Juh zaplavili maďarské nálepky

09. augusta 2011, 08:00
Tip redakcii

Južné Slovensko od Komárna až po Rožňavu oblepujú radikálni priaznivci dvojjazyčnosti. Tisíce nálepiek „zdobia“ značky, tabule, zastávky, výklady, ale aj inštitúcie a upozorňujú na to, že na nich chýba maďarský preklad.

Aktivisti by maďarské názvy
chceli vidieť všade.

Aktivisti by maďarské názvy chceli vidieť všade.

Autor: DANIELA STAROVIČOVÁ a Dvojjazyčné južné Slovensko

„Tabule označujúce začiatok a koniec obce s maďarskými obyvateľmi musia byť označené aj po maďarsky. Ak tabule chýbajú, oznámte to,“ vyzýva na internete občianske združenie Dvojjazyčné južné Slovensko.

Práve táto organizácia má stáť spolu s ďalšími za rozširovaním „maďarských“ nálepiek. Zrejme na protest teda neznámi aktivisti oblepujú nielen značky, ale aj súkromné prevádzky, domy či štátne inštitúcie nálepkami s textom „Kde zostal maďarský nápis?“ či „Jednojazyčnosť je neúcta“.

Nahnevaní oblepení

Mnohých obyvateľov južného Slovenska toto počínanie nahnevalo. „Nemáme žiadne problémy medzi sebou ani na úradoch či už máme maďarskú, alebo slovenskú národnosť. Čo sa do toho niekto stará?“ povedali nám viacerí aj po maďarsky hovoriaci.

Ešte rozhorčenejší boli súkromní podnikatelia, ktorým oblepili ich obchodné prevádzky a nálepky je vraj veľmi ťažké odstrániť. „Nevieme to ani podporiť, ani odsúdiť. Je to iniciatíva občanov,“ vyjadril sa k oblebovaniu juhu šéf Mosta-Híd Béla Bugár.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/DANIELA STAROVIČOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Juh zaplavili maďarské nálepky
Plus JEDEN DEŇ/DANIELA STAROVIČOVÁ