Pavol Hammel tromfol Andyho Warhola

16. decembra 2008, 12:00
Tip redakcii

Košice – Picasso, Dalí, Benka, Jasusch! To je len časť mien umelcov, ktorých obrazy ponúkli na nedeľnej zimnej aukcii výtvarných diel a starožitností v Košiciach, ktorú organizovala aukčná sieň Darte. V ponuke bolo vyše 350 diel a po dražbe má 210 nových majiteľov. (NA FOTOGRAFII - MARILYN MONROE: Dielo Andyho Warhola nezaujalo ani cenou.)

Pri licitovaní niektorých diel sa napätie v aukčnej sieni dalo krájať. Prihadzovalo sa a mnohokrát zamiešali karty práve licitátori na internete alebo pri telefóne. „Internetová dražba má budúcnosť. Sme jedinou aukčnou spoločnosťou na Slovensku, ktorá ju robí. Už mesiac pred dražbou sme ju spustili on-line a, samozrejme, cez internet sa dražilo aj počas dražby. Túto možnosť využila viac ako polovica záujemcov,“ povedal nám konateľ spoločnosti Darte, Jaroslav Krajňák. Mnoho diel sa práve predajom cez internet dostane do zahraničia.

 MARILYN MONROE: Dielo Andyho Warhola nezaujalo ani cenou.

LICITÁTORKA: Jarka Krajňáková.

Benka ani Picasso nezaujali

Na aukcii nechýbali ani bonbóniky ako známy obraz Marilyn Monroe od Andyho Warhola. Nikto ju však nechcel, i keď vyvolávacia cena bola len 10-tisíc korún (331,94 eura). Lepšie obstál obraz Prekvapený Papagéno od speváka Pavla Hammela. Anonymný kupec si ho kúpil cez internet za 22-tisíc korún (730,27 eura), ale vyvolávacia cena bola 12-tisíc (398,33 eura). 
  Najviac očarilo dielo od Carla Molla s názvom Zimná krajina. Vylicitoval si ho záujemca cez telefón za 1,7 milióna korún (56 429,60 eura). Bola to najvyššia suma aukcie. Naopak, košom dostalo niekoľko Picassov, ale aj zopár obrazov Martina Benku. Podľa odborníkov je však investícia do umenia, najmä v čase finančnej krízy veľmi dobrou voľbou. „Niektorí autori za rok stúpnu na cene aj o niekoľko stoviek percent,“ dodáva J. Krajňák.

 
Autor: EVA MIKULOVÁ, Foto: MIROSLAV VACULA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pavol Hammel tromfol Andyho Warhola
EVA MIKULOVÁ
Foto: MIROSLAV VACULA