Tip redakcii
 

Manželky vytlačili kamene

Celé roky znášal Peter Kalmus do panelákového bytu kamene a obaľoval ich do drôtu. Uctil si tak holokaust, ale skrachovali mu dve manželstvá.

11. apríla 2008, 08:00

Predstavte si, že vám manžel nanosí do bytu postupne dve tony kameňov. A hoci chápete, že tu ide o mimoriadny umelecký počin, nevydržíte a jedného dňa zabuchnete za sebou dvere naveky. „Projekt s kameňmi som robil dlhšie, ako trvali moje manželstvá,“ hovorí košický umelec Peter Kalmus o svojom dvadsaťročnom diele, ktoré je poctou holokaustu. 
Každé ráno, už od roku 1988, dodržiaval svoj pokojný rituál – obaľoval kamienky do mosadzného drôtu. Denne dvanásť, trinásť. Každý rok ich pribudlo do neveľkého bytu okolo štyritisíc. Dvadsaťročné dielo ukončil len nedávno a rozlúčil sa s ním. Silní chlapi z bytu postupne odviezli v štyridsaťkilových prepravkách dve tony kameňov. „Skladoval som ich všetky doma, ale keď ich už bola tona, chytali sa ma obavy. Predsa len, žijem na trinástom poschodí. Človek nikdy nevie, čo narobí statika paneláku,“ usmieva sa svojský umelec.
Kamene zatiaľ ležia v depozite a stanú sa základom monumentálneho pomníka Park ušľachtilých duší, ktorý vznikne vo Zvolene. Bude to pocta všetkým, ktorí za Slovenského štátu riskovali život, aby zachránili prenasledovaných Židov. Peter Kalmus sa pravdu o počte obetí holokaustu na Slovensku dozvedel až pred dvadsiatimi rokmi. „Keď som zistil, že ich bolo sedemdesiattisíc, bol som šokovaný. Až natoľko, že som si nevedel predstaviť svoj ďalší život bez toho, aby som sa s touto skutočnosťou vyrovnal ako občan aj ako výtvarný umelec. Začal som vyhľadávať a navštevovať židovské cintoríny. Pri prechádzkach ma upútali kamienky poukladané na náhrobkoch a vtedy som dostal nápad,“ prezrádza myšlienku svojho kamienkového monumentu, ktorý vznikol v jeho byte. „Kamene som hľadal sám, najmä žulu, lebo niečo vydrží. Keby som chcel vzdať úctu všetkým obetiam, musel by som žiť tisícpäťsto rokov,“ počíta nahlas.
 V byte mu ostala ešte malá kôpka kameňov a Peter Kalmus nostalgicky priznáva, že mu pravidelná rituálna hodina chýba. Úplne sa jej však nevzdáva a občas si pár kamienkov obalí. Kamienkovú performanciu predviedol provokujúci umelec aj vo vychýrenom švajčiarskom dadaistickom kabarete Voltaire. Práve k tomuto avantgardnému prúdu, ktorý vznikol počas prvej svetovej vojny, ho radí kritika. Považujú ho za neodadaistu.

Bazén v byte

Hoci kamene sú už v depozite, veľkú časť jeho minibytu zapratal teraz bazén s hektolitrami vody. Trochu čudesný pohľad. Takto vznikajú korózne „maľby“ či kresby hrdzou. Odtlačky sa lúhujú týždne a niekedy aj mesiace. Hrdzavé matrice, kovadliny a  železný odpad ukladá svojrázny muž do vody a potom čaká, kým sa tekutina odparí. Na záver dielo zakonzervuje. „Moje veci vznikajú aj pol roka. A často sa stáva, že dielo je nanič. Odtlačky nevyjdú tak, ako potrebujem. Potom ide o stratený čas,“ mávne rukou Peter Kalmus, ktorého diela sú zastúpené aj v Slovenskej národnej galérii. „Najdrahšie som predal obraz za stošesťdesiattisíc korún zahraničnému zberateľovi,“ hovorí. V jeho kuchyni to vyzerá ako v alchymistickej dielni, tu sa nevarí. V okne svieti obrovské písmeno S – vypýtal si ho pri likvidácii košického hotela Slovan.
Na polici natrafíte na farebné dámske lodičky. Nejde však o fetišistické trofeje. Ostali mu z umeleckej akcie na štadióne v Kyjeve. Pôvodne chcel tieto výstredné topánky s ihličkovým podpätkom umiestniť na štartovaciu čiaru bežeckej dráhy, ale skončili na striedačke. Nápad s topánkami vznikol vtedy, keď si prezeral fotografiu atletických pretekov s černošskou bežkyňou Griffithovou. „Fascinovalo ma jej sexi telo a dlhé, krikľavo nalakované nechty. Pôsobilo to absurdne,“ hovorí. No a dostatočne šialené sa mu zdali aj lodičky na striedačke. Kvôli projektu skúpil vtedy celý výpredaj skladu obuvi.

Vystaví svoj popol

Peter Kalmus je plný nezvyčajných nápadov. Fascinuje ho tragédia. Do albumov si namiesto známok lepí výstrižky z novín o ľudskom nešťastí. „Keď si v nich listujem a čítam titulky ako Hrozná smrť, Tragédia v dome či Vraždil z lásky, zisťujem, že je to tiež akýsi odkaz našich čias,“ hovorí. V jeho byte by ste našli málo miesta na obyčajný život. Celý ho zapĺňajú predmety, ktoré raz nepochybne použije v tvorbe – kovové podpätky, farebné piliny... Už roky hromadí odrezky z pasteliek, hovorí im ceruzkové špaky. Všetko skladuje v sklenených relikviároch. Raz z nich chce pripraviť opäť gigantickú inštaláciu, obrovskú mozaiku z vecí nasypaných do akvárií. Peter Kalmus má jasno aj v tom, ako zakončí svoju pozemskú púť. Sám sa stane súčasťou svojej premyslenej inštalácie. Jedna sklenená nádoba bude obsahovať popol z jeho urny...    <

Autor: MILOSLAVA HRIADELOVÁ

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

MÓDNA POLÍCIA: Vulgárna moderátorka, Kollárova dcéra sa pasovala za kráľovnú a Drobová ...

... sa nehodila k svojmu mužovi. Prísny plesový dress code celebritné dámy...
 

Najprv mu zjedli päťročného brata, potom jedol ženy a deti on. Popravili ho na Valentína

Štrnásty február nie je len sviatok zaľúbených. Ako satisfakciu si ho pripomínajú...
 

MÓDNA POLÍCIA: Erika Judínyová si prepchala kabelku, Twiinsky bez nápadu a zase v tom istom

Slovenské celebrity sa vedia dobre baviť, ale aj pekne nahodiť.
 

Nebudete sexy, ale neprechladnete. TIETO nohavičky vám doprajú komfort aj v mraze

Ženská bielizeň si rozumie aj s drsnou klímou.
 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Manželky vytlačili kamene
MILOSLAVA HRIADELOVÁ