Pozor, jahody končia!

12. júna 2009, 10:55
Tip redakcii

Posledný týždeň máte na to, aby ste si nazbierali jahody na poliach v maďarskej Rajke. Sezóna na Slovensku sa končí dokonca už v nedeľu. Potom túto obľúbenú pochúťku kúpite len v hypermarketoch a na trhoch, a to aj o polovicu drahšie! (NA FOTOGRAFII - SYLVIA S DCÉRKOU KARIN (5): Prišli si natrhať jahody na lekvár. Jahodové pole v Rajke je otvorené každý deň od 8. do 19. hodiny.)

V maďarskej obci Rajka, vzdialenej od Bratislavy asi 7 kilometrov, je jahôd zatiaľ dostatok. Viac ako desaťhektárové polia však paradoxne nelákajú domácich, ale nás Slovákov. Za kilogram jahôd, ktoré si nazbierate, totiž zaplatíte len 1,26 eura (38 korún). 
Vybrali sme sa tam aj my. Plantáže zbadáte ľahko, sú hneď pri hlavnej ceste. Hoci bol pracovný deň, stálo tu približne 20 áut a z toho 19 malo bratislavské evidenčné číslo. Ak máte vlastné vedro, nemusíte nikomu nič hovoriť a môžete rovno začať zbierať. Vedierko si však možno pri vstupe i zakúpiť. Keď sme začali oberať, z každého kúta sme počuli slovenčinu. Vedľa nás sa k jahodovým kríkom zohýnali aj Sylvia s dcérkou Karin (5) a ich kamarátka Ivana. „Sme tu prvý raz. Počuli sme, že sú tu krásne a sladké jahody. Oberieme si pár kíl na lekvár,“ povedali Bratislavčanky. Iní zase tvrdili, že na zber jahôd sem chodia pravidelne. 

 

 AUTÁ: Pri ceste pri jahodovom poli v maďarskej Rajke ich stále stojí veľa a z toho 99 percent slovenských.

„Slováci ma prekvapili, tento rok ich prišlo aj o 40 percent viac než minulý,“ prezradil majiteľ poľa Lajos Sipos, ktorý si dokonca zaobstaral prekladateľku, aby mohol so zákazníkmi komunikovať. „Keď to zoberiem celkovo, tak sem chodí 99,9 percenta Slovákov,“ dodal.

Plné vedro za chvíľu

Náš redaktor sa na poli zdržal len 30 minút, ale aj za tú krátku chvíľu sa mu podarilo nazbierať trojkilogramový kýblik chutnej vitamínovej bomby. Lajos Sipos si vypýtal maďarské forinty, túto menu však zháňať nemusíte. Stačí, ak vo vrecku máte naše eurá. Náš redaktor teda za 3 kilogramy jahôd zaplatil 4,45 eura (134 Sk), a to aj s vedrom za 70 centov (21 Sk), ktoré kúpil pri vstupe na plantáž.

 

 VYSKÚŠALI SME: Za pol hodiny sme nazbierali plné vedierko krásnych jahôd.

 LAJOS SOPOS: Teší sa veľkému záujmu Slovákov o jeho jahodové pole.

Slovenské jahody

V okrese Partizánske v časti Návojovce a Šimonovany je už len posledná šanca nazbierať si dobroty do košíkov z jahodových polí. Cena za kilo jahôd je 80 centov (24,10 Sk). Trojhektárové pole majú aj v obci Čachtice. Tam majú zber naplánovaný len do začiatku budúceho týždňa, podľa toho, aké bude počasie. Za kilo nazbieraných jahôd pýtajú 1,10 eura (33,14 Sk).

Zmapovali sme ceny jahôd

Rajka (Maďarsko) 1,26 eura (38 Sk) 
Partizánske (Slovensko) 0,80 eura (24,10 Sk) 
Čachtice (Slovensko) 1,10 eura (33 Sk) trh 
Bratislava od 2 do 3 eur (60 – 90 Sk) 
hypermarkety cca 4, 70 eura (140 Sk)

 
Autor: RASŤO MICHALKO, Foto: MATEJ KALINA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pozor, jahody končia!
RASŤO MICHALKO
Foto: MATEJ KALINA