Náš syn nebol mafián

03. marca 2009, 12:00
Tip redakcii

Veľmi to bolí! Pred ôsmimi rokmi zavraždili Košičana Jozefa Ferenca († 28) v obci Veľká Bara pri Trebišove. Okolnosti jeho smrti mátajú jeho rodičov dodnes. A nechcú sa zmieriť s jeho označením ako člena mafiánskej skupiny. (NA FOTOGRAFII - Jozef Ferenc († 28))

Z vraždy ich syna je obžalovaný Jozef Okoličány, ktorému nedávno Špeciálny súd vymeral doživotný trest. S týmto rozsudkom sú spokojní, aj keď majú obavu, aby sa predsa len z väzenia nedostal na slobodu. „Štyri roky, čo je vo väzbe, majú uplynúť v apríli, ale on už bol pol roka vonku, takže by mu ho mali prirátať,“ hovorí mama Júlia. Sú tiež pobúrení, že ich syn bol označený ako člen konkurenčnej mafiánskej skupiny, a preto ho vraj J. Okoličány zabil. „Nie je to pravda. Náš syn bol agentom SIS a medzi Okoličányovcov bol nasadený ako agent, a preto zomrel,“ tvrdia rodičia svorne. Sú o tom presvedčení, a tak aj svedčili na Špeciálnom súde. „V SIS bol od roku 1993 a v košickom podniku Evelyn, kde sa schádzali mafiáni, sa dostal medzi nich. Mal to za úlohu. Nebol žiaden mafián, je to nehorázna lož a ja už nedovolím, aby sa špinilo jeho meno,“ tvrdí mama. So synom mali rodičia veľmi vrúcny vzťah a o všetkom ich informoval. Takže nemajú žiadne pochybnosti o jeho práci. 

Tragická noc

Mama si aj po rokoch len s plačom spomína na osudnú noc, keď svojho syna Jozefa videla naposledy. „Bolo to 6. apríla 2001. Zavolal mi, aby som mu pripravila pas, že ide do Maďarska. Keď prišiel, videla som, že v aute je veľa ľudí, ale nedovolil mi, aby som ich videla. Dala som mu pas a spýtala som sa, kedy sa uvidíme. On len na mňa smutne pozrel a povedal, že sa mi ozve. A už sa nikdy neozval. Už tušil, že ide na smrť.“ O podrobnostiach jeho smrti sa dozvedela z vyšetrovania. 
V obci Veľký Bar ho v dome babičky zozadu do hlavy strelil J. Okoličány. Na hlavu mu natiahli čierne igelitové vrecko a pri obci ho zakopali. Jeho telo však objavili až v januári pred dvoma rokmi. Dovtedy bol vedený ako nezvestný. „Preto ho nemohli nájsť, lebo ho trikrát prekopali. A ja som stále dúfala, že ešte žije,“ dodáva nešťastne. 
O nádej definitívne prišla až v roku 2005 po pohrebe zavraždeného Jozefa Eštóka spájaného s košickým podsvetím. „Vtedy povedal vtedajší minister vnútra Vladimír Palko, že zavraždený bol aj Jozef Ferenc. Keď som to počula, zrútila som sa.“ Na telo syna však musela čakať až ďalšie dva roky, keď sa ho konečne s pomocou policajného psa podarilo nájsť. I keď je ich syn už riadne pochovaný, dodnes jeho rodičia nechápu, prečo musel umrieť práve ich Jozef. „Bol to dobrý a čestný chlap. Nikdy nikomu neublížil,“ tvrdia rodičia.

ROBERT OKOLIČÁNY: Dostal doživotie, ale odvolal sa.


Za toto odsúdili Okoličányho:

ŠPECIÁLNY súd pred dvoma týždňami rozhodol, že Róbert Okoličány by mal byť doživotne vo väzení za niekoľko trestných činov. Najvážnejším má byť vražda Jozefa Ferenca z roku 2001. Zastreliť ho mal podľa súdu sám Okoličány pri stole, kde práve jedli klobásy. Ferenc bol vraj prvou obeťou údajnej zločineckej skupiny. Jeho telo našla polícia zakopané medzi obcami Černochov a Veľká Bara. Údajne mal byť členom konkurenčnej skupiny. Práve po zverejnení týchto informácií sa nám ozvali Jozefovi rodičia. Okrem toho v rozsudku zaznelo, že Okoličány má na rováši aj založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, navádzanie na vraždy Rudolfa Slychu v Košiciach a Mareka Adama v Moldave nad Bodvou. Rozsudok však ešte nenadobudol právoplatnosť a Okoličány sa proti nemu môže odvolať. (jb)

 
Autor: (mik), Reprofoto: MIRO VACULA, Foto: MATEJ KALINA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Náš syn nebol mafián
(mik)
Reprofoto: MIRO VACULA
Foto: MATEJ KALINA