Tip redakcii
 

Celebrity podľahli pobytom na Srí Lanke. TAKTO sa tam chodia liečiť

Exotické dovolenky nie sú len módna záležitosť.

24. júna 2018, 09:00
Veronika Cifrová-Ostrihoňová absolvovala pobyty so sestrou a rodičmi aj s manželom Sajfom.

Veronika Cifrová-Ostrihoňová absolvovala pobyty so sestrou a rodičmi aj s manželom Sajfom.

Autor: Instagram

Pobyt na Srí Lanke absolvovala Adela Vinczeová, Nela Pocisková, Veronika Cifrová-Ostrihoňová s rodičmi, so sestrou aj s manželom Sajfom, Lýdia Eckhardt, Ivana Kičikoleva… Známe Slovenky si nevedia vynachváliť účinky ajurvédy, tejto exotickej medicíny. Srí Lanka nie je len celebritná záležitosť, tamojších odborníkov vyhľadáva čoraz viac vystresovaných manažérov, ale aj vyčerpaných mamičiek či ľudí po chemoterapii.

FOTO: Kde a prečo si modelka Ivana Kičikoleva siahla na dno svojich síl?

„Ajurvéda je medicína uznávaná Svetovou zdravotníckou organizáciou, najstarší medicínsky systém na svete, z ktorého vychádzali ostatné medicíny,“ hovorí Karin Grófová, ktorá organizuje takéto pobyty. Prečo musíme za liečbou cestovať až na Srí Lanku a nevieme si ajurvédou pomôcť v domácich podmienkach? „Podľa ajurvédy väčšina chorôb vychádza z tráviaceho traktu – ľudia sú zatoxínovaní. Toxíny vznikajú pri nedostatočnom trávení, pri oslabenej funkcii tráviacích orgánov, nespotrebovanej strave, ale aj zo stresu. Počas ajurvédskeho pobytu ide teda o snahu očistiť telo. Počet dní závisí od diagnózy, ale ideálne sú dva týždne a viac. Ja to volám liečenie, ale človek má pocit, že je na dovolenke, lebo celý deň leží v tropickej záhrade pod palmou, pri bazéne a počas toho sú procedúry,“ vysvetľuje. Ajurvédska medicína je vhodná najmä na chronické choroby a slúži aj ako prevencia.

Veronika Ostrihoňová po návrate zo Srí Lanky: Cíti sa ako znovuzrodená. Prečo?

Neodmietajú západ

Karin Grófová podotýka, že nejde o šarlatánstvo, miestni lekári západnú medicínu neodmietajú, najmä niektoré odbory. „Ajurvédska medicína sa študuje šesť rokov a väčšina doktorov má vyštudovanú aj našu medicínu, takže sa vyznajú vo výsledkoch krvných testov a poznajú naše lieky,“ hovorí. Ajurvéda podľa nej rozhodne má výsledky. „U nás napríklad reumatickú artritídu riešite päť rokov alebo lieky na tlak beriete desať rokov a tam to vyriešia za mesiac. Všetko pomocou jedla, bylinných prípravkov a procedúr.“ V domácich podmienkach ajurvédsku liečbu nevieme podstúpiť preto, lebo nedokážeme koncentrovane psychicky a fyzicky oddychovať. „Tam sa veľmi veľa spí, odpočíva. Človek je unavený a vyčerpaný, lebo napriek tomu, že celý deň iba leží a masírujú ho, telo prechádza detoxikačným procesom,“ vysvetľuje Karin, prečo si treba ísť pomôcť priamo na Srí Lanku.

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Vysypete smetiak

Človek počas pobytu veľa spí, má päť až sedem procedúr denne a k tomu kvalitné jedlo. Ajurvéda je holistická medicína, na človeka sa pozerá ako na celok a lieči každého podľa toho, aký je, akú má telesnú konštitúciu. „Aj keď prídu dvaja s rovnakým problémom, liečbu ušijú každému na mieru. Keď sa niekto spýta, či to má význam, keď sa človek potom vráti do zabehaných koľají, poviem: Nevadí, aspoň ste boli vysypať smetiak. Telo je ako pohár, ktorý napĺňame odpadom zo zlých návykov. Hromadia sa toxíny v tele a keď je odpadu už veľa, telo začína vysielať signály. My ich potláčame, neriešime pôvod symptómov,“ vraví Karin.

Smeje sa, že len čo tam človek príde, zrazu je z neho jednobunkovec. Môže vypnúť a o nič sa nestarať. „Vyzdvihnú vás na letisku, privezú do rezortu a už sa vám venujú, nemusíte nad ničím rozmýšľať. Hlava vypne, pozeráte na oceán, kto chce, venuje sa joge. Nosia vám zdravé, výživné jedlo, pripravené tak, aby liečilo. Nejete mäso, len veľmi veľa zeleniny. Veľa ľudí tam preto chodí aj kvôli chudnutiu. Váha ide dole aj vďaka masážam,“ opisuje Karin. Hneď prvý deň vás čaká konzultácia s lekárom, potom vám pripravia program na celý pobyt. Aj na záver je konzultácia s lekárom a dostanete niekoľkostranový rozpis potravín, ktoré sa dajú zohnať v našich podmienkach. Pribalia vám aj lieky na domov. „To, čo som jedla tam, som nikdy predtým ani potom nevidela, niektoré potraviny, ovocie a zelenina nemajú slovenský ekvivalent. No oni pripravia celý zoznam s našimi potravinami. Lekár každému povie, aký je typ, čo mu robí dobre, kedy je pre vás dobré cvičiť, kedy vaše telo najlepšie funguje,“ hovorí.

Spevák Ivan Tásler chce byť do plaviek vo fit forme: Zhodil už vyše desať kíl!

Luxus je nezmysel

A čo za to? Karin sa smeje, že ju najviac pobavia požiadavky na luxus. „Veľa ľudí, aj niektoré známe celebrity, si pýtalo luxusný rezort. Ajurvéda je aj o tom, že sa máme mysľou sprítomniť, uzemniť. Luxusná ajurvéda je ako luxusná joga. To je čo za slovné spojenie? Také neexistuje. Každej žene na to poviem: Budete neluxusná celý deň – budete mať mastnú hlavu, oblečená budete v jednej handre, pretože dostanete sarong, aby ste si nezašpinili vlastné oblečenie. Každý deň vám totiž masírujú hlavu, lejú na ňu olej, je to fantastické!“ opisuje. Pre ženu je oslobodzujúci pocit, že sa nemusí skrášľovať. Ráno vstane a jediné, čo pre seba urobí, je, že si umyje zuby, dá sarong a nasunie šľapky. „Nikto vás nevidí a nikoho to nezaujíma, všetci ste v handre,“ smeje sa Karin. Dodáva, že sú rezorty za päťsto aj tisíc eur na deň, ale ide o to, že v nich je luxusnejšia izba alebo matrac. „Ajurvédu nemôžete robiť luxusnejšiu. Za tisíc eur nedostanete krevety a šampanské. Všade musíte dostať to isté – vodu, čaj, rovnaké jedlo a procedúry. Lebo to je ajurvéda. V lete je to lacnejšie, môže to byť od sto a v zime okolo stopäťdesiat eur na deň. Treba si uvedomiť, že v cene je od päť do sedem procedúr denne. Keby ste si len tie mali zaplatiť u nás, vyjde to oveľa viac ako tam. Ak chcete ísť sami, musíte si za izbu priplatiť, je drahšia ako pre dvoch. Paradoxne, polovica ľudí chce byť sama, chcú si mentálne oddýchnuť. Zoberú si knihy a venujú sa len sebe.“

Brokolica je považovaná za jednu z najzdravších potravín sveta. Vieme, prečo sa s ňou aj ľahko chudne!

Uprednostniť s certifikátom

Karin odporúča ísť do menších nekomerčných rezortov a treba si zakladať na tom, aby boli certifikované. „Ak si vyberiete veľký rezort, bude tam dvesto Nemcov čakajúcich v župane na masáž. Keď ste psychicky alebo fyzicky vyčerpaní či vážne chorí, nechcete ísť medzi dvesto ľudí, ale chcete byť v tichu. Nejdete tam pre zábavu, ale preto, že si potrebujete oddýchnuť. Pri výbere rezortu mám zásadu, aby bol priamo pri oceáne – pozeráte sa naň a počujete ho, keď vás masírujú. Potrpím si na rodinný charakter rezortu. Je to dôležité, pretože doktor si vás pamätá. Vie, ako vyzeral váš jazyk včera, povie vám, či sa to zlepšilo. Potrpím si aj na kuchyňu, či vedia robiť pravú ajurvédu a pancha karmu. To je to čistenie, kvôli ktorému tam človek ide. Nie kvôli wellnessu, ten si môžete dopriať aj na Slovensku. Preto je dôležité zaujímať sa o to, kam idete,“ podotýka Karin.

Bojujte proti vyčerpanosti jabloňovými kvetmi! Liečivé sú aj kvitnúce čerešňové a marhuľové stromy

Zázračná huba Reishi: Podporuje imunitu a bojuje aj proti Alzheimerovi

Špargľu môžete aj vypiť: Ak chcete schudnúť a omladnúť, zaraďte do jedálneho lístka práve toto zeleninové smoothie

Autor: Jana Raganová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Celebrity podľahli pobytom na Srí Lanke. TAKTO sa tam chodia liečiť
Jana Raganová