Nedala vám banka peniaze?

04. decembra 2009, 12:00
Tip redakcii

Mali ste už úver v banke a neplatili ste ho práve poctivo. Po zázname v bankovom registri sa už k pôžičke dostanete dosť ťažko. V záložni vám požičajú aj v prípade, že nemáte prácu, hlavne, že prinesiete hodnotný tovar. Sú aj iné spôsoby, ako sa dostať k peniazom, keď ste neuspeli v banke.

  Máte doma zlaté retiazky po prababičke či dokážete oželieť svoj notebook? Ak ich už nepotrebujete alebo viete, že vám čoskoro padnú do náručia nejaké peniaze, môžete si na darčeky požičať v záložni.
„Pred každým sviatkom, nie iba pred Vianocami, prichádza viacej ľudí,“ povedal Andrej Kuľha z bratislavskej záložne Profit. Do záložne v poslednom čase prinášajú ľudia najmä hodnotnejšiu elektroniku, ako sú notebooky a digitálne fotoaparáty.
„To, koľko zaplatíme , závisí od toho, či nie je elektronika poškodená a aký má napríklad procesor či programové vybavenie. Spravidla je to tak polovica ceny,“
povedal Kuľha. Pri zlate nezáleží na tom, o aký šperk ide, ale na gramáži a počte karátov.

Koľko preplatíte

Ak prídete do záložne napríklad s notebookom za 500 eur (15 063 Sk), dostanete polovicu jeho hodnoty. To je 250 eur (7 532 Sk). Máte štyri týždne na to, aby ste si ho vybrali, to vás bude stáť 14 percent z jeho ceny, teda okrem dlžnej sumy zaplatíte 35 eur (1 054 Sk).
Ak si ani po tomto čase tovar nevyberiete, záložňa sa snaží s vami skontaktovať a dostanete ďalšie dva týždne na splatenie. To vás bude stáť ďalších 7 percent, teda 17,50 eura (527 Sk).
Ak nevyplatíte dlžnú sumu, môžete znovu podpísať zmluvu na ďalší mesiac, ale musíte zaplatiť 14-percentný úrok. To môžete opakovať, koľko len chcete. „Zhruba tak 80 percent zákazníkov si svoje veci vyberie a 20 percent ich nechá v záložni, to platí všeobecne, nielen pred Vianocami,“ vyjadril sa Kuľha.

Záznam v bankovom registri

Ak potrebujete súrne peniaze na vianočný nákup, môžete siahnuť po niektorej nebankovej spoločnosti. Vhodné sú pre klientov, ktorí napríklad majú záznam v bankovom registri a banky im preto peniaze nepožičajú. Sú rýchlo dostupné, často pri menších sumách nepotrebujete potvrdenie o príjme. Nevýhodou pôžičiek od nebankových subjektov je predovšetkým vyšší úrok a vyššie poplatky spojené s pôžičkou. Ročný úrok sa môže vyšplhať aj na viac ako 50 percent.

Peniaze od kamarátov

V núdzi poznáš priateľa, hovorí staré príslovie. Ak ste pred sviatkami vo finančnej tiesni, môžete si skúsiť požičať u známych či rodiny. Pozor však, aby ste peniaze dokázali aj vrátiť. Stratili by ste ich dôveru a na povesti by vám to určite nepridalo.
Hlavnou výhodou je, že sa k peniazom dostanete pravdepodobne bezúročne. Nevýhodou je, že nie každý má takých známych. Tiež sa nemusíte cítiť prave najlepšie, ľahšie je prísť do banky či záložne, ako prosiť u niekoho, koho dlho poznáte.


Plusy nebankových pôžičiek

  • Môžu ju získať aj ľudia so záznamom v registri
  • Veľmi rýchle vybavenie
  • Často bez ručiteľa či potvrdenia od zamestnávateľa
  • Peniaze niekedy do pár hodín Mínusy nebankových pôžičiek
  • Väčšinou vyššie úroky ako v banke
  • Treba si podrobne preštudovať podmienky zmluvy, vyššie riziko ako u bánk


Úverové desatoro

Povedali ste si, že cez Vianoce nebudete na darčekoch šetriť? Ste preto rozhodnutí peniaze si aj požičať? Skôr než to urobíte, mali by ste si to dobre premyslieť. Januárové vytriezvenie, keď už budete musieť začať splácať úver, môže byť totiž veľmi kruté. Položte si preto otázku: Naozaj si chcem požičať peniaze?! Ak áno, tak vám ponúkame zopár rád, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste sa nedostali do zbytočných problémov:

1. V prvom rade si zistite, ako je na tom váš rodinný rozpočet a koľko ste schopní po odrátaní všetkých nevyhnutných výdavkov mesačne splácať. Mali by ste mať vytvorenú aj určitú rezervu. Odborníci hovoria, že má byť minimálne vo výške šesťmesačného platu. V čase hospodárskej krízy rátajte totiž s tým, že môžete prísť o prácu.

2. Dobre ste si to zrátali. Rozpočet vám umožňuje zobrať si pôžičku. Napriek tomu váhate? Riaďte sa podľa osvedčeného návodu, že rozhodujúcim faktorom pri braní pôžičky na vianočné darčeky je, na čo a ako dlho budú slúžiť. Či prinesú úžitok aj potom, keď úver splatíte.

3. Darčeky nie sú iba na zábavu, ale poslúžia dlhodobo. Chcete nakúpiť potrebné darčeky a vyberáte si finančnú inštitúciu, kde si požičiate. Dobre zvážte, od koho a za akých podmienok si požičiate.

4. Pri úvere nepozerajte iba na úroky, ale aj na ostatné poplatky, ktoré si banka či iná finančná inštitúcia účtuje. Až po sumarizovaní všetkých údajov a ich porovnaní si vyberte, komu budete úver splácať.

5. Zistite si, čo vás čaká, keď nezaplatíte čo i len jednu splátku.

6. Pozor dajte najmä na sankčné úroky a poplatky z omeškania.

7. Skôr než podpíšete zmluvu, pozorne si ju preštudujte a nezabudnite aj na odstavce napísané tými najmenšími písmenkami. Ak je vám niečo nejasné, dajte si to vysvetliť. Zmluvu by vám mali dať dokonca na preštudovanie aj domov.

8. Ak vám niekto chce poskytnúť úver a žiada, aby sa za vás niekto zaručil a aby ste ručili napríklad nehnuteľnosťou, tak si to dobre rozmyslite. Opatrní buďte najmä vtedy, ak vám niekto predostrie na podpis nevyplnenú zmenku. Tieto takzvané bianko šeky končia zvyčajne veľmi zle pre toho, kto ich podpísal.

9. Ak vám požičajú peniaze a chcú od vás, aby ste v zmluve podpísali pri prípadnom spore uprednostnenie mimosúdnou cestou – rozhodcom, tak na to radšej nepristúpte. Rozhodca nemusí byť totiž nestranný! Navyše jeho rozhodnutie môže mať exekučný charakter.

10. Svoje dlhy majte pod kontrolou. Nevytĺkajte klin klinom. Teda, nesplácajte pôžičku novou pôžičkou. Ak sa dostanete do problémov pri splácaní, riešte to ihneď s tým, od koho ste si požičali.

 
Autor: IVAN ŠUPLATA, ŠTEFAN MESÁROŠ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Nedala vám banka peniaze?
IVAN ŠUPLATA
ŠTEFAN MESÁROŠ