Tip redakcii
 

VIEME prečo k vám neprichádza šťastie! Stačí, ak zmeníte tri návyky a život sa vám zmení

Preberte zodpovednosť za svoj život a zariaďte si ho podľa seba. Výhovorky ani obviňovanie okolia nie sú správna cesta.

19. augusta 2017, 15:00
Zmena môže nastať v každom veku.

Zmena môže nastať v každom veku.

Autor: GettyImages

Prečo je pre nás ťažké žiť svoj život v šťastí? Vnímame to ako problém? „Nikto nás nenaučil, ako žiť šťastný život, ako by sme mali riešiť zlyhania, ako máme prebrať zodpovednosť za svoj život bez toho, aby sme za neúspech vinili niekoho iného. Alebo aby sme nepreberali zodpovednosť za iných a to sa týka vzťahu s rodičmi, deťmi aj s partnerom,“ hovorí terapeut Miroslav Haranta. Odborník tvrdí, že nestačí ľuďom iba hovoriť, že majú žiť svoje sny. Treba ich to naučiť.

Čo nám bráni?

1. Osloboďte sa

Zmeny sa nedejú šibnutím čarovného prútika, aj keď by sme si to priali. „Mnohí ľudia neradi počujú, že všetko chce svoj čas. Zaujímavé je, že pre pekné telo sme ochotní vykonávať pravidelnú, systematickú činnosť v posilňovni. V tomto sme trpezliví. Ale aj práca na svojom myslení je iba otázka tréningu a dlhodobý proces. To sa nám však páči menej než dvíhanie činiek,“ zamýšľa sa terapeut Miroslav Haranta. Aj povedať nie bez toho, aby vás pritom bolel žalúdok, chce pravidelný tréning a istú dávku odvahy. Nevzdajte sa po prvom neúspechu. Nevzdávajte sa činností, ktoré vám robia radosť, ostatní to začnú rešpektovať.

2. Prestaňte sa báť

Strach spôsobuje presný opak toho, čo chceme, aby sa nám stalo. „Keď máme strach z toho, že stratíme partnera, začneme mať potrebu vlastniť ho, ale to ho od nás vzďaľuje a odrádza. Keby sme mu dali viac priestoru a slobody, partner k nám väčšmi prilipne, pretože mu je dobre. Rozumiem tomu, ak vás ovláda strach urobiť niečo také nepredstaviteľné a ťažké. Ale je to jediná správna cesta,“ hovorí rozhodne a dodáva: „Je dobré, keď sa dokážeme zastaviť a uvedomíme si, do čoho nás strach núti, aké rozhodnutia robíme pod jeho vplyvom. Potom s ním vieme pracovať.“

3. Zákerné očakávania

Po šťastí nám asi najviac šliapu očakávania. Naše aj nášho okolia – rodičov, partnera, spoločnosti. „Máme pocit, že keď si urobíme maturitu, vysokú školu, nájdeme partnera, budeme mať rodinu, budeme šťastní. Nakoniec zistíme, že sme síce urobili vysokú školu, ale neštudovali sme odbor, ktorý sme chceli. Vidina lepšieho uplatnenia bola zo spoločenského hľadiska rozumnejšia, než učiť sa to, čo nás baví a napĺňa. Nakoniec ani partner nám nejako do života nechodí, takže deti nemáme, alebo prídu deti, ale s nesprávnym partnerom a život sa nám rúca ako domček z karát,“ opisuje terapeut s úsmevom rôzne situácie, v ktorých sa nájde hádam každý. Nerobte veci len preto, lebo sa od vás očakávajú. Váš partner si pokojne urobí večeru aj sám, zatiaľ čo budete na joge. Ani neumyté okná u mamy sa nerozpadnú, keď ich neprídete umyť. Na upratovaciu brigádu sa vyberte, keď to bude vyhovovať vám.

Prečítajte si

Autor: ma
 


 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...