Tip redakcii
 

Prečo sa tak veľmi bojíme zimy? Mrazy sú v poriadku, len my sme rozmaznaní

Päťdesiatročné teplotné rekordy sa nám nepáčia. Aj meteorologička a klimatologička Miriam Jarošová (48) tvrdí, že zima prišla neskoro.

01. marca 2018, 09:00
Odborník radí, aby sme začali s otužovaním. Potom bude zima pre nás príjemná.

Odborník radí, aby sme začali s otužovaním. Potom bude zima pre nás príjemná.

Autor: Archív

Už týždeň sa na nás sypú hrozivo znejúce informácie o tom, že prichádzajú veľké mrazy. Naozaj je zima v zime prekvapujúca? Meteorologička tvrdí, že takéto teploty sú síce v zime prirodzené, ale nie na konci februára. „Na toto obdobie je to už veľmi nízka teplota. Keby sme sa rozprávali o takýchto mrazoch na konci januára, boli by to prirodzené teploty. Teraz sú už na hranici dlhodobých teplotných rekordov,“ vysvetľuje Miriam Jarošová. Príroda sa však aj s týmto celkom rýchlo popasuje, na rozdiel od nás. My by sme si na konci februára už radšej užívali jarné slniečko. Namiesto toho nám neostáva nič iné, ako opäť sa riadne zabaliť a vykročiť do tej neobľúbenej zimy. Miriam Jarošová hovorí, že ľudí ohrozujú akékoľvek výkyvy počasia, či ide o silný chlad, alebo o teplo.

Bez školy, dopravy a tepla

„Pred šesťdesiatimi-sedemdesiatimi rokmi pre ľudí takéto mrazy nič neznamenali. Nijako zvlášť to neprežívali. Aj keď riadne nasnežilo, jednoducho sa nikam nešlo a bolo po probléme. Dnes môžu mrazy ohroziť chod spoločnosti,“ upozorňuje. Napríklad pre zimu, ktorá zavládla v Európe zatvorili v Taliansku školy, pretože južanom riadne nasnežilo, nafúkalo. „Teploty tam klesli nezvyčajne hlboko na tamojšiu zemepisnú šírku. Život sa ochromil. Doprava nejde, sú problémy s elektrinou, veľa ľudí vďaka nej kúri, takže sa to prejaví na každodennom fungovaní v spoločnosti. Kedysi výkyvy v počasí až tak nebránili ľuďom v každodenných činnostiach, pretože tie sa odohrávali blízko ich domu,“ vysvetľuje meteorologička.

Aj tak si však myslí, že sme len rozmaznaní. Nedokážeme zniesť trocha chladu na pokožke. Všade sa presúvame iba autom a najlepšie z garáže do garáže, aby sme nepocítili diskomfort chladu. „Telu nedáme šancu, aby sa adaptovalo na teplotu, ktorá je vonku. Ani si už nevieme predstaviť, že by niečo okolo nás nefungovalo. Boli by sme nahnevaní, rozhorčení, keby pre zimu napríklad neboli teplé rožky,“ dodáva Miriam s úsmevom. Sympatická meteorologička však priznáva, že ani ona nie je milovníčkou každého počasia. „Mám rada, keď pokojne, rozvážne v lete vonku prší a ja sedím pod strechou. Vlastne nemusím nič robiť, pretože do záhrady sa vtedy nedá ísť, len si vyložím nohy a zoberiem dobrú knihu,“ priznáva odborníčka na počasie.

Prírode to neprekáža

Ale aspoň príroda sa za súčasné mrazy môže poďakovať. „Pre prírodu sú tieto mrazy oveľa lepšie, ako keby bolo dvadsať stupňov Celzia. Pôda by mala v zime vymrznúť. Príroda zastaví svoj vegetačný vývoj, a keď mrazy pozvoľna poľavia, postupne sa bude zobúdzať aj ona. Keď aj príde nejaký vietor alebo neočakávaný chlad, až tak veľmi jej už neublíži,“ hovorí klimatologička. „Horšie to bolo minulý rok alebo predminulý rok, keď vo februári bolo veľmi teplo. Teplota sa pohybovala okolo dvadsiatich stupňov. Potom sa k nám dostal studený vzduch a spôsobil na úrode veľké škody,“ uzatvára.

Opäť padajú rekordy

O mimoriadnom počasí alebo o mimoriadne nízkej teplote vzduchu hovoríme, ak má pravdepodobnosť opakovania menšiu ako raz za päťdesiat rokov. Za extrém považujeme jeho najvyššiu alebo najnižšiu hodnotu. Vzhľadom na predpoveď počasia na nasledujúce dni bude „chladných“ rekordov pribúdať – píše na svojej facebookovej stránke SHMÚ.

  • V Poprade mal doterajší rekord hodnotu –6,7 °C – bolo to v roku 1955. Dvadsiateho piateho februára 2018 tam namerali maximum –9,9 °C!
  • Aj na košickom letisku bol výrazne prekonaný rekord. Doteraz najnižšia maximálna denná teplota vzduchu bola na tejto stanici –4,3 °C v roku 1985. Dvadsiateho piateho februára 2018 namerali –7,1 °C.

Takto zvládneme mrazy lepšie

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí nevystrčia nos z domu, keď teplomer ukazuje nulu? Skúste so sebou trošku zabojovať a naučte sa využívať chlad pre seba. Milovník kryoterapie MUDr. Ernest Caban tvrdí, že od zím, aké bývali voľakedy, sme si už odvykli.

„Takže už nemáme takú adaptáciu na chlad, keďže už nie sú silné mrazy. Ľudia sa veľmi málo otužujú. Tí, ktorí sa o seba starajú, zvládajú zimu oveľa lepšie. Aj ja raz za týždeň chodím do kryokomory a dvakrát za rok podstúpim celú terapiu. Bývam na Králikoch nad Banskou Bystricou, teraz bolo u nás mínus osemnásť stupňov Celzia a išiel som von po drevo v tričku s krátkym rukávom a v šľapkách,“ hovorí lekár. „Populácia je rozmaznaná, aj keď musím priznať, že sa to už lepší. Ľudia sa začínajú o seba viac starať, napríklad behajú aj v zime a robia športové aktivity, ktoré povzbudia obranyschopnosť organizmu, keď sú extrémne nízke teploty,“ vysvetľuje. Ak nechcete v zime chodiť von s nechuťou a byť zdraví, začnite postupne otužovať. „Stačí, keď zo začiatku ukončíte sprchovanie chladnejšou vodou. Teplotu vody postupne znižujte, až skončíte na studenej sprche. Ešte aj ušetríte na účtoch za teplú vodu,“ dodáva s úsmevom lekár Ernest Caban s tým, že imunitný systém sa vám za to odmení.

Autor: ma

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Prečo sa tak veľmi bojíme zimy? Mrazy sú v poriadku, len my sme rozmaznaní
ma