Tip redakcii
 

TOTO sa oplatí vyskúšať: Vyspite sa v posteli najmocnejšieho muža republiky

Prvý československý prezident T.G. Masaryk bol v Topoľčiankach ako doma.

25. marca 2017, 09:00
Zámok v Topoľčiankach. Okrem
prezidentov sem chodili politici,
diplomati, generáli. S nikým
iným sa však miesto nespája
viac ako s Masarykovcami.

Zámok v Topoľčiankach. Okrem prezidentov sem chodili politici, diplomati, generáli. S nikým iným sa však miesto nespája viac ako s Masarykovcami.

Autor: Ján Dzúr, Profimedia,sk

Asi najskloňovanejším slovom česko-slovenskej kinematografie je práve teraz Masaryk. Film o živote syna prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka ukazuje krátke obdobie pred vypuknutím druhej svetovej vojny, teda roky, keď tento politik a diplomat zažíval krušné časy. Krajšiu životnú epochu spoznal Jan Masaryk v slovenských Topoľčiankach, kde mal jeho otec letné sídlo.

Obec v okrese Zlaté Moravce leží v údolí rieky Žitava. Má siahodlhú históriu, no dnes je známa najmä anglickým parkom, v ktorom stojí obrovitý kaštieľ. Súčasnú podobu mu vdýchol arciknieža Jozef August Habsburský, muž, ktorý v Topoľčiankach v roku 1910 postavil jazdiareň aj poľovnícky zámoček. Keď po prvej svetovej vojne nastúpila na trón československá vláda, tunajšie majetky od Habsburgovcov odkúpila.

V zámku sa začala písať éra českých a slovenských prezidentov, ministrov, generálov a politikov. Najobľúbenejším z nich je dodnes Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý tu neváhal ostať aj štyri mesiace v kuse...

VIDEO: Sklené Teplice sa môžu pochváliť jaskyňou plnej horúcej vody. Liečila sa v nej aj herečka Magda Paveleková

Pil zo studničky

Prezident Masaryk prišiel do Topoľčianok prvý raz v roku 1923, potom sem pravidelne chodieval ďalších desať rokov. Spolu s ním do Požitavia obyčajne pricestovala dcéra Alica, ktorá sa nikdy nevydala a vedľa otca mala vlastný apartmán. Často sem zavítal aj syn Jan Masaryk a spisovateľ Karel Čapek.

„S prezidentom u nás urobil knihu rozhovorov. O Masarykovi napísal, že po príchode do Topoľčianok vždy pookrial. Z politika sa podľa neho opäť stal človek, ktorý sa rád zabudne v knižnici, či zatúla do najvzdialenejších kútov parku,“ hovorí Marta Holá, ktorá je sprievodkyňou v zámockom múzeu. Prezident často navštevoval obec Skýcov, kde sa zaujímal o pálenie vápna vo vápenných peciach. Napiť minerálky sa chodil k Drienovej studničke, v Machulinciach sedával pri starej divej hruške. Najčastejšie však oddychoval na lúke pod zrúcaninou hradu Hrušov, kde bol vzduch v okolí najčistejší a pohľad na okolité lesy majestátny.

Vzácne chvíle v Topoľčiankach trávil Tomáš Gariggue Masaryk s vnukmi, neraz aj hrami v parku. Prechádzka ním nás vracia do čias, keď dnes toľko skloňovaný Jan Masaryk netušil, že jeho príbeh raz bude zbierať filmové ceny...

Liptovský Trnovec bol kráľovským mestečkom, kde vás mohli palicovať na pranieri

V prezidentskej posteli

Kto chce stráviť noc v prezidentskej posteli, ten si môže za cenu 200 eur prenajať bývalý Masarykov apartmán na zámku. Je zrekonštruovaný, no zariadený takmer v pôvodnom stave. Menej majetní sa môžu pokochať aspoň pohľadom na Masarykovo lôžko či na posteľ v susednej miestnosti. V nej spával prezidentov lekár. Súčasťou prehliadky je aj apartmán Alice Masarykovej. Ten si najčastejšie prenajímajú mladomanželia na svadobnú noc.

Slzy mimozemšťanov. Aj tak sa hovorí vltavínu, ktorý lieči sklamanie. Má ho aj Alžbeta II.

Autor: ŠARM/ Ján DZÚR

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
TOTO sa oplatí vyskúšať: Vyspite sa v posteli najmocnejšieho muža republiky
ŠARM/ Ján DZÚR