Chránený klenot

15. decembra 2006, 13:00
Tip redakcii

ČOSKORO oslávi 450 rokov. Prežil slávu i pády, veď iba celkom nedávno ho takmer nadobro rozstrieľali. Starobylý most v Mostare.

 Týči sa dvadsať metrov ponad divokú horskú rieku a prekonáva dĺžku 27 metrov z kresťanského na moslimský breh. Oddávna patril odvážnym mužom, ktorí pravidelne skáču do chladnej Neretvy. Legendou sa vďaka nemu stal aj Enej Kelecija, ktorý ako prvý skočil z mosta po tom, čo ho nanovo vybudovali.

Rozdeľuje aj spája

 Sotva by otomanskému architektovi Mimarovi Hayruddinovi v roku 1557 napadlo, že ho zničia ľudia, ktorí po ňom denne chodili. Lenže v novembri 1993 sa chorvátski delostrelci počas nezmyselnej vojny rozhodli most demonštratívne zničiť. Jeho obnova stála 15 miliónov eur. Bol, je a bude symbolom mesta, ktoré okrem náboženských rozdielov rozdeľuje aj tyrkysová rieka Neretva. Kresťania a moslimovia sa však už snažia žiť v mieri a na ikonu architektúry nedajú dopustiť. Ibaže návrat turistov je pre obnovu regiónu na prvom mieste a investori dostávajú niekedy podivné povolenia. Nedávno musela zasiahnuť správa UNESCO ochraňujúca svetové kultúrne dedičstvá.

 
Autor: IVAN JANKO 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Chránený klenot
IVAN JANKO