Tip redakcii
 

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj prácu snov.

14. októbra 2017, 13:00
Do jeho starej mikiny sa oblečie aj s manželkou Zuzanou a dcérou Aničkou. Druhá dcéra Zuzka sa do nej, našťastie, už nezmestila.

Do jeho starej mikiny sa oblečie aj s manželkou Zuzanou a dcérou Aničkou. Druhá dcéra Zuzka sa do nej, našťastie, už nezmestila.

Autor: Matej Kalina

Takmer dvadsať rokov sa schovával pred svetom. O dovolenke pri mori vo štvorici mohli jeho manželka a dve dcéry iba snívať. Nie však kvôli peniazom. Ján Hodoň má taxislužbu, autobusovú dopravu, krčmu aj cukráreň. Spolu ju nemohli absolvovať, pretože hlava rodiny vážila takmer tristo kilogramov. „Musel som sa vážiť na váhe v zberných surovinách, alebo na váhe pre býky. Viete, čo to pre mňa bolo, keď som tam musel vojsť?“ opisuje chvíle, ktoré nabúravali pocit ľudskej dôstojnosti. Ján spomína aj na peripetie v nemocnici, keď sa nedokázal dostať do ambulancie, pretože ho výťah jednoducho nevyviezol na poschodie. Dnes, ľahší o 190 kíl dokáže veľmi otvorene hovoriť o vtedajšom prežívaní a pocitoch poníženosti.

Skrýval si sladkosti

Jeho manželka Zuzka si živo spomína na situácie, keď mu vo vreckách nohavíc pravidelne nachádzala papieriky od keksíkov. Aj na to, ako si v kancelárii skrýval tristogramové čokolády, ktoré dokázal zjesť na posedenie. Hodoňovci sú spolu od sedemnástich rokov. Aj keď ich Jánova extrémna nadváha v mnohom obmedzovala, nevynímajúc intímny život, Zuzanu nikdy nenapadlo opustiť manžela – hoci bola bez výletov či bez kultúrneho vyžitia.

„Náš život predtým sa s terajším nedá porovnať. Pre mňa je úžasné, že sa už nehanbí, neskrýva sa v aute, je s nami a sám si veľa vecí povybavuje. Vydržala som to preto, lebo ho mám rada. Sme spolu dvadsať rokov. Janko má veľmi dobré srdiečko a neviem si predstaviť, že by som mala byť bez neho. Vždy som dúfala, že raz schudne. Stále som mu v tom držala palce a teraz mi to splnil,“ hovorí manželka. Spolu síce pri mori ešte neboli, ale raz sa tam Zuzana vybrala sama s deťmi. „Už nikdy viac. Nechcem bez neho nikam chodiť,“ tvrdí.

Všetky ho udržia

Ján priznáva, že pred premenou, ktorú absolvoval v relácii Extrémne premeny Slovensko, svoj život len prežíval. Žiť začal až teraz a to, že sa môže voľne pohybovať, si užíva plnými dúškami. „Asi najdôležitejšie je to, že niekam príde a nemusí riešiť, kam si sadne. Vždy keď sme niekam išli, už dopredu sme rozmýšľali, kam si sadne, aby ho to udržalo. Či už stolička, lavička…“ spomína Zuzana a jej manžel ju dopĺňa: „Pre mňa je úžasné, že dnes sa môžem pohodlne obliecť, obuť a každý deň bicyklovať...“ So smiechom opisuje aj nedeľné poobedia, keď si vždy od manželky pýtal ako dezert zákusky, ktoré v cukrárni už nemohli predávať. „V nedeľu som vždy Zuzke povedal, daj niečo, čo ostalo. Vedel som si dať dva veterníky, špic, kávové zrno. Dnes už sladkosti nejem. Ak niečím zhreším, hneď si pridám viac kardia a na ďalší deň jem menej,“ opisuje výraznú životnú zmenu.

Konečne

Ján tvrdí, že ľudia, ku ktorým patril aj on, sa hanbia vyjsť na ulicu, a preto im robí problém začať so sebou niečo robiť. „Kto nebol v našej koži, ten si to nevie vôbec predstaviť. Aj som sa hanbil. Keď boli u nás v krčme ľudia, čakal som, kým odídu, aby som mohol vyjsť z kancelárie. Napriek tomu som sa vždy riadne najedol. Manželka mi to nikdy nevyčítala ani mi nehovorila, aby som schudol. Teraz sa na mňa obracia veľa ľudí s podobným problémom. Urobil som si trénerský kurz a pomáham im,“ hovorí.

Empatia je presne to, čo utiahnutí ľudia potrebujú. Podľa jeho slov v prvom rade pracujú na klientovej psychike, potom im urobí jedálny lístok a do tretice prichádza na rad pohyb. Začínajú veľmi opatrne, pretože obézni ľudia majú problém s fyzickou aktivitou. „Rozprávame sa aj hodinu, aby som zistil, aký majú problém. Ide mi v prvom rade o to, aby som klienta psychicky pripravil na chudnutie. Nesmie to brať ako diétu. Veľa ľudí sa ma totiž pýta, či po diéte nepríde jojoefekt. Samozrejme, že príde. Ak to chápete ako dočasnú diétu, nie ako životný štýl,“ vysvetľuje. Vďaka svojmu verejnému chudnutiu však Ján Hodoň našiel zmysel života. Teda hneď po svojej rodine. „Konečne mám prácu, čo ma baví. Pomáhať ľuďom s veľkou nadváhou chudnúť a neskutočne ma to napĺňa. Počúvam ich, rozumiem im, má to pre mňa veľký zmysel. Keď som doteraz počúval vety typu mám prácu, čo ma baví, myslel som si, že sú to len frázy, prázdne vety do televízie. Ale teraz už viem, čo to znamená,“ teší sa.

Autor: Martina Korbašová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

TOTO sú Darine recepty na štíhlosť. Jedzte ako ona a budete mať krivky ako ona

Dara Rolins je nesmierne disciplínovaná a je to aj vidieť. Ženy ju obdivujú...
 

Maslo, z ktorého schudnete: Odhaľte tajomstvo tehotnej mozzarelly

Hebká burrata, vrzgajúce halloumi a nadýchaná ricotta. Neviete, čo s nimi?...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah
Martina Korbašová