Odborníci: Harman nestrieľal automatickou zbraňou

03. septembra 2010, 13:23
Tip redakcii

Odborníci to spochybňujú. Informácie, že Ľubomír Harman († 48) v pondelok zabíjal automatickou zbraňou, ktorou sa dá páliť za sebou až 30 nábojov, zrejme nie sú pravdivé. Je na to viac dôvodov.

Takto strieľal: Harman
pozeral do okien a útočil
na každý pohyb.

Takto strieľal: Harman pozeral do okien a útočil na každý pohyb.

Autor: čitateľ

„Pozeral som video na internete. Podľa neho Harman nepálil v kuse, ale po každom výstrele nanovo stláčal spúšť,“ vysvetľuje odborník na zbrane. Puška typu CZ 858 TAKTICAL, ktorou zabil sedem ľudí, je samonabíjacia zbraň. To znamená, že stlačením spúšte vyjde vždy len jedna rana. Takýto typ zbrane predávajú za 280 až 350 eur. Náboje do zbraní vám však v obchode predajú, len ak máte zbrojný preukaz a preukaz zbrane, do ktorej ich kupujete.

Len so špeciálnym náradím

Podľa odborníka sa však zbraň typu CZ 858 TAKTICAL dá prerobiť na automatickú, ktorou pri jednom stlačení spúšte vyjde za sebou veľa striel. „Na automatiku sa dá prerobiť aj pištoľ, ale treba na to odborníka a špeciálne náradie,“ vysvetlí predavač zbraní.

Podľa neho nemohol Harman mať prerobenú zbraň na automatickú, lebo chodil na súťaže a tam by mu na to prišli. Ak by aj strieľal na ulici v pondelok prerobenou zbraňou na automatiku, neudržal by ju v jednej úrovni, ale tlak po výstreloch by mu ju nadhadzoval. „Po troch ranách by už strieľal do vzduchu,“ tvrdí znalec na zbrane. Podľa neho by pondelková situácia dopadla ešte horšie, ak by bol strelec poľovník. „Do poľovníckych brokovníc sa používajú väčšie a silnejšie náboje. To by dopadlo veľmi zle,“ dodáva.

 
Smrtiaca puška : Touto zbraňou vrah popravil svoje obete.
Foto: polícia

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/PETRA KLIMEŠOVÁ, RASŤO MICHALKO, EVA PRISTAŠOVÁ, JULIANA BIELIKOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Odborníci: Harman nestrieľal automatickou zbraňou
Plus JEDEN DEŇ/PETRA KLIMEŠOVÁ
RASŤO MICHALKO
EVA PRISTAŠOVÁ
JULIANA BIELIKOVÁ