Tip redakcii
 

V Lovciach uvidíte najväčšie stádo zubrov za posledných dvadsať rokov

Choďte sa pozrieť na najväčšie európske zviera, ktoré bolo cárskou trojefou a v Európe takmer vyhynulo.

05. marca 2017, 09:00
Mohutný Egilmez vždy
prichádza k válovu ako prvý.

Mohutný Egilmez vždy prichádza k válovu ako prvý.

Autor: Ján Dzúr

Zubor hrivnatý je najmohutnejší európsky bylinožravec a súčasne najbližší príbuzný bizóna amerického. Keďže oddávna bol cennou trofejou, ocitol sa na pokraji vyhynutia. Medzi dvomi svetovými vojnami z neho ostalo na svete len päťdesiat jedincov a aj tie žili v zoologických záhradách.

Dnes už je problém záchrany zubra zažehnaný, no kým vo voľnej prírode ho dokáže vystopovať len skúsený lesník, v zubrej obore pri dedine Lovce sa na toto majestátne zviera môžete pozerať zo vzdialenosti pár metrov. Navyše, stádo, ktoré tu pobehuje, je najväčšie za ostatných dvadsať rokov!

Známy herec priznáva: My chlapi nevieme byť verní

„Máme tu tridsaťtri býkov, samíc aj mláďat. Kráľom medzi nimi je Egilmez, sedemročný býk, ktorý sem prišiel z Nemecka a po súbojoch s inými samcami sa stal vodcom stáda! Zatiaľ váži necelých osemsto kilogramov, no rátame, že bude mať až tonu. Jeho dominancia sa prejavuje aj v tom, že k válovu so žrádlom prichádza ako prvý,“ hovorí Eva Horniaková (37), ktorá sa o zubry v Lovciach stará.

Zubor sa vo voľnej prírode živí lístím, bylinami, trávou aj kôrou stromov. Vo zvernici ho Eva dvakrát denne dokrmuje senom aj jadrovým krmivom. Nie je to hračka, dospelý kus denne skonzumuje až štyridsaťpäť kilogramov potravy, ktorú mladá žena roznáša vo vedrách do špeciálnych kŕmidiel.

Zázrak prírody: Od tváre tohto dievčaťa neodtrhnete oči

Za dreveným plotom

Je čas obeda a zem pod kopytami čriedy duní. Samice strážia mláďatá, mladé býky zlostne odfukujú a postrkávajú sa. Ak počas ruje príde k súboju najmocnejších samcov, silnejší slabšieho odhodí rohami ako pierko do trojmetrovej vzdialenosti. „Až keď to človek vidí, uvedomí si, aký je v prírode malý. Sú to desivo majestátne súboje, ktoré niekedy trvajú aj tri hodiny. Porazený odchádza zo stáda, do ktorého sa vráti až po ruji,“ vysvetľuje Eva Horniaková.

Nevypočítateľný

Napriek tomu, že od zubrov nás oddeľuje silný drevený plot so železným lanom, cítime rešpekt. Rovnako by sa mali správať tí, ktorí vykročia na náučný chodník okolo zvernice. Meria dva a pol kilometra a so zastávkami pri informačných tabuliach sa dá prejsť asi za hodinu. „Zubor hrivnatý možno vyzerá mierumilovne, ale je nevypočítateľný. Nedá sa skrotiť, zapriahnuť, ustajniť, nebodaj vycvičiť,“ opisuje chovateľka.

Jeho zákony nepoznajú zľutovanie. Stádo dokáže zabiť alebo vyštvať jedinca, ktorý je zranený, prípadne chorý, ak to ohrozuje existenciu zvyšku čriedy.

„Ľudia netušia, aký rýchly tento kolos je. Aj preto sme tu už mali pár vyľakaných návštevníkov a ich fotoaparáty napichnuté na zubrích rohoch,“ vystríha s úsmevom Eva Horniaková.

Vychytávka Simony Krainovej na štíhle telo a krásnu pleť stojí iba niekoľko eur

Praktické informácie

  • Zubriu zvernicu nájdete za dedinou Lovce v okrese Zlaté Moravce. Smerovými tabuľami je značená aj cesta z Topoľčianok. Asfaltka, ktorá je na kraji Loviec hrboľatá a rozbitá, vedie do zvernice niekoľko kilometrov lesom. Na jej konci je bezplatné parkovisko. Z neho sa pešo za 15 minút dostanete k jadru zvernice.
  • Chovateľka kŕmi zubry hneď ráno a potom okolo 14. hodiny, vtedy máte najväčšiu šancu, že ich uvidíte.
  • Vstupné je 1 euro pre deti, 2 eurá pre dospelého. Zvernicu obhospodaruje Lesný závod Topoľčianky. V zimnej sezóne (do 1. 4.) je otvorená denne od 9.00 do 15.00 hod.

Vedeli ste?

  • Prvé zubry v zajatí chovali na Slovensku v Uhrovci v polovici 16. storočia. O chov zubrov sa v roku 1888 vo Veľkej Javorine vo Vysokých Tatrách pokúšal knieža Hohenlohe, časom však prešiel na americké bizóny. Posledná zubrica skončila v roku 1932 v pražskej zoo.
  • V Remetských Hámroch na východe republiky po prvej svetovej vojne chovala bizóny dovezené z USA aj grófka Gladys Vanderbilt Széchenyiová.
  • Záchrana zubra na Slovensku sa začala pred 60 rokmi, v marci 1957, keď do Tatier priviezli Putifára a Pumarku z Poľska.

Autor: ŠARM/ Ján DZÚR

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
V Lovciach uvidíte najväčšie stádo zubrov za posledných dvadsať rokov
ŠARM/ Ján DZÚR