Tip redakcii
 

Ľudská pochodeň: Spoznajte detailne krutý príbeh študenta, ktorý sa upálil

Podľa prieskumov vychádza najavo, že dnešnú mladú generáciu už 21. august nezaujíma. Možno sa zmení, keď si pozrú nový český film Jan Palach.

23. augusta 2018, 00:01
Režisér si
zámerne vybral
málo známeho
herca Viktora
Zavadila, aby
si ho diváci
nespájali s inými
rolami a lepšie
tak uverili jeho
výkonu.

Režisér si zámerne vybral málo známeho herca Viktora Zavadila, aby si ho diváci nespájali s inými rolami a lepšie tak uverili jeho výkonu.

Autor: Cinema art, Profimedia.sk

Vtedy iste pochopia, čo to znamenalo, keď sem v jednu augustovú noc v roku 1968 vtrhli ruské tanky.

Mučeník okupácie

Keď nás, ako sa vraví, obsadili Rusi, zmenilo sa zo dňa na deň všetko. Po pražskej jari, keď sa každý mohol nadýchnuť čerstvého liberálneho vzduchu, zrazu spadla železná opona a ľudia, naopak, dýchať prestali. Mnohí doslova, keď sa ich život skončil pod pásmi tankov a spŕškou paľby zo sovietskych samopalov. Symbolom všetkých obetí sa stal dvadsaťročný Jan Palach, študent filozofie, ktorý to nedokázal spracovať. Aby vyburcoval ľudí z pookupačnej letargie, rozhodol sa premeniť na živú pochodeň. Upálil sa 16. januára na pražskej ulici. Nezomrel hneď, v hrozných bolestiach skonal až v nemocnici.

Psychologická sonda

Na dlhé roky to vyzeralo, že jeho obeť bola zbytočná. Za socializmu sa o Palachovi nehovorilo, minimálne nie pravda o jeho mučeníckej smrti. Tá sa začala vynárať až po nežnej revolúcii. Jeho tragického dojímavého príbehu sa ujali novinári, historici, spisovatelia a filmári. Najnovšie ho spracoval režisér Roberta Sedláček, ktorý rozpráva príbeh posledných mesiacov Palachovho života. Snaží sa podať nielen historické fakty, no hlavne ukázať Palacha nie ako meno z dejepisu, ale ako mladého muža, študenta a milujúceho syna a na základe toho hľadať odpoveď, ako mohol spraviť pre mnohých také nepochopiteľné gesto. Hlavne dnes, keď sa už boj za vlasť veľmi nenosí.

Autor: br

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Ľudská pochodeň: Spoznajte detailne krutý príbeh študenta, ktorý sa upálil
br