Tip redakcii
 

Máte aj vy domáci recept na bielenie zubov? Pozor, týmito látkami si zničíte sklovinu!

Odborníci sa zhodujú na tom, že nie všetky prírodné postupy sú zdravé pre naše telo a zuby.

31. mája 2017, 09:00

Autor: Profimedia sk

V súčasnosti existuje niekoľko foriem bielenia zubov, o ktorých kolujú rôzne dohady, ba dokonca až mýty. Podľa špecialistov je to výsledok metód, ktoré sa používali v minulosti. „Kedysi sa zuby bielili vysokou koncentráciou peroxidov. Zubná sklovina tak bola poškodzovaná, v dôsledku čoho dochádzalo k zvýšenej citlivosti. Doba pokročila a dnes  môže byť proces bezpečný a šetrný k zubnej sklovine. Dôležité je opýtať sa, čím budú vaše zuby bielené. Ak dentálny hygienik použije kvalitný prípravok, napríklad s obsahom bezpečného karbamid peroxidu, ktorý je schválený aj Medzinárodnou dentálnou federáciou, môžete byť pokojní“  ubezpečuje špecialistka na dentálnu hygienu Bc. Renáta Duch. Taktiež nie je pravda, že pacient musí po bielení trpieť citlivosťou. Pod odborným okom dentálnej hygieničky a s použitím moderných prípravkov, sa nemusíte báť.

Viete, za čo všetko je zodpovedná štítna žľaza? Sledujte si tieto príznaky!

Prírodné bielenie?

Aktuálne v móde sú niektoré metódy bielenia, ktoré reklamy prezentujú ako revolučné, založené na prírodnej báze. Vo všeobecnosti však tieto kozmetické prostriedky bielia zub iba na jeho povrchu, a tým pádom je bieliaci efekt násobne slabší a aj kratší, ako pri použití kvalitných a bezpečných profesionálnych preparátov.

Neničte si telo! Sedem rád, čo všetko treba sledovať pri kúpe matraca

Na doma si to nenechajte

Ambulantné bielenie zubov u špecialistu rozhodne uprednostnite pred tým domácim. Babské recepty totiž môžu napáchať nepríjemné škody. „Sóda bikarbóna, soľ či čierne uhlie obsahujú čiastočky, ktoré môžu zubnú sklovinu v konečnom dôsledku poškodiť. Výsledkom je citlivosť zubov, vznik defektov či odhalené krčky. To môže mať pre naše zdravie a komfort v budúcnosti nepríjemné následky,“ dodáva dentálna hygienička Bc. Renáta Duch z  prvej špecializovanej kliniky dentálnej hygieny na Slovensku.

Bojovníčka s rakovinou: Áno, ľudia sa čudujú, že robím v pohrebnej službe

Opatrní by sme mali byť aj pri objednávaní bieliacich preparátov z internetu. Dôležité je uvedomiť si, že zubná sklovina každého z nás je iná, a tak nie sú voľnopredajné prípravky vhodné pre všetkých. Navyše, pri neodbornej manipulácii môže prísť k väčším škodám ako úžitku. V najhoršom prípade až k trvalému poškodeniu zubnej skloviny alebo ďasien.

Požadovaný efekt domáceho bielenia sa nemusí dostaviť aj z toho dôvodu, že je vždy nevyhnutné absolvovať pred ním dôkladnú dentálnu hygienu. Len tak bude výsledok efektívny a trvácny. „V prípade, ak sú na povrchu zubov nečistoty, bielenie zubov nemá význam. Povrch zubnej skloviny musí byť čistý, bez povlakov, zubného kameňa a pigmentu. Preto je potrebné pred samotným bielením podstúpiť dentálnu hygienu,“ upozorňuje špecialistka na dentálnu hygienu Bc. Renáta Duch.

Vaše zuby sa vám za jej prísun poďakujú: Vieme, prečo chrúmať denne mrkvu!

Jedálny lístok na zahryznutie

O nový žiarivý a biely úsmev je ideálne starať sa aj po návšteve špecialistu. Veď každý z nás chce, aby mu nový odtieň vydržal čo najdlhšie. Výhodou ambulantného bielenia u dentálneho hygienika je tiež poskytnutie individuálneho poradenstva. To sa môže týkať aj vašich stravovacích návykov. „Zabudnúť treba, na istý čas, aspoň  na dva týždne, napríklad na čokoládu, či dobroty z čučoriedok, malín, paradajok, špenátu, červenej repy a pod.  Na zakázanej listine by malo dočasne skončiť aj červené víno. Naopak, vhodné sú mliečne výrobky či nekorenené biele mäso. O nevhodných surovinách informujeme každého pacienta individuálne,“ hovorí dentálna hygienička.

Bielenie zubov je ideálne konzultovať so špecialistom na dentálnu hygienu. Len tak môžete dosiahnuť efektívny, bezpečný, trvácny a bezbolestný výsledok. Veď zdravie tela máme vo svojich ústach. 

Netušená sila rastlín: Pridajte do zeleninovej polievky sedmokrásku

Autor: Gr
 


 

Vaše diétne tipy

Podovolenkový detox: Nápoj z 2 surovín prečistí črevá a naštartuje trávenie

Prehnali ste to s dobrotami počas dovolenky? Vráťte telo do normálu pomocou...
 

Špecialistka na zdravú výživu Tina Zlatoš Turnerová radí: Hladovka je prospešná!

Niektorí špecialisti na zdravú výživu tvrdia, že by sme mali jesť päťkrát...
 

Poznáme jediný sendvič, po ktorom schudnete!

Expresné zoštíhlenie vám zabezpečí kombinácia troch prístrojov. Výsledok...
 

Výherkyne súťaže: Naše čitateľky sú s nami odhodlané chudnúť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (56) vyhrali...
 

Lucia Mokráňová dodržuje zaujímavú diétu: Chudne vďaka vlnám!

Exfarmárke Lucii Mokráňovej (25) ukazuje ručička na váhe mínus desať kilogramov....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.