Tip redakcii
 

Krajom býčej krvi. Ak vycestujete do Jágru neuveríte, prečo spred neho utekali Turci

Maďarsko Slovákov lákať neprestalo.

29. septembra 2017, 13:00
Na návštevu mesta si naplánujte celý
deň, určite si ho vychutnáte.

Na návštevu mesta si naplánujte celý deň, určite si ho vychutnáte.

Autor: Ján Dzúr

Za socializmu bol Jáger najpopulárnejšou alternatívou bulharských a rumunských pláží, no mesto na severe Maďarska sa čulému turistickému ruchu teší stále. Región láka na celoročne otvorené termálne kúpele, ojedinelé historické pamiatky, vychýrené červené víno a dnes aj na bezpečnosť tejto destinácie blízkej Slovákom.

FOTO: Na chalupe u Janka Kurica. Dom si zariadili recyklovaným nábytkom

Posilnení krvou

Jáger, ktorý sa vklinil medzi Matru a Bukové vrchy, tam nestojí náhodou. Svoju polohu využíval na obranu pred nepriateľmi. Jeho najhrdinskejšia kapitola sa začala písať v polovici šestnásteho storočia. Na Európu vtedy útočili Turci a rozhodli sa zničiť aj hrad, v ktorom už vtedy stála mohutná kresťanská katedrála. Lenže na čele miestnej posádky stál kapitán Ištván Dobó a ten sa nezľakol. Sedemtisíc obrancov Jágra vzdorovalo dvadsaťnásobnej presile janičiarov skoro štyridsať dní! Legenda hovorí, že Maďari sa pri boji posilňovali hustým červeným vínom, o ktorom si Turci mysleli, že pijú býčiu krv.

Zľakli sa, pašu Aliho odmietli počúvať a spred bášt Jágra odtiahli s dlhým nosom. Turci sa však do Jágra vrátili po necelom polstoročí a tentoraz ho dobyli. V meste ostali takmer sto rokov. Najnápadnejšou pamiatkou na ich prítomnosť sú kúpele, minaret vysoký štyridsať metrov a pevnosť, ktorá patrí k ťahákom severného Maďarska. Jágerský hrad je miesto, na ktorého návštevu si naplánujte hoci aj celý deň. Je tu múzeum, galéria aj expozícia stredovekých mučiacich nástrojov. V podzemných katakombách sa dozviete všetko o živote obrancov pevnosti. Uvidíte, ako sa obliekali a čo využívali, aby Turkov zahnali. V Sále hrdinov stojí náhrobný kameň Ištvána Dobóa. Pri ňom je do skaly vytesaný menný zoznam ľudí, ktorí po jeho boku padli. Našli sme na ňom veľa slovansky znejúcich mien aj priezviská, aké sú dnes bežné trebárs v okolí Popradu.

Julienovi (35) z Beninu zachránil život dar z nebies. Viete, čo ho dusilo?

Lákadlom sú kúpele

Návštevníkov vodia po hrade sprievodcovia v dobových kostýmoch a občas pritom vystrelia z pušky. Z pevnosti navyše každý deň o 15.22 vypália z dela. Čas výstrelu pripomína rok, keď hradná posádka odolávala Turkom. Maďarom však občas zvlhne prach a plameň z kanóna vyšľahne hoci aj o štvrtej. Unikátom Jágra je to, že v jeho centre je všade blízko. Hneď pod hradom je Námestie Ištvána Dobóa. Na všetky strany odtiaľto vedú ulice, po ktorých sa dostanete do ďalších historických štvrtí.

Sú v nich sochy, reštaurácie, mongolská jurta, autá ako rikše, no najmä obchody s vínom, ktoré je tu až podozrivo lacné. Pozor aj na miestnu gastronómiu: používa veľa masti a sladidiel a porcie sú obrovské. V Jágri, kde určite nebudete hladovať, sa všade dostanete peši alebo na bicykli. Okolo tridsiatich troch kostolných veží vedú chodníky, ktoré vás dovedú aj k druhej najväčšej katedrále v Maďarsku.

FOTO: Noc za päťtisíc eur? Vieme, čo sa dialo na ostrove kúsok od Benátok!

Pod zlatou kupolou

Jáger je plný budov, za aké by sa nehanbil ani Paríž, mnohé jeho štvrte však akoby zastali v čase. Pár minút chôdze od srdca mesta je však veľký park s fontánou. Na jeho okraji sú celoročne otvorené kúpaliská s termálnou vodou. Ich ťahákom je Török Fürdő, Turecké kúpele. Pod zlatou kupolou v nich vyviera radónová voda, ktorá je vhodná na liečenie chronického potenia, porúch pohybového ústrojenstva a reumatizmu. Plné atrakcií je aj okolie Jágra, kde sú chýrne vinice a ďalšie termálne kúpaliská.

FOTO: Slovenské Rio de Janeiro. Našli sme najväčšiu sochu Krista v strednej Európe

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Krajom býčej krvi. Ak vycestujete do Jágru neuveríte, prečo spred neho utekali Turci
Ján Dzúr