Tip redakcii
 

Výborný TIP pre každú ženu: Loptička proti otehotneniu

Vnútromaternicové telieska v tvare písmena T pozná asi každá žena. Ale medená loptička tu ešte nebola. V čom je iná?

08. februára 2018, 09:00
Táto malá loptička je novinkou medzi nehormonálnymi
vnútromaternicovými
telieskami. Gynekológovia si ju
veľmi pochvaľujú. Cena je 125 eur.

Táto malá loptička je novinkou medzi nehormonálnymi vnútromaternicovými telieskami. Gynekológovia si ju veľmi pochvaľujú. Cena je 125 eur.

Autor: Archív

Foriem, ako predísť neželanému otehotneniu, je dnes viac než dosť, najrozšírenejšie sú kondómy či antikoncepčné tabletky. Čoraz populárnejšie sú však aj vnútromaternicové telieska – hormonálne alebo mechanické, v tvare písmena T či najnovšie v tvare miniloptičky. Je len na vás a vašom gynekológovi, ktorú antikoncepciu zvolíte, no ak máte stabilný vzťah, telieska sú ideálna voľba.

Všetko vyrieši guľôčka

Zatiaľ čo sa nám donedávna pod pojmom vnútromaternicové teliesko vybavil plastovo- kovový predmet v tvare písmena T, dnes je na trhu aj novinka, ktorá pripomína akúsi loptičku s medenými guľôčkami. „Nosným materiálom tejto loptičky je nitinol. Vyrábajú sa z neho rôzne vnútrotelové náhrady, napríklad aj srdcové chlopne, telo ho dobre prijíma a toleruje. Preto je veľmi vhodné vložiť ho i do maternice. Medené guľôčky zasa pôsobia antikoncepčne,“ vysvetľuje gynekologička Radmila Sládičeková.

Aj pre nerodičky

Zaujímavé je, že nitinolové teliesko sa môže vkladať do maternice aj ženám, ktoré ešte nerodili, a to vďaka tomu, že majú veľmi tenký aplikátor. Teliesko má pred vložením do maternice tvar tyčinky, no vnútri nej sa stočí do loptičky a zaujme tam svoje miesto. „Je to veľmi prirodzený tvar – nemôže sa stať, že sa skrúti inak alebo bude mať zlú polohu a musí sa pacientke vybrať. To sa stáva často pri ,téčkových‘ telieskach, ale loptička sedí v maternici tak, ako jej to vyhovuje. Funguje päť rokov, s účinnosťou 99,89 percenta. Pacientke sa nemôže stať, že počas nosenia bude mať bolesti či špinenie, pretože neexistuje, aby bolo toto teliesko v zlej polohe. Maternicu nijako nedráždi,“ vysvetľuje lekárka.

Fámy o telieskach

A čo vlastne robí s telom ženy hormonálna a, naopak, mechanická antikoncepcia či teliesko? Treba sa niečoho obávať? „Hormonálna antikoncepcia, či už perorálna, intravaginálna, alebo formou náplasti, ovplyvňuje celé telo. Zastaví sa činnosť vaječníkov a telo funguje na hormónoch, ktoré mu podávame. Týmito hormónmi môžeme upraviť menštruačný cyklus, takisto je možné ovplyvniť kvalitu vlasov či pleti a znižuje sa tým aj bolesť pri menštruácii. Sú však pacientky, ktoré nemôžu užívať hormonálnu antikoncepciu a vtedy siahame po vnútromaternicových telieskach. Medzi nimi si takisto vyberáme tie, ktoré uvoľňujú hormóny, a tie, ktoré sú len mechanické. Všetko závisí od individuality pacientky,“ prízvukuje MUDr. Sládičeková.

Fámy o tom, že zastavenie menštruačného cyklu hormónmi je pre telo ženy nezdravé, gynekologička popiera. Podľa nej to pacientke nemôže nijako škodiť a takisto nesúhlasí ani s názormi, že cudzie predmety, ako napríklad vnútromaternicové telieska, do tela nepatria. „Veď už starí Egypťania vkladali ženám do maternice proti otehotneniu kamienky či ťavie chlpy... Toto je však oveľa sofistikovanejší systém a názory, že pre telieska vzniká rakovina či cysty, sú babské povery,“ dodáva na záver.

TIP pre chorľavých dospelých a aj deti: Všetko vyrieši zázračná kanvička

Viete, ktorý je ten pravý pre vaše telo? TOTO je pravda o sypaných a porciovaných čajoch

Zatočte s opuchom pod očami: Tieto recepty zaručene zaberú

Autor: Michala Cabanová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.