Tip redakcii
 

Rimavské Toskánsko. Po talianskych umelcoch ostali na Slovensku fresky ako v Sixtínskej kaplnke

Hory nad Rimavskou Sobotou kedysi nelákali len baníkov.

04. júna 2017, 09:00
Kostolík v Kyjaticiach
stojí na návrší
nad dedinou od štrnásteho
storočia.

Kostolík v Kyjaticiach stojí na návrší nad dedinou od štrnásteho storočia.

Autor: Ján Dzúr

V trinástom storočí, po tatárskom vpáde do Uhorska, je Slovensko vyľudnené a potrebuje nových osadníkov. Na Gemer spustošený vojnami prichádzajú Nemci z Bavorska, Rakúšania z Tirolska aj Taliani. Kraj bohatý na rudu, drevo a vodu však neláka len baníkov, kováčov, kamenárov či obchodníkov. Región priťahuje aj umelcov, z ktorých mnohí predtým pôsobili v Toskánsku.

Na Gemeri našli nový domov a vtlačili mu pečať, aká už za Alpami nikde inde nie je: stredoveké fresky. Ojedinelé maľby talianskych majstrov dodnes skrášľujú dokopy dvadsaťtri gemerských kostolov vrátane ôsmich vidieckych svätýň v kopcoch nad Rimavskou Sobotou. Na cestu za nimi sa vyberieme z Rimavského Brezova.

Turistov v ňom najviac láka evanjelický kostol z trinásteho storočia, ktorý je kultúrnou pamiatkou roka. Nikde inde však nenájdete jasnejší príklad toho, aký rozporuplný vzťah má Slovensko k stavbám, aké by inde vyvážili zlatom. Ku kostolu vedie cesta deravá ako rešeto, navyše sa končí v rómskej osade...

VIDEO: Chcete zažiť mesto, kde natočili Angeliku? Spoznajte české Versailles!

Ako vo Vatikáne

Samotný kostol stojí v ohradenom areáli, hneď oproti je fara. Našťastie, stačí zazvoniť a pani farárka nám kostolík – práve ho rekonštruujú – ochotne ukáže. Dozvieme sa, že v presbytériu ostala pôvodná, vyše šesťsto rokov stará kamenná podlaha a najlepšie zachované fresky sú na južnej časti víťazného oblúka. Fajnšmekri z celej Európy sem chodia obdivovať Krista vo svätožiare aj svätého Bartolomeja, ktorý si na pleci nesie vlastnú stiahnutú kožu.

Gemer sa nemá za čo hanbiť, veď podobný motív je napríklad v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne! V Rimavskom Brezove je jazdecký klub, nad ním prameň Divá kyslá. Odtiaľto nás kľukatá cesta dovedie do Kyjatíc, dedinky, podľa ktorej sa volá ojedinelá archeologická civilizácia. Jej vyznávači boli roľníci, no súčasne už ovládali výrobu železa.

Mŕtvych spaľovali a ich popol ukladali do hlinených nádob: urien. Do ich bokov najskôr vybili otvory, aby z urny mohla odísť duša. Teraz je nad obcou archeologický pamätník, mohyly a ukážka drevenej hranice na spaľovanie tiel nebohých. Pri dobrom počasí odtiaľto dovidíte až do Maďarska, nečudo, že je tu aj pár prístreškov na rozjímanie...

Najviac našich pamiatok zo Svetového zoznamu UNESCO objavíte v okolí Košíc!

Diablova skrýša.Našli sme tiesňavu, v ktorej Ján Koleník hľadal netvora

Čakajú na zázrak?

Kyjatice sa v minulosti preslávili výrobou drevených maľovaných hračiek, no ich najväčším lákadlom opäť ostáva stredoveký evanjelický kostol. Na návrší stojí od štrnásteho storočia, pod ním sú základy ešte staršieho chrámu. Žiaľ, jeho fara sa už rozpadla a na niekdajšej škole spadla veranda. Zázrak sa tu asi nestane, a tak ju zrejme čaká osud fary a skončí ako rozvalina.

Ak však nad tým všetkým privriete oči, budete sa v rimavskom Toskánsku cítiť ako v raji. Miestni sa s vami radi dajú do reči, kostol na požiadanie otvoria a pochvália sa kľúčom, ktorý má vraj päťsto rokov! Okrem fresiek vás v kostole nadchne kamenná krstiteľnica, dokonalé sochy svätých, drevený kazetový strop a isto aj príroda, ktorú tu oceňujú chalupári z Banskej Bystrice či z Košíc.

Na Slovensko je pyšných len desať zo sto Slovákov. Cudzinci nás vidia ako národ hundrošov!

Erotiku vynechal

Zaujímavosťou obce je drevený kyjak, ktorý visí na autobusovej zastávke. Vraj je to pripomienka toho, že za menom Kyjatice môže stáť takýto budzogáň. Vedľa neho visia oznamy obce a papiere dokumentujú, že nie všade sa idú zblázniť z internetu. Neďaleko Kyjatíc je Kraskovo s ďalším očarujúcim kostolíkom a hneď za ním Drienčany.

Na miestnej fare žil najznámejší slovenský rozprávkar Pavol Dobšinský. Po celý život zbieral piesne a povery, no tie vraj zakaždým zbavil nádychu erotiky, aby ich mohli čítať aj deti. Rozprávky už neupravoval, a tak nečudo, že pripomínajú horory. Okolím Drienčan vedie náučný chodník, ktorého atrakciou sú drevené hodiny a početné jaskyne. Ale o tom niekedy inokedy...

Termálna voda, lesná železnička aj stopy olympijského medailistu. Šahy s okolím sú plné príbehov

U najbohatšej nevesty. Poznáte ženu, ktorá mala najväčšie veno v Uhorsku?

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Rimavské Toskánsko. Po talianskych umelcoch ostali na Slovensku fresky ako v Sixtínskej kaplnke
Ján Dzúr