Tip redakcii
 

ŠOKUJÚCA spoveď Alexandry. Keď trpela anorexiou, zjedla za deň šesť škatuliek preháňadiel

Keď sme išli na dovolenku, mala som plný kufor preháňadiel. Vtedy mi priateľ povedal – Dosť, buď ja, alebo anorexia,“ spomína Alexandra Bočková (28).

13. augusta 2017, 10:00
Saša tvrdí, že
anorektičky sú
vynachádzavé a ich
triky, ako nejesť,
by nevymyslel ani
najlepší scenárista
v Hollywoode.

Saša tvrdí, že anorektičky sú vynachádzavé a ich triky, ako nejesť, by nevymyslel ani najlepší scenárista v Hollywoode.

Autor: Michal Šebeňa

Ruky mala doškriabané od vlastných zubov, pretože tak často si vyvolávala vracanie. Ale to nastalo až potom, ako sa jej hmotnosť zastavila na čísle 42! Dovtedy jej stačilo iba nejesť. Lenže túžba po vytŕčajúcich kostiach bola silnejšia, a tak Saša skúšala chudnúť okrem vyvrátenia každého jedla „vďaka“ preháňadlám. Nakoniec sa od nich stala závislou. Vyštudovaná právnička dnes vlastní fitnescentrum a pomáha ženám, aby mali najmä zdravé, štíhle a pevné telo.

S anorexiou a bulímiou bojovala od pätnástich približne do dvadsiatich troch rokov. „Ten zúfalý stav, keď myslíte iba na jedlo, ale nedovolíte si zjesť ani omrvinku, keď ste úplne bez duše, bez energie, nemáte chuť ani na sex s mužom, ktorého milujete, a strácate priateľov, by som nepriala nikomu. Dnes mám pocit, že som musela tým peklom prejsť, a už to beriem ako dar, aby som mohla pomáhať dievčatám, ženám, ktoré sú posadnuté chudnutím,“ hovorí.

Pozor na poznámky

Podľa Alexandry spúšťačom je väčšinou problém v rodine, málo lásky alebo stačí, keď pubertiačke niekto povie, že má veľký zadok. Málokto si uvedomí, že nevinnou poznámkou spôsobil obrovský problém. „Najskôr sa objaví anorexia, čiže prestanete jesť, a potom sa to zvrhne do bulímie, keď vraciate. Vyhladované telo si po čase začne pýtať výživu, jedlo a vy sa už nedokážete ovládať, tak niečo zjete. Prepadnú vás obrovské výčitky a strach z toho, že priberiete, a navyše je vám ťažko na žalúdku. Čo budete robiť? Bežíte na vecko a všetko vyvrátite,“ vysvetľuje. Teda vlastne nebežíte, ak už ste bulimička, všetko robíte veľmi nenápadne a prefíkane. Tak, aby ste nevzbudili podozrenie.

Už rozumie narkomanom

Alexandra priznáva, že ľudia s poruchou príjmu potravy sú majstrami v klamaní a podvádzaní. Dokonale vedia zakamuflovať, že poctivo jedia, a pomáhajú si preháňadlami. „Stala som sa od nich závislou. Keby som ich nemala, radšej by som zomrela. Mala som tabletky, ktoré sa odporúča jesť denne tri, ja som zjedla šesť balení za deň! Všetko podriadite tomu, aby ste nepribrali. Vždy musíte mať poruke záchod, tak radšej nikam nejdete a sedíte doma, čím prichádzate o priateľov. Keď jete preháňadlá ako lentilky, v kuse máte kŕče v bruchu. V noci som sa budila s tým, že mi horí brucho. Mala som pocit, že si naň musím priložiť ľad alebo sa rýchlo napiť studenej vody, aby som pálivý pocit uhasila. Bolo to hrozné, ale nevzdala som sa ich. Závislosť od preháňadiel je rovnaká ako od tvrdých drog!“ prekvapuje Saša.

Buď on, alebo anorexia

Osobná trénerka dnes tvrdí, že dostať sa z problémov jej pomohol priateľ. „Niekedy sa zamýšľam nad tým, ako to mohol so mnou vydržať. Je pravda, že dva roky nič netušil, pretože človeku, ktorý je v pohode, nenapadne, že niekto je schopný celé raňajky vypľúvať do vreckovky, šikovne ju niekam schovať a večeru vyvracať. Postupne mu však začali veci dochádzať a nakoniec zistil, že som závislá od preháňadiel. Keď sme išli na dovolenku, mala som ich plný kufor. Vtedy mi povedal – Dosť. Buď ja, alebo anorexia. Nechcela som o neho prísť, ale nevedela som, ako mám zmeniť svoje myslenie. Veď to nejde lusknutím prstov. Sama som vedela, že už to takto nechcem, že chcem jesť, mať energiu, tešiť sa zo života, užívať si ho s ním aj s kamarátkami. Na tej dovolenke mi jedna známa povedala: Všetko, čo chceš zmeniť, urob okamžite, neodkladaj to na zajtra. Odvtedy som sa nedotkla preháňadla,“ opisuje dôležité chvíle v boji s ťažkou chorobou.

Trpezlivosť ma zachránila

Ďalší obrovský boj v jej živote nastal, keď sa rozhodla, že začne jesť. Vedela, že musí, ale nevedela, ako na to. Hlava ju nechcela pustiť ani psychológ jej neporadil, ako začať. Saša priznáva, že zbaviť sa starých návykov je ťažká práca na sebe samom. Upratať si „pokazenú hlavu“ nejde zo dňa na deň. „Boli sme na dovolenke a ja som už bola v štádiu, keď som sa učila jesť,“ zdôrazňuje.

„Na raňajky som mala biely jogurt. Nenápadne som chodila po izbe, akože raňajkujem, a keď sa nikto nepozeral, polovicu som vyliala so umývadla. Ledva som do seba dostala dve lyžičky. Musela som sa to učiť od základu, po troškách, aby som nemala výčitky. Anorektičky majú rady jedlo, ale strach z priberania je silnejší. Takže aj ja som mohla zjesť zo začiatku len toľko, aby som to v sebe udržala. Napríklad dala som si dve suši rolky a mala som pocit, že som sa najedla do prasknutia.“

Aj tu zohral významnú úlohu jej priateľ. „Vždy som mu volala a hovorila, čo som zjedla. Tešila som sa, že som jedlo udržala v žalúdku. Doteraz nechápem, ako to so mnou celý ten čas vydržal. Veď to muselo byt otravné, keď som mu stále fotila, čo som zjedla. Dokonca nemá rád, keď mu niekto berie jedlo z taniera, ale vtedy mu to nevadilo, lebo vedel, že mne to pomôže. Dnes by mi už nedal nič zo svojho taniera,“ smeje sa Saša. „Ale naozaj jemu vďačím za to, že som z toho vonku,“ zdôrazňuje.

Jem celý deň

Alexandrino telo si postupne začalo zvykať a pýtať si viac, ale vždy si dala niečo ľahké, čo jej nezaťažilo žalúdok. Dnes jedáva sedemkrát za deň, má o pätnásť kíl viac a stále sa pohodlne oblečenie do vecí, ktoré nosila predtým. Kedysi cvičila sedemkrát do týždňa, niekedy aj dvakrát za deň, a kým neprešla v posilňovni každý stroj, neodišla. Dnes sa aj v tomto upokojila. Do posilňovne zájde tri-štyrikrát do týždňa. „Prelustrovala som milión knih a informacií o stravovaní. Prešla som všetkým možným – od ovocno-zeleninového stravovania po bielkovinovú keto diétu. Dnes už viem, že jediná a správna cesta je zdravá, vyvážená strava. Musíte jednoducho jesť sacharidy aj bielkoviny,“ hovorí Saša, ktorá pracuje s klientkami, ktoré chcú schudnúť a spevniť postavu. Už vie rozoznať, ktorá má bulímiu či anorexiu. Čo by chcela odkázať dievčatám? „Z anorexie sa dá dostať. Všetko je v hlave a hlavne treba mať pri sebe človeka, autoritu, ktorá vás podporí a bude na vás tlačiť. Aj moji rodičia sa snažili pomôcť mi, ale rodičia vám nepovedia: Ak sa z toho nedostaneš, kašleme na teba,“ uzatvára.

Saškin jedálny lístok

Osobná trénerka jedáva malé porcie, ale dvakrát do týždňa si dopraje aj riadny nanuk alebo guláš. Niekedy začína pracovať už o piatej ráno a zo svojej posilňovne sa nepohne až do siedmej večer. Vtedy začína deň praženicou.

Raňajky: Ovsená kaša s jogurtom a ovocím alebo vajíčka so zeleninou
Desiata: Ovocie s jogurtom
Obed: Nejedávam delenú stravu. Takže si dám normálny obed, ale nejedávam vyprážané veci, sú nezdravé. Dám si ryby s ryžou alebo so zemiakmi. Nie som veľmi mäsový typ, ale ani nie som vegetarián, mäso mi prestalo chutiť dávnejšie. Keď nie je nič iné na výber, dám si kuracie alebo morčacie mäso.
Olovrant: Ovsená kaša alebo ražné pečivo so šunkou
Večera: Ryba so zemiakmi alebo so zeleninou, ale keď som celý deň v pracovnom kolotoči, doprajem si aj sladkú večeru. Milujem ovsené vločky a ovsenú kašu s jogurtom, ovocím a čokoládovo-orieškovým maslom by som mohla jesť od rána do večera

 

 

Autor: Martina Korbašová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Diéty celebrít: Soňa Müllerová, Zuzana Vačková aj Zuzana Plačková prezradili, čo u nich funguje

Aj vy sa poobzeráte pred zrkadlom, kým sa odhalíte na pláži? Hnať sa za dokonalosťou...
 

V Česku sa šíri panika, objavili sa tam komáre nakazené smrteľným vírusom. Teba sa báť aj na Slovensku?

Donedávna v našich zemepisných šírkach platili komáre len za otravný hmyz,...
 

Upečte si koláč v na grile! Nadýchaná bublanina sa NAOZAJ dá pripraviť aj nad pahrebou

Gril sa vám cez leto postará o štíhlu líniu. Pokojne si preto občas môžete...
 

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
ŠOKUJÚCA spoveď Alexandry. Keď trpela anorexiou, zjedla za deň šesť škatuliek preháňadiel
Martina Korbašová