Tip redakcii
 

VIDEO: Učíte sa po anglicky? Tu je 10 RÁD, s ktorými vám to pôjde ľahšie

Dávať si pauzu od učenia cudzieho jazyka nie je dobrý nápad, myslí si lektorka Lucia Oravcová (33).

30. septembra 2017, 09:00
Lucia Oravcová hovorí, že jazyk sa dokáže naučiť aj šesťdesiatnik.

Lucia Oravcová hovorí, že jazyk sa dokáže naučiť aj šesťdesiatnik.

Autor: Michal Smrčok

Jazykovky sa v týchto dňoch intenzívne bijú o klientov, ľudia sa po lete opäť vrhajú do učenia. Niekoho tlačí zamestnanie, iného maturita, ďalšieho hororová spomienka na dovolenku, keď sa nevedel dohodnúť s lekárom, a mnohých jednoducho fakt, že vedieť ďalšiu reč je už samozrejmé. Novodobým esperantom je angličtina. Ak ste nemali to šťastie, že ste vyrastali v dvojjazyčnej rodine a prirodzene ste nasali dva jazyky bez toho, aby ste sa zamýšľali nad gramatikou, musíte sa drviť. Ako si vybrať správnu jazykovku? Faktorov, ktoré vás ovplyvnia, je veľa – cena, poloha, vyučovacia metóda, veľa závisí od šikovnosti lektorov, ale aj od motivácie.

FOTO VNÚTRI: Saganov návod na šťastný život. Pozrite sa na tento záber s manželkou

Hodí sa každé slovo

„Určite treba vyskúšať bezplatnú ukážkovú hodinu,“ odporúča Lucia Oravcová, majiteľka bratislavského jazykového centra, ktoré učí vlastnou nekonvenčnou konverzačnou metódou. Je hrdá napríklad na to, že vlastné učebnice každých pár mesiacov dopĺňajú novými anglickými výrazmi a hodiny sú naozaj zábavné.

Pri letmom pohľade do učebnice si všimneme slovo poop – kakať alebo infidelity – nevera. Lucia zareaguje: „Niektorí ľudia povedia: Toto slovo nebudem potrebovať. Vysvetľujem, že oni možno nie, ale s vysokou pravdepodobnosťou sa s ním stretnú a nebudú vedieť správne reagovať. Treba poznať slová z rôznych oblastí, veď sa predsa nestretávame len s ľuďmi, ktorí majú identické záľuby a rovnakú prácu ako my. Mnohí sa učia len to, čo ich baví, a potom sa sťažujú, že nerozumejú trebárs filmom.“

Nezvládajú ich úspech? Muži najčastejšie opúšťajú ženy narodené v TOMTO znamení

Rady nad zlato

Čo vám podľa Lucie pomôže lepšie zdolať angličtinu?

  1. Prekladajte si anglické texty piesní – nájdete v nich rôzne slovné spojenia a frázy, ktoré sa reálne používajú v súčasnom jazyku. Texty si aj spievajte, lepšie sa vám utvrdí výslovnosť a rýchlejšie si zapamätáte slovíčka. Na školách sa príliš nedbá na listeningy – počúvanie. Podobne som na tom bola aj ja – nabifľovala som sa gramatiku a slovíčka, ale prvýkrát som rozumela anglickému filmu až v dospelosti, keď som mohla začať využívať na (seba) vzdelávanie aj internet – Youtube a podobne.
  2. Zamerajte sa na výslovnosť – ak budete správne vyslovovať vy sami, budete aj lepšie rozumieť. Je normálne, ak pri vyslovovaní niektorých slabík či hlások prskáte alebo vyplazujete jazyk. Robia to aj Briti! Povedzme číslovka tridsiaty tretí, čiže thirty-third, nemôže znieť ako srsty srst alebo trty trt.
  3. Choďte do kina na filmy s titulkami a robte si poznámky – z kina vždy odchádzam s novými slovami, frázami, synonymami, ktoré herci použili. Zapisujem si ich do telefónu. Samotný film si veľmi neužijem, zato však ulovím moderné používané zvraty. Ja aj všetci moji kolegovia máme zošit, do ktorého si píšeme slovíčka – a nebránime sa výrazom z rôznych oblastí.
  4. Slovná zásoba nie je všetko – základy sa nedajú preskočiť. Ak aj máte veľmi slušnú slovnú zásobu, ale neviete používať trebárs pomocné slovesá či základné časy, nesnažte sa zaradiť v jazykovke do vysokého levelu. Kávu na dovolenke si vypýtate aj bez správnej gramatiky, ale na to vám stačí otvoriť slovník a ukázať prstom.
  5. Nedávajte si nereálne ciele – mnohí samoukovia si povedia: Naučím sa päť slovíčok denne, za rok je to 1 825, to je slušný základ jazyka. Nestretla som nikoho, kto by to zvládol v takomto tempe do víťazného konca.
  6. Nebojte sa hovoriť jednoducho – je lepšie povedať tri jednoduché vety ako byť tri minúty ticho a potom vychrliť zložité súvetie s mnohými chybami. Môj kamarát pracuje v Austrálii ako topmanažér. Vo firme pracujú ľudia z celého sveta a na to, aby si rozumeli, hovoria jednoducho a zrozumiteľne, bez zložitých idiómov. Je v záujme oboch strán, aby si správne porozumeli. Aj pri uchádzaní o zamestnanie sa pri pohovore v angličtine nesnažte blysnúť zložitým súvetím – čím dlhšia veta, tým väčší stres a pravdepodobnosť chýb. Čím kratšia veta, tým menej chýb a väčšie sebavedomie. 
  7. Žiadne pauzy od jazyka – sú kontraproduktívne, pretože zabudnete aj to, čo ste sa naučili, a budete sa musieť prácne vracať späť. Aj keď nenapredujete, jazyk si aspoň udržiavajte – napríklad individuálnymi hodinami.
  8. Večný začiatočník? Váš problém je zrejme v tom, že vždy prestanete. Jazyk sa dokážete učiť aj v šesťdesiatke. Ak máte pocit, že vám to nepáli, skúste sa učiť v iný čas – na ranné lekcie sa možno ťažšie vstáva, ale mozog ešte nie je taký vyčerpaný. A možno treba vymeniť lektora, metódu či jazykovku.
  9. Kupujte si anglické časopisy – výhoda oproti internetu je to, že texty sú skorigované, so správnou a aktuálnou angličtinou. Zvýrazňovačom si podčiarkujem nové slová a výrazy. Napríklad v Cosmopolitane za pár eur nájdem články z rôznych oblastí, od rôznych autorov písané v rôznych štýloch – od príbehov po kozmetiku, a v The Economist zasa politiku a aktuálne dianie. Je to pestré.
  10. Sebavedomie v zahraničí – skôr ako zaplatíte tri tisícky za trojtýždňový jazykový pobyt, uvedomte si, že zázrak sa nestane a nevrátite sa s plynulou, dokonalou angličtinou. Jazykovky dbajú hlavne na to, aby bol klient spokojný. Takže určite si rozšírite slovnú zásobu, zabavíte sa, budete motivovaní a odbúrate blok z rozprávania.

Autor: kač/VIDEO Michal Smrčok

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 
 
VIDEO: Učíte sa po anglicky? Tu je 10 RÁD, s ktorými vám to pôjde ľahšie
kač/VIDEO Michal Smrčok