Tip redakcii
 

Podvod alebo svätá prostota?

Plat tritisíc dolárov. Prácu, vrátane platenej stáže, ponúka kanadská televízna spoločnosť.

12. októbra 2007, 08:00

Netreba vedieť po anglicky, ide o vysielanie pre kanadských Slovákov. Aby mali čerstvé správy zo Slovenska. Takže práca doma, a platená v tvrdej mene. Nečudo, že inzerát okamžite zaujal. Na sobotný konkurz prišla takmer stovka záujemcov. Napriek tomu, že v predvečer v správach zaznelo – je to podvod!

Pozvánka na konkurz sa dostala aj do redakcie Šarmu. Niežeby sme chceli meniť miesto. Jozef Burza, ktorý vraj má konkurz pre kanadskú internetovú televíziu Sedna pod palcom, nás pozýva na reportáž. Prečo nie, vyzeralo to celkom zaujímavo.
V porote mala sedieť herečka Anna Šišková a medzi záujemcami o moderátorský post bola jej dcéra Dorota. Ďalšími známymi uchádzačmi boli Jadranka Handlovská, Zuzana Hajdu, Hana Rapantová, Zuzana Frenglová, Renáta Špačková, Karol Csino... Teda aspoň takýto zoznam sme od pána Burzu dostali do redakcie. Známe tváre pred porotou, známa tvár v porote, zaujímavá pracovná príležitosť – prídeme! A potom v piatok večer zrazu v televíznom spravodajstve odznelo – Sedna sa od celej akcie dištancuje, je to podvod. Chvíľu to vyzeralo, že namiesto reportáže bude voľná sobota. Redaktorka však pokračovala: Konkurz sa napriek tomu nezrušil.

Sľúbim ti, čo len chceš

Ak si myslíte, že varovná správa v hlavnom spravodajstve ľudí odradila, mýlite sa. V luxusnom bratislavskom hoteli vyplňovalo v sobotu ráno prihlasovacie formuláre asi sto záujemcov. Ani Jozef Burza nevyzeral, že by negatívna reklama čosi pokazila. Na tvári mal výraz pokrového hráča, nedala sa vyčítať nervozita ani krivda. „Nič sa nedeje,“ ubezpečil ma. „Nastala iba chyba v komunikácii. S Horákom (Ladislav Horák – majiteľ a prezident niekoľkých spoločností v Ontariu, vrátane kanadskej internetovej televízie Sedna vysielajúcej pre Čechov a Slovákov – pozn. red.) som sa rozprával, Sedna má o slovenských redaktorov záujem. Je však pravda, že zatiaľ ide len o ústny dohovor, no na zmluvách sa pracuje.“
Aby sa vraj formalitám urobilo zadosť, nebude konkurz pod  hlavičkou Sedny, ale firmy pána Burzu Hagiel.
Znelo to celkom logicky. Až na to, že pracovná ponuka bola zrazu trošku iná, než avizoval inzerát.
Jozef Burza síce pritakal, že moderátor naozaj môže dostať až tritisíc dolárov a bude interným zamestnancom, lenže na tomto konkurze sa nehľadá. Možno o rok. Teda ak sa na tom s televíziou dohodne. Inými slovami – sľúbiť to môže, až na maličkosť, že dohodnuté nie je vôbec nič. Načo je však potom konkurz?
„Treba vybrať päť redaktorov,“ vysvetlil. No dodal, že tí budú honorovaní iba za jednotlivé vstupy. Sami si musia nájsť tému, spracovať ju a moderovať a za takýto šot dostanú od päť- do sedemtisíc. Nie však dolárov, ale korún. A koľko ich vyrobia za mesiac?
„To sa nedá presne povedať. My predložíme témy, či je o ne záujem, a keď sa to schváli, tak sa zaradia do vysielania.“
Inými slovami – zase žiadna garancia. A ako je to so stážou v Kanade? Opäť ubezpečenie, že bude. Neplatí ju však Sedna, no výdaje hradí Burzova firma. Akurát to ešte treba dohodnúť...

Všetko je inak

Bolo jasné, že s hviezdnym džobom v Sedne je to trochu ako v starom vtipe, keď rabín na smrteľnom lôžku povie životnú múdrosť: Všetko je inak. No ľudia, čo čakali vo foyeri, to ešte nevedeli. Stále boli presvedčení, že bojujú o super pracovnú ponuku.
Avizované známe tváre medzi nimi chýbali.
„Včera som bol na večierku, kde boli viacerí ľudia z brandže a ohromne sa na celom konkurze zabávali. Takže asi nikto
nepríde,“ pošepkal mi jeden z účastníkov. Akoby na potvrdenie jeho slov mi vzápätí Burza oznámil, že práve volala Zuzka Frenglová. Ospravedlnila sa, že to nestihne.
Napokon sme však v hale predsa len zazreli známu tvár. Herečku Oľgu Belešovú. Večer má vraj premiéru, takže posledné dni trávila od rána do večera v divadle. O konkurze sa dozvedela z internetu, včerajšie správy nevidela. No aj tak by prišla. Svoju účasť berie ako novú skúsenosť.
 „V hereckej brandži pôsobím skoro dvadsať rokov. Robila som množstvo kastingov do reklám, filmov, toto je však po prvý raz, čo robím konkurz na novinársky post. Je to vlastne návrat k pôvodnej profesii, pretože som vyštudovala novinárstvo.“
Zaujímalo nás, či má o prácu záujem aj za nových podmienok – príležitostná redaktorská práca za oveľa menej, než núkal inzerát.
Chvíľu sa zamyslela a potom kývla. Neprekážalo by jej to. Aspoň by to nebolo také zväzujúce. Ako herečka na voľnej nohe je zvyknutá pracovať naraz na viacerých frontoch.

Kam som to vliezla?

Dorazila Anka Šišková. Včera večer mala predstavenie, nevidela správy, takže nechápala, prečo sa na ňu hneď vrhol strapec novinárov a fotografov.
 „Nehnevajte sa, ale ja sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ odmietala rozhovory. „Ja o tom vlastne nič neviem. Pánovi Burzovi som prisľúbila účasť v porote, lebo je to môj sused. No povedal mi zlý termín, rátala som s novembrom. Dnes mám v Prahe predstavenie, takže o chvíľu budem musieť odísť,“ ani sa nevyzliekla z kabáta.
Ešte viac ju prekvapili otázky, kde má Dorotku.
„Prečo? Vôbec nie je na Slovensku.“
Dorota sa vraj na žiadny konkurz do Sedny neprihlásila, ani o ňom nevie, nechápala herečka, ako sa jej dcéra ocitla na zozname uchádzačov.
„Ale veď keď som ti hovoril o konkurze, tak si povedala, že to by bolo pre Dorotku zaujímavé,“ vysvetlil jej to vzápätí Burza.
„No tak to ste ju mali osloviť,“ z očí Anky Šiškovej sa dalo jasne čítať – Preboha, kam som to vliezla?!
Anka Šišková však nebola jediná šokovaná z neštandardného konkurzu. Do rozpakov upadla aj Hana Rapantová. Patrila k tým, ktorých Burza priamo oslovil, aby prišli. Myslela si, že pre jej profesionalitu. On jej však pred porotou začal vysvetľovať, že na ňu prišiel na popud jej priateľa Dana Junasa. Nechápala a ohradila sa, že jej priateľom nie je už pekných pár rokov. Evidentne bola rada, keď bola vonku. Na kameru priznala, že z celej akcie je poriadne rozčarovaná.

Čo ak predsa?

V tom čase už chodil medzi účastníkmi konkurzu televízny štáb a priamo kládol otázku: Vám neprekáža, že je to podvod?
Ľudia boli zneistení, ale vidina tritisícdolárového platu bola príliš lákavá. Neradi sa jej vzdávali – veď čo ak predsa?! A tak zotrvali. Bolo medzi nimi dosť novinárov. Napríklad Erika Vincoureková, ktorá sa kedysi pokúšala byť prvou dámou slovenského bulváru. Situáciu vzala s humorom. Byť účastníkom podvodu môže byť tiež celkom zaujímavá skúsenosť, zhodnotila.
Nuž, moja skúsenosť bola, že na tento konkurz je škoda ďalej márniť sobotu. Doma som si však zo zvedavosti prelistovala knižku, ktorú napísal Jozef Burza. Paperback Chcem žiť v Kanade – praktické informácie o živote v Kanade obsahoval aj jeho životopis. Práve som si čítala, že je absolvent prestížnej školy v Barcelone, Kráľovskej diplomatickej školy v Madride, bankový expert, prezident kanadsko-slovenskej obchodnej komory, potomok šľachtického rodu grófa Zerdaheliho a majster SR v karate, keď zazvonil mobil.
„Dobrý večer, len som vám chcel povedať, že nakoniec sa objavila aj Jadranka a stavil sa aj Karolko Csino a Hajdu. Tá si dokonca na chvíľu sadla do poroty,“ oznámil mi, akoby všetko bolo v najlepšom poriadku. Jemu sa evidentne priebeh konkurzu vôbec nevidel čudný.
Potrebovala som zodpovedať ešte jednu otázku: Aký je vlastne jeho vzťah k Sedne?
„Dávali nám inzerciu do tej knihy, čo som vám dal, a dohodli sme ďalšiu do časopisu Kanadský obchodný magazín. A tiež bola osobná komunikácia, napríklad s producentkou, ktorá mi povedala, že je záujem o nejaké relácie. Len sa to už nedotiahlo s majiteľom, takže treba čakať, kým sa vyhotovia zmluvy...“ vysvetľoval.
No a potom boli v telke správy a majiteľ Sedny Ladislav Horák opäť opakoval, že žiadne zmluvy s Burzom nechystá. A tritisícdolárový moderátorský plat v Sedne neexistuje.
Nuž, naozaj je asi škoda, že to s Jozefom Burzom nedotiahli. Dozvedel by sa, že tých tritisíc dolárov chce slovenskému moderátorovi platiť pán Burza osobne. Teda, ak sa s televíziou dohodnú...
Mimochodom, v sobotu je ďalšie kolo konkurzu v Košiciach. Nemáte záujem?   

Autor: BARBORA DVOŘÁKOVÁ

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Podvod alebo svätá prostota?
BARBORA DVOŘÁKOVÁ