Majiteľ Cityfarmy si žije ako kráľ!

20. marca 2010, 12:00
Tip redakcii

Cityfarma dlhuje milióny eur, jej majiteľ Erik Kovács si však žije v prepychu. Vyváža sa na luxusných autách a k jeho stráženej vile sa bez pozornosti ochranky nik nedostane. Súd včera rozhodoval o jeho vzatí do väzby.

Erik Kovács. Čakal na
verdikt súdu v Banskej Bystrici.

Erik Kovács. Čakal na verdikt súdu v Banskej Bystrici.

Autor: JÁN ŠPERKA

Erik Kovács polícii nie je neznámy. Už od roku 2003 čelí obžalobe z trestných činov vydierania, výtržníctva a poškodzovania veriteľa. Hospodárskeho deliktu sa mal podľa polície dopustiť opäť. Distribútorovi liekov, firme Inforama, má jeho spoločnosť Cityfarma dlhovať okolo 16 miliónov eur. Keďže pod Cityfarmu patrí až 57 lekární, Inforamu to položilo tak, že firme hrozil konkurz. Otázka, na ktorú teraz musia zodpovedať vyšetrovatelia, je, či to Cityfarma spôsobila úmyselne. Plánované konkurzy na Slovensku totiž nie sú tabu.

Rozhodoval súd

Prípad zrejme vyústil až do utorkového zásahu kukláčov v sídle Cityfarmy a do zadržania jej konateľov Erika Kovácsa a Jozefa Durdíka. Sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici včera rozhodoval o ich vzatí do väzby. Výsluchy a rozhodovanie trvali päť hodín a večer o pol desiatej napokon sudca oboch prepustil na slobodu. Mužov polícia zadržiavala dva dni a obvinila ich v súvislosti so zneužitím účasti na hospodárskej súťaži. Špeciálny prokurátor podal sťažnosť proti prepusteniu oboch mužov z väzby. Rozhodne o nej Najvyšší súd.

Zodpovednosť odmietajú

Podľa hovorkyne Cityfarmy Jany Leškovej sa Inforama snaží svoju platobnú neschopnosť hodiť výlučne na hlavu ich siete. „Obviňovanie predstaviteľov Cityfarmy z nekalej hospodárskej súťaže a poškodzovania veriteľa vzniklo na základe ťažkostí, do ktorých sa dostala minulý rok spoločnosť Inforama. Pri obviňovaní Cityfarmy akosi Inforama zabudla uviesť, že i v prípade, že by jej v tomto momente všetci jej dlžníci zaplatili, nedokázala by svojim veriteľom splatiť 15 – 25 miliónov eur,“ povedala nám Lešková. Práve Cityfarma má dlhovať Inforame okolo 16 miliónov eur.

Neplatí aj iným?

Podľa našich informácií Inforama nie je jediným distribútorom liekov, ktorej Cityfarma neplatí. Podobné milióny eur má dlhovať aj iným farmaceutickým spoločnostiam. Zistili sme, že lieky jej dodávajú MED-ART a Phoenix. Tie sa však k dlhu Cityfarmy vyjadrovať nechceli: „Ony si priebežne plnia svoje povinnosti, neviem vám povedať, koľko nám dlhujú. Je to obchodné tajomstvo. Lekárne nám môžu dlhovať toľko, koľko sme im ochotní tolerovať,“ povedal nám riaditeľ MED-ARTu Ján Holec.

Vzhľadom na prebiehajúce policajné vyšetrovanie nám žiadne informácie nechcel poskytnúť ani riaditeľ Phoenixu Sina Niku: „Necháme to bez komentára.“ Možný vysoký dlh Cityfarmy voči Phoenixu však v rozhovore nevyvrátil.

Honosný. Dom, v ktorom žije Kovács, je obrovský aj na pomery slovenských boháčov.
Foto: MARTIN KUKUČKA
Žiadna bieda. Autá stojace pri rezidencii medzi lacné určite nepatria.
Hummer. I ten parkoval pri podnikateľovom sídle.
Foto: MARTIN KUKUČKA (2)

Kovács: Je to poľovačka na moju osobu

„Som spokojný, som rád, že som nestratil ilúzie o spravodlivosti,“ povedal včera tesne po prepustení Erik Kovács. To, čo sa deje okolo neho od stredy, keď do firmy vtrhli kukláči, považuje za prejav neférového konkurenčného boja a poľovačku na svoju osobu. Podľa neho to poškodí obchodné meno Cityfarmy. Pri odchode zo súdu sa už tešil na svoju rodinu, najmä na mesačného syna a dve dcéry.

MARTINA KUBÁNIOVÁ

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Majiteľ Cityfarmy si žije ako kráľ!
Plus JEDEN DEŇ