Tip redakcii
 

Čakanie na zázrak

„Vydržať, vydržať, vydržať,“ s obľubou opakoval Paľko Mikulík čarovnú povzbudzujúcu formulku.

07. decembra 2007, 08:00

Nevyhnutná dennodenná dávka autosugescie mu mala pomôcť prežiť. Tretí infarkt nevydržal.

Málokto vedel, ako veľa toho vlastne musel Pavol Mikulík vydržať. Keďže choroba mu odobrala nielen schopnosť samostatne sa hýbať, ale aj plynule komunikovať, nikto sa už ani nedozvie, aké to bolo v skutočnosti ťažké. Pavol Mikulík zomrel a spolu s ním aj bolesť, ktorá sa posledných štrnásť rokov stala jeho najvernejšou spoločníčkou.
Život človeka sa môže v sekunde zmeniť, no to, ako sa zmenil ten Paľkov, je až desivo tragické. „Prišlo to ako blesk z jasného neba. Registroval som, že odpadávam, a potom nastala tma,“ opísal Pavol Mikulík najtemnejšiu udalosť vo svojom živote – porážku. Prepadla ho vo výťahu v jednom košickom hoteli. Tamojšia hotelová ochranka v domnienke, že sa na zem zvalil preto, lebo je opitý, pritom dva roky pre cukrovku nepil, ho hodila v jeho izbe na posteľ a nechala tak. Záchranku zavolal až jeho priateľ Stano Dančiak, ktorý ho v izbe našiel. To, že sa to nestalo skôr, značne skomplikovalo Paľkov zdravotný stav. Cievna mozgová príhoda spôsobila vtedy len 49-
-ročnému mužovi, ktorého dlhodobo trápil vysoký tlak a cukrovka, ochrnutie pravej strany tela a poruchu rečového centra.
Desať mesiacov bol Paľko pripútaný na lôžko a päťdesiatky sa dožil v nemocnici. Vychytený herec, ktorý sa pred nešťastnou udalosťou ani na minútu nezastavil, nakrúcal filmy, robil v televízii, v rozhlase, v dabingu, učil na vysokej škole, ležal bezmocný v nemocnici a čakal na zázrak.  Neprišiel. Z nemocnice sa vrátil do svojho bytu, k svojej žene, ale viac tam už bývať nechcel. Odhodlanie rozviesť sa, ku ktorému dospel ešte pred porážkou, sa pre neho stalo otázkou života a smrti. Až takou, že sústavne žiadal svojich priateľov, aby mu pomohli s rozvodom, lebo inak si zoberie život. „Bolo to, ako keď niekto príde a žiada vás o pohár vody,“ opísal túto časť Paľkovho života jeho najoddanejší žiak, herec Juraj Benčík. Svojmu profesorovi pomohol rozviesť sa a odísť z bytu.
„Keď som videla, ako sa k nemu správajú, vedela som, že musí ísť preč,“ povedala Paľkova priateľka, režisérka Štefánia Gorduličová na margo jeho odchodu z rodiny. Prečo sa nešťastný herec rozhodol pre rozvod až po mozgovej príhode, hoci jeho manželstvo bolo v troskách už pred ňou? „Lebo až keď vám je takto zle, uvedomíte si, kto pri vás stojí a kto nie,“ vyjadrila sa Lula Machatsová, priateľka Paľa Mikulíka, ktorá pripúšťa, že na napätí v Paľkovej rodine mal svoj podiel vzťah ich dvoch. 
Lula chodila za Paľkom do nemocnice každý deň a učila sa s ním hovoriť. Do dlane mu dala kamienok, aby mu dodával silu. Potreboval jej viac ako dosť.

V starobinci

Päťdesiatdvaročný muž, jedna z najvýznamnejších osobností slovenského divadelníctva, skončil po rozvode v starobinci medzi starčekmi s priemerným vekom osemdesiat rokov. „Navrhoval, aby jeho 5-izbový byt vymenili za dva menšie. Nešlo to a nie jeho vinou,“ spomína si Štefánia Gorduličová.
V jeho byte ostal vtedy už dospelý syn a bývalá manželka. Rozviedli sa po dvadsiatich šiestich rokoch. Keď si ju herec pred rokmi bral, bola už tehotná, nie však s ním. Otcom jej dieťaťa bol jej priateľ, s ktorým sa rozišla. Paľko vychoval dve deti: Nevlastného syna Martina a vlastného Jána a stálo ho to veľa úsilia. Keďže jeho žena bola dlho v domácnosti, pred porážkou pracoval od rána do večera. A po nej? Martin dostal byt po Paľkových rodičoch, Ján ostal s mamou a hereckej legende sa ušla izba v starobinci, v ktorej bol na kôpke zložený jeho život.    
„Mal som dojem, že ak tam zostane, onedlho zomrie. Z očí mu vyprchal svit. Určite mal depresie, iba o nich nehovoril, lebo to nevedel,“ vracia sa do minulosti Ľubo Roman. Keď Paľkovi naznačil, že chystá domov pre hercov, v ktorom bude môcť bývať, vlial mu nádej   
Po roku a pol sa Paľko Mikulík skutočne presťahoval z domova dôchodcov do Leberfingera. Zničenému hercovi nepomohol brat, synovia ani štátne inštitúcie, pomohol mu priateľ. Dal mu grátis nový domov a v reštaurácii stôl, pri ktorom sa mohol každý deň zadarmo naobedovať.
Vo svojej izbe žil Pavol Mikulík sám. Jeho nádeje, že bude žiť s Lulou, sa nesplnili. „Neuvažovala som o tom, že by sme mohli spolu žiť, a už vôbec nie o manželskom zväzku,“  vyjadrila sa ona sama na túto tému. Mužovi, ktorého každý volal dobráčisko, pretože by bol rozdal všetko, čo mal, a aj tak urobil, pomáhali opatrovateľky.
Jedna z nich povedala: „Všetci mu nasľubujú, že ho prídu pozrieť, a aj tak neprídu.“ Choroba nepripravila herca, ktorý vynikal dokonalou rečovou technikou, len o schopnosť plynule hovoriť, čítať a písať, ale aj o rodinu a priateľov.  „Každý len povedal, ako veľmi by chcel prísť, ale nemôže. Myslím si, že toto poznanie bolo pre Paľa ešte horšie ako to, čo sa mu stalo,“ skonštatovala jeho priateľka Štefánia.
Posledných štrnásť rokov pozoroval svet z odvrátenej strany. A akoby nestačilo, pred niekoľkými rokmi mu pre cukrovku amputovali nohu a napokon prišli infarkty. Tretí bol posledný. Pavol Mikulík (63) odišiel do umeleckého neba. Pri bráne stál svätý Peter a volal: Vitaj, už dávno sme ťa čakali.

Autor: SILVIA LISPUCHOVÁ

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Čakanie na zázrak
SILVIA LISPUCHOVÁ