Tip redakcii
 

Kedy je bielenie zubov nebezpečné? S TÝMTO musíte rátať

Ľudia sa stále častejšie zverujú do rúk "odborníkom" ktorí neštudovali stomatológiu. Riskujú zničenie skloviny.

19. marca 2017, 20:00
Pozor na bieliace prúžky, môžu zanechať fľaky.

Pozor na bieliace prúžky, môžu zanechať fľaky.

Autor: Profimedia.sk

„Bielenie bez predchádzajúceho vyšetrenia je nebezpečné,“ varuje stomatológ. Názor stomatológa MUDr. Pavla Andela je jasný – bielenie zubov nie je technicky komplikovaná záležitosť, ale predtým, ako sa rozhodnete podniknúť niečo s farbou svojich zubov, mal by vás vidieť skutočný odborník. „Po prvé, bez predchádzajúceho vyšetrenia je bielenie dokonca nebezpečné a po druhé, vyšetrenie je schopný urobiť len zubný lekár a nie ten, kto absolvoval nejaký kurz. Dokonca ani nie vyškolená dentálna hygienička. Tá by mala zuby vybieliť, ale až po tom, ako ich skontroluje a, ak treba, ošetrí stomatológ. Pred samotným bielením treba zuby poriadne mechanicky vyčistiť a odstrániť z nich získané povlaky a zubný kameň,“ hovorí.

Ste zúfalá z jeho depiek, roztržitosti a výhovoriek že nemôže s vami ísť do postele? Nevera za tým byť nemusí

Každý je iný

Každé bielenie totiž prináša riziká, ktoré sú veľmi individuálne. Zubára bude zaujímať to, či máte opravované zuby a akým spôsobom, akú hrúbku a štruktúru má vaša sklovina či v akom stave sú vaše ďasná, či v nich nie je zápal. Zubár sa opýta aj na vaše stravovacie zvyky – ak sa neviete napríklad vzdať čajov či cigariet, je otázne, či to bude mať zmysel.

Možno vám bude stačiť jednoduchšie mechanické vyčistenie zubov, prípadne pieskovanie silným prúdom vody, vzduchu a jemného prášku. Ak ste sa po dohode s lekárom rozhodli pre pieskovanie, mali by ste zvážiť nielen jeho výhody ale aj nevýhody.

„Ak sa bielenie urobí profesionálne, kvalitne a dodrží sa technologický postup, malo by jedno stačiť na celé roky. Samozrejme, ak budete dodržiavať pravidlá a nezaťažovať zuby jedlom s farbivami,“ hovorí MUDr. Pavol Andel.

TOTO ste o obezite zrejme nevedeli. Ktoré dôležité bunky zabíja?

Pozor na kazy

Pred bielením treba zuby opraviť! Malý kaz, o ktorom nemusíte vedieť, pretože ho nevidíte a ani vás nebolí, sa vďaka bieleniu doslova rozbehne a spôsobí oveľa viac problémov.

Sklamanie z plomby

Málokto si uvedomuje aj problém s plombami. Ak máte na viditeľnom mieste korunku alebo plombu, ktorú vám pri oprave chrupu zubár vybral tak, aby splývala s vašou prirodzenou farbou skloviny, po vybielení sa môže stať, že bude pôsobiť ako tmavší fľak. Zubár vás na všetky tieto „drobnosti“, ktoré môžu pokaziť dojem z bielenia, upozorní.

„Domáce bielenie považujem za spôsob, ako sa lacnejšie dostať k bielemu úsmevu, ale v konečnom dôsledku viac uškodí. Napríklad bieliace pásiky môžu zanechať zuby fľakaté, rovnako aj vysokoabrazívne bieliace pasty poškriabu sklovinu. Akoby ste na zašpinené auto hodili za lopatu piesku a chceli ho vyčistiť. Zoderiete lak,“ hovorí MUDr. Andel. Neuveríte, ale v praxi sa stretol aj s tým, že si pacient namočil zubnú kefku do vlhkého piesku a tak si „vyčistil“ zuby. „Zubná sklovina chráni zub a potrebuje byť v dobrej kondícii. Práve bielenie je niečo, čo na ňu útočí,“ dodáva.

Peroxid nie je strašiak

Podľa odborníka netreba robiť z peroxidu vodíka „strašiaka“, aj nesprávne mechanické čistenie zubov môže ublížiť sklovine, ktorá sa už nikdy nezregeneruje. Ak vám niekto sľubuje vybielenie zubov lampou o niekoľko odtieňov, zrejme používa peroxid. Pokojne sa opýtajte, aké je zloženie gélu, ktorý má pod lampou vybieliť zuby. Svetlo lampy samo osebe zuby nebieli....

Autor: KAČ

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Kedy je bielenie zubov nebezpečné? S TÝMTO musíte rátať
KAČ