Tip redakcii
 

Aj v nepokojnom Turecku sú miesta, kam sa bez obáv môžete vybrať na dovolenku

V Izmire stále panuje príjemná prímorská atmosféra. Iba zahraniční turisti zmizli. A je to škoda, lebo v treťom najväčšom meste Turecka strach ani napätie necítiť.

19. mája 2017, 13:00
Turisti, bohužiaľ, zmizli.

Turisti, bohužiaľ, zmizli.

Autor: Ivana Horváthová

Turecko bolo kedysi turistickou veľmocou. Dnes to už, bohužiaľ, neplatí. Za posledné dva roky krajinu polmesiaca zmietala viac ako desiatka teroristických útokov a ľudia z Európy či z USA sa tu boja. Je to škoda, lebo napriek ťažkým časom, v ktorých sa uskromňujú najmä pracovníci turizmu, si domáci zachovávajú pohostinnosť.

Čas dovoleniek sa blíži: TOTO sú naj pláže sveta!

Bez práce

Ešteže Turci teraz viac cestujú po svojej krajine. Najmä tí, ktorých sa kríza až tak vo veľkom nedotkla, sa snažia podporiť domáci cestovný ruch. „Kedysi do Izmirskej provincie chodilo sedemdesiat percent zahraničných turistov a tridsať percent domácich. Dnes je to presne naopak. Niežeby sme si našich nevážili. Ale z finančného hľadiska sme viac profitovali z cudzincov. Turci totiž chodia len na víkendy. Boli časy, keď som sa od apríla do konca októbra nezastavil. Aktuálne nesprevádzam žiadne zahraničné skupiny,“ opisuje situáciu v prímorskom meste Izmir turistický sprievodca Asil Tunçer.

Herec Juraj Hrčka: Ako dvanásťročný kúpil chatu!

Sýrčania v parku

Vidieť bezdomovca v tejto oblasti je však stále skôr rarita. Ak niekto polihuje na ulici, väčšinou ide o migrantov zo Sýrie. Aj pre nich stúpol počet obyvateľov tretieho najväčšieho mesta Izmir na štyri milióny. V prímorskom letovisku zaberajú už viac ako dva roky najväčší mestský park Kültür. Samospráva tam teraz pre Sýrčanov zriadila provizórne bývanie a školu.

Areál nepretržite strážia policajti. V meste však stále panuje príjemná atmosféra. More a slnečné počasie pridávajú na nálade aj zaneprázdneným podnikateľom a nevedú až taký hektický život ako napríklad v Ankare. Napätie v uliciach necítiť. Muži zákona však pravidelne hliadkujú na námestí Konak, ktoré je ozvláštnené osmanským orlojom.

Načo chodiť do USA? V Bratislave otvorili novú atrakciu, akú môžete vidieť už len v New Yorku!

Všetci na trhu

Najviac domácich na jednom mieste možno zažiť na trhovisku Bazar Kemeralti. Je otvorené každý deň, ale v sobotu praská vo švíkoch. Turci chodia nielen nakupovať, ale tradíciou je, že v miestnych kaviarňach alebo čajovniach sa stretávajú so svojimi priateľmi. Turecká káva rozvoniava všade. Podniky, v ktorých ju podávajú, poznať podľa vzorovaných sedačiek s orientálnym vzorom.

Šesťstoročné olivovníky

Cez víkend sa približne polovica mesta sťahuje na vidiek. Napríklad do Urli vzdialenej štyridsať kilometrov. Olivový raj tam má aj farmárka Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, ktorá ako prvá v krajine získala certifikát na olivový bioolej. Najmä dva olivovníky opatruje ako oko v hlave. Patria totiž medzi najstaršie v krajine vôbec. Majú viac ako šesťsto rokov! Keď je dobrá úroda, z olív vyrába aj kozmetiku. Aby svoj rozľahlý pozemok využila na maximum, medzi olivovníky posadila artičoky. Okrem toho sa tam motajú kozy, sliepky aj somár a farmárčeniu učí deti z okolia.

FOTO: Takto sa správa tehotná žena? Neuveríte, čo stvárala Agáta Prachařová v nočnej Bratislave!

Raj pre vegetariánov

V oblasti sa okrem olív darí viniču. Manželia Bilge a Reha Öğünlüovci pred pätnástimi rokmi zasadili odrodu Merlot, Shiraz a Cabernet Sauvignon. Keďže ich ročná vínna produkcia je štrnásťtisíc fliaš, piť ho možno len v Turecku. Aby hostia mohli k poháriku moku ochutnať aj ďalšie dobroty z regiónu, servírujú syry od miestnych farmárov a vyrábajú svoju pizzu.

Možno to neznie veľmi po turecky, ale suroviny, ktorými ju obkladajú, pochádzajú z ich záhrady. Najčastejšie ju pečú s artičokami. V okolí Izmiru si na svoje prídu najmä gurmáni vegetariáni. Kuchári na tanier zužitkujú hádam všetku zeleň, ktorá rastie okolo. Napríklad vínne listy plnia ryžou, zmes zelených byliniek miešajú jogurtom alebo bylinky pridávajú do baklažánového pyré.

Inšpiratívne mesto

Mesto Urla sa považuje za raj umelcov. Práve pri tejto časti pobrežia Egejského mora vznikli zbierky básní nejedného tureckého poeta. Sťahujú sa tam aj maliari či šperkári. Kto chce ich diela vidieť pokope, ten nech sa v centre prejde po takzvanej uličke umelcov. Samospráva na uvítanie všetkých návštevníkov zriadila na centrálnom parkovisku stánok, v ktorom vyprážajú lokmy, sladké šišky namáčané v sirupe. Ponúkajú ich zadarmo. Stačí sa do nich zahryznúť a začať sa túlať uličkami.

Autor: Ivana Horváthová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 
 
Aj v nepokojnom Turecku sú miesta, kam sa bez obáv môžete vybrať na dovolenku
Ivana Horváthová