si vymodlili

„Jeho odchod som nezvládala a neskutočne som trpela. Vtedy ku mne pristúpila už nebohá svokra a povedala mi: neplač, prišla si o manžela, ale mne zomrel syn. Až teraz vo februári som pochopila, čo mi naznačila. Bolesť, ktorú matka zažíva nad hrobom dieťaťa, je najhroznejšia zo všetkých. Nič sa jej nevyrovná,“ vzlykne si Zlatica Kušnírová. Vie, čo je to samota. Rodičia jej už zomreli a ona bola jedináčik. „Mame s otcom som sa narodila po trinástich rokoch manželstva, hovorili, že si ma vymodlili. Prečo som potom o dcéru prišla ja?“ pýta sa nahlas.

Od zimy sa poriadne nevyspala. Niekedy celý deň neje a nemá pocit hladu. Vo svetlých chvíľach sa usmeje, no potom celé hodiny nevie zastaviť prúd sĺz. „Doma mi stále vyhrávali východniarske ľudovky. Keď prišla Martina, vypla ich a pustila mi Jarka Nohavicu. Dnes, keď si pustím Sarajevo, myslím len na ňu. A plačem,“ dodá.

Gény rebelky

Zlatica Kušnírová a Martina neboli ako matka a dcéra, ale ako dve nerozlučné kamarátky. Boli si blízke, nemali žiadne tajomstvá. „Raz jej učiteľka vytkla, že na hodiny chémie nosí obnosený plášť. Nechcem klamať, na nový sme vtedy nemali. Martina sa jej opýtala, či ľudí posudzuje podľa oblečenia a ja som hneď musela naklusať do školy! Stále bojovala za spravodlivosť a túžila byť policajtkou. Urobila skúšky, no aby ju vzali, potrebovala úplatok. Kdeže by som ja naškriabala tisícpäťsto eur? Chcela som si vziať úver, dcéra ma však zahriakla. Ja, ktorá som ju vychovala k čestnosti, idem podvádzať?!“ spomína Zlatica Kušnírová.

Martina zdedila rebelské gény po mame a zrejme tým imponovala aj svojmu snúbencovi. Kabelky, šminky, drahé šaty, kozmetika, účesy, to všetko jej pripadalo povrchné a plytké. Vyštudovala archeológiu a s Jankom Kuciakom sa usadili vo Veľkej Mači.

Čaká na znamenie

Vyjdeme na cintorín k Martininmu hrobu. Jej mama pri ňom zopne ruky, napraví kvety a vence. Akurát jej zazvoní telefón, ktosi jej oznamuje, že obvinení idú do cely. „Chvíľu som sa tešila, no bojím sa, aby sa vo vyšetrovaní opäť čosi nezvrtlo. S násilnou smrťou dcéry sa nikdy nezmierim, chcem vedieť, kto a prečo ju s Jankom zavraždil,“ povie narovinu. Kedysi pri televízore štrikovala, večer čítala knihy. Dnes sa zamestnáva prácou na rodinnom gazdovstve, kde minulý týždeň pribudlo teliatko. Do postele padá zrobená a hoci má syna, nevestu a dve malé vnúčatá, na Martinu nevie ani na okamih zabudnúť.

Spravodlivý proces

„Veľa ľudí mi povedalo, že sa im s Martinkou snívalo. Túžim po tom aj ja, ale ešte to neprišlo. Stále mi pripadá, že dcérka stojí vedľa mňa, že na druhý breh neodišla. Hovorí sa, že ak niekto zomrie násilnou smrťou, od okolia sa nejakým znamením odoberie až vtedy, keď vraha dopadnú. S dcérou a so zaťom som sa takto ešte nerozlúčila,“ utrie si slzy užialená mama.

„Vrahovia mojej dcéry a zaťa by si podľa mňa zaslúžili peklo na zemi. Ale Martinka a Janko nič neriešili s horúcou hlavou. Určite by si želali spravodlivý proces. Verím, že taký bude,“ uzatvára Zlatica Kušnírová. Na dcéru pridá ešte jednu spomienku, keď ju od vlaku v Trnave viezla do Veľkej Mače, kde sa s Jankom usadila. „Zrazu Martina vraví Jankovi – doma sme zabudli šatku. A načo by nám bola? Zaviažeme mame oči, aby nám sem nechodila každý týždeň!“ rozľútostí sa pani Zlatica nad dcériným vtipkovaním. Do Veľkej Mače totiž už išla až po dcérinej smrti...

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Už nesmúti: Lucia Mokráňová sa odsťahovala od exfrajera a začína nový život! Sklamal ma...

Exfarmárka si povedala dosť. Zbalila psa, krabice a prenajala si nový...
 

Ten je pekný vtáčik! Kouč Vojtek by si mohol podať ruku s multioteckom Kollárom

Rocker má zdá sa rovnaký koníček – plodiť deti. Má až päť potomkov.
 

Jahodová liečba: Ak sa vyberiete na medvedí cesnak, natrhajte si do zásoby aj listy lesných jahôd

Listy lesných jahôd majú v bylinkárstve významné miesto. Patria totiž...
 

OTESTUJTE SA: Je tvorivosť súčasťou vášho života?

Nedokážete bez nej žiť alebo sa málokedy dostanete k činnosti, ktorá vás...
 

FOTO: Nosili ho aj prespanky! TENTO kúsok odevu Slovákovi odhalil minulosť jeho vyvolenej!

V Bratislave si môžete pozrieť fenomén tradičnej ľudovej kultúry.
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Zlatica Kušnírová čaká na znamenie od dcéry. Z jej slov sa tisnú slzy do očí
Ján Dzúr