Tip redakcii
 

Zuzana Haasová podstupuje netradičnú liečbu: Lieči sa kyslíkom

Herečka Zuzana Haasová (36) drží svoju cukrovku pod kontrolou aj vďaka hyperbarickej oxygenoterapii.

10. augusta 2017, 09:00
Zuzana Haasová si liečbu stopercentným
kyslíkom nevie vynachváliť. Veľmi jej pomáha pri liečbe cukrovky.

Zuzana Haasová si liečbu stopercentným kyslíkom nevie vynachváliť. Veľmi jej pomáha pri liečbe cukrovky.

Autor: Michal Šebeňa

Aj keď je leto v plnom prúde, vždy som mala pocit studených nôh. Súvisí to s mojou dlhoročnou cukrovkou a ide o jej vedľajšie následky, ktoré už, bohužiaľ, mám, – hovorí herečka Zuzana Haasová. Svoj problém s nohami však z týždňa na týždeň odbúrala. Môže za to návšteva hyperbarickej komory, kde pacientov liečia pomocou kyslíka. „Už po štyroch návštevách mi prestalo byť zima na nohy,“ teší sa známa pacientka. Ako vlastne funguje tento malý zázrak?

Zdravá inhalácia

Hyperbarická oxygenoterapia je metóda liečenia v uzavretej komore, ktorá je tlakovaná vzduchom a pacienti po nasadení masky inhalujú stopercentný kyslík. Počas sedenia sa o nich stará atestovaný lekár, zdravotná sestra a samotnú komoru obsluhuje certifikovaný technik. Vnútri komory je dokonca prítomný záchranár alebo zdravotná sestra. Komora je aj pre ležiacich pacientov, no v bežnej prevádzke sa do nej zmestí až dvanásť ľudí. Pre bezpečnosť je komora vybavená audio- a videomonitorovaním.

Ako pod vodou

Samotná liečba navodzuje dojem potápania tak, že vzniká zvýšený tlak. Máte teda pocit, akoby ste boli približne v štrnástich metroch pod vodou. „Táto liečba sa vo svete používa v spojitosti s mnohými odbormi, ako je chirurgia, traumatológia, diabetológia, pediatria či onkológia. Prienik je skutočne obrovský. Liečba spočíva v tom, že pacienti vdychujú stopercentný kyslík vo vyššom tlaku, ako je atmosférický. Toto zvýšenie tlaku sa dosahuje v uzavretom prostredí komory. Bežne vo vzduchu je prítomných 21 percent kyslíka, zvyšok tvorí dusík a iné plyny. Pacientovi teda ponúkame takmer päťnásobne vyšší podiel kyslíka do tela,“ vysvetľuje vedúca lekárka Erika Kožáková.

„Vďaka tlaku, ktorý je v komore, sa kyslík dostane všade, preto má liečba veľkú efektívnosť pri hojení otvorených rán, kde odumierajú bunky. Kyslík tkanivá akoby oživí, rozpumpuje a rany, aj tie extrémne zahnisané, sa začnú hojiť. Veľkú úspešnosť to má pri liečení diabetických nôh, vredov predkolenia, ťažkých infekcií mäkkých tkanív, pri otravách plynmi, poškodeniach mozgu či miechy, ale aj pri náhlej hluchote či popáleninách a omrzlinách,“ dodáva.

Malý zázrak

Efekt liečby nenastáva okamžite, treba podstúpiť sériu sedení, no zlepšenie a výsledok nastáva približne pri desiatom až tridsiatom aplikovaní kyslíka pomocou masky. Dĺžka liečby sa stanovuje podľa ochorenia daného pacienta. „Vnímam to ako zázrak, pretože aj keď pacientom s diabetom amputujú pre chorobu napríklad prst, vďaka hyperbarickej oxygenoterapii nemusia prísť o ďalšie články. Kyslík, ktorý dostávajú do tela, im to skrátka nedovolí, pretože ich prekrví,“ nadchýna sa Zuzana Haasová, ktorá priznáva, že sedenia s kyslíkom jej dodávajú aj energiu či vypnutejšiu pokožku na tvári.

Herečka Zuzana Haasová: Doma má lietajúceho psíka. Čo to preboha chová?!

Bývanie Zuzany Haasovej: Veci do domu recykluje!

Herečka Zuzana Haasová je závislá! A my vieme na čom!

Herečka Zuzana Haasová: Aké kroky robí preto, aby sa jej podarilo otehotnieť?

Autor: Michala Huťková Cabanová
 


 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.