Tip redakcii
 

Najviac našich pamiatok zo Svetového zoznamu UNESCO objavíte v okolí Košíc!

Levoča je malý stredoveký zázrak. Lenže málokto v cudzine o tom vie.

26. mája 2017, 13:00
Za humnami
Košíc leží osemnásť pamätihodností,
ktoré sa dostali
do zoznamu UNESCO.

Za humnami Košíc leží osemnásť pamätihodností, ktoré sa dostali do zoznamu UNESCO.

Autor: Ján Dzúr, Košice región turizmus, Visit Košice, Marcel Tribus, Slovakia Travel

Kamaráti, ktorí poznajú Európu, mi odporúčali, aby som sa Slovensku vyhla – priznala sa americká reportérka Erica Rosenbergová, ktorá píše pre Washington Post a vyhľadáva destinácie, ktoré nie sú preplnené turistami. Nedbala na rady a vybrala sa na východ našej krajiny. Keď zbadala panelákové sídliská, začala ľutovať.

Potom však zašla do srdca Košíc a ostala v nemom úžase. Uprostred neočakávane pekného mestského centra stála skvostná gotická katedrála. „Hlavná ulica bola plná veľkolepých pamiatok, fontán a kaviarní, ako všade v západnej Európe,“ pokračuje novinárka, ktorú po Košiciach nadchla aj Levoča. „Je to malý stredoveký zázrak. Lenže málokto v cudzine o tom vie. Kým do Česka chodia státisíce Američanov, na Slovensko ich zavíta oveľa menej,“ tvrdí reportérka. Pritom za humnami Košíc leží osemnásť pamätihodností, ktoré sa dostali do zoznamu UNESCO.

FOTO: Porsche na koľajniciach. Japonci ukázali najprepychovejší vlak sveta

Bardejov: Židovské kúpele

Malé stredoveké mesto, ktorému sa hovorí aj najgotickejšie na Slovensku. Kostol svätého Egídia, mestská radnica a meštianske domy na námestí pôsobia na cudzincov ako zjavenie.

Neďaleko centra leží kuriozita celého východného Slovenska: jediný, čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga. Tú len pred pár dňami zrekonštruovali. Lákadlom sú aj neďaleké kúpele. Liečila sa v nich cisárovná Sissi a muži si pochvaľujú prameň Herkules. Vraj pôsobí blahodarne na potenciu...

Termálna voda, lesná železnička aj stopy olympijského medailistu. Šahy s okolím sú plné príbehov

Levoča: Mesto pútnikov

Na historickom námestí je dnes vyše päťdesiat gotických, renesančných a barokových domov s arkádovitými dvormi. Na mnohých sú mušle, symbol pútnikov. Centrum obopínajú gotické mestské hradby. Merajú dva kilometre a viaceré bašty sú po rekonštrukcii. Najväčším lákadlom Levoče je Kostol svätého Jakuba. Je v ňom najvyšší neskorogotický oltár na svete.

Aj v nepokojnom Turecku sú miesta, kam sa bez obáv môžete vybrať na dovolenku

Slovenský kras: Neobjavený raj

Do zoznamu svetového dedičstva zaradili jaskyne a priepasti. Najvzácnejšia je Ochtinská aragonitová jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa v Slovenskom raji. Tá patrí k najväčším svojho druhu v Európe.

V päťdesiatych rokoch v nej trénoval úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín a rota vojenských rýchlokorčuliarov. Unikátna je Krásnohorská jaskyňa, ktorá sa môže pochváliť jedným z najväčších kvapľov na svete. Rajom pre turistov je aj nádherný kraj v okresoch Rožňava a Spišská Nová Ves.

 

FOTO: Pod dekou mukla! Ak vás nudia zabehané turistické destinácie, vyspite sa za mrežami

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Najviac našich pamiatok zo Svetového zoznamu UNESCO objavíte v okolí Košíc!
Ján Dzúr