Pilot neprežil pád lietadla: Rudolf miloval lietanie nadovšetko

08. júla 2011, 09:24
aktualizované 09. júla 2011, 11:35
Tip redakcii

Pri obci Zemplínske Jastrabie (okr. Trebišov) sa v piatok ráno zrútilo malé postrekové lietadlo. Ľahké lietadlo (čmeliak) zachytilo elektrické vedenia a zrútilo sa na okraj poľa. Pilot lietadla na mieste zomrel!

Lietadlo pravdepodobne narazilo do stromov a skončilo v poli.

Lietadlo pravdepodobne narazilo do stromov a skončilo v poli.

Autor: TASR

Pilot Rudolf Tarasovič († 63) z Prešova práve posypával polia v katastri obcí Zemplínske Jastrabie a Cejkov. Podľa ľudí z poľnohospodárskeho podniku, ktorý si postrek objednal, bol ráno v dobrej nálade a na nič sa nesťažoval. Po havárii museli jeho bezvládne telo z kabíny lietadla vystrihovať hasiči. „Pilot zachytil ľavým krídlom elektrické vedenie vysokého napätia. Príčinu havárie vyšetrujeme spolu s leteckým úradom,“ povedal nám zástupca trebišovského policajného riaditeľa Radoslav Fedor.


Pilot haváriu neprežil. Zdroj: TASR

Máte zaujímavé informácie, fotky alebo videá?
Viete viac o tejto udalosti?
 

Napíšte nám na tip@7plus.sk!

Na mieste zasahovala ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci, letel tam i vrtuľník, uviedla hovorkyňa záchranárskej služby Dominika Šulková. "Pacient mal vážne devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol," uviedla pre pluska.sk Šulková.

„Lietadlo má na trupe identifikačný nápis Aero Slovakia,“ doplnil Stropkai.

Lietadlo po páde skončilo prevrátené na streche. Zdroj: TASR

Aj syn je pilot

Rudolf Tarasovič lietal od roku 1980. Podieľal sa aj na hasení obrovského požiaru vo Vysokých Tatrách v roku 2005. „Neviem, čo sa mohlo stať, bol to úžasný pilot. Lietal odmlada, v lietadle strávil veľa času,“ povedala nám uplakaná manželka Oľga. Podľa nej bol manžel pilot celým srdcom.

„Aj náš syn Daniel je pilot, lieta v dopravnom lietadle v Dubaji. Nedávno sme sa vrátili z návštevy u neho, manžel bol naňho taký hrdý,“ hovorí utrápená žena, bývalá parašutistka. Z nešťastnej udalosti je stále v šoku.

„Ani som sa s ním nerozlúčila, ani som mu nestihla popriať šťastný let,“ zadúša sa plačom nešťastná vdova. Nešťastní zo zbytočnej smrti sú aj kolegovia nebohého pilota z Aeroklubu Prešov. „Rudo bol úžasný človek a kamarát. Mal nalietaných 12-tisíc hodín. Bol to najskúsenejší pilot, lietal aj v zahraničí. Bude mi veľmi chýbať,“ povedal nám so smútkom v hlase predseda Aeroklubu Gejza Markovič.

Boli bez elektriny

Podľa starostu obce Zemplínske Jastrabie Miroslava Maďara k nešťastiu došlo o 7.35 h, odvtedy nemali v obci ani elektrický prúd. Rovnako tam boli aj obce  Sirník, Cejkov, Kašov. Po troch hodinách však urobili elektrikári náhradné prepojenie.

Polícia nehodu vyšetruje v spolupráci s Leteckým úradom a začne trestné stíhanie vo veci pre prečin usmrtenia, uviedla košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.


Zväčšiť mapu

Zlyhal skúsený pilot?

Riaditeľ spoločnosti Aero Slovakia Ľubomír Kováčik uviedol, že pilot havarovaného lietadla patril k najskúsenejším, ktorí pre spoločnosť pracovali. "Mal 63 rokov, pochádzal z Prešova. Pre mňa je udalosť nepochopiteľná. Pilot mal nalietaných 12.000 hodín, čo je určite najviac na Slovensku pri tomto druhu lietadiel," povedal Kováčik.

Poznamenal, že pravdepodobne išlo o ľudské zlyhanie. "Najnižšia letová výška pri postrekoch sú tri metre, takže mohlo sa stať, že nezbadal elektrické vedenie," uzavrel Kováčik.


Na mieste zasahoval i vrtuľník. Zdroj. TASR

Chronológia leteckých nešťastí na Slovensku:

4. augusta 2001 - V Dunajskej Strede havaroval so závesným motorovým klzákom Mara, dovezeným z Českej republiky, 41-ročný Dunajskostredčan. Silný nárazový vietor klzák vo výške asi 25 metrov nad zemou naklonil do pravého uhla a neovládateľný stroj dopadol na zem. Pilot bez leteckej licencie dve hodiny po havárii v nemocnici ťažkým zraneniam podľahol.

26. augusta 2001 - Na cestu pri Kľačne v okrese Prievidza sa zrútilo ultraľahké lietadlo typu JORA ON 986, ktoré patrilo ružomberskému aeroklubu. Nehodu neprežila dvojčlenná posádka, 65-ročný muž z Martina a 39-ročný z Kysuckého Nového Mesta.

28. októbra 2001 - Na trase Košice - Bratislava havarovalo súkromné lietadlo Lancer medzi Ábelovou a Polichnom v okrese Lučenec. Pád lietadla neprežil 32-ročný pilot z Bratislavy a jeho 27-ročný spolucestujúci, občan Talianska. 

1. marca 2003
- Krátko po štarte z bratislavského letiska vo Vajnoroch havaroval športový dvojplošník typu PITTS. Na palube lietadla boli dvaja slovenskí piloti-akrobati, obaja pri nehode zahynuli. Lietadlo sa zrútilo po 40 sekundách letu do neobývaného priestoru nachádzajúcom sa 50 metrov od objektu vajnorských kasární.

26. marca 2003 - Pri postrekovacích prácach v katastri obce Sudince v okrese Krupina havarovalo v miestnej časti Nadháj lietadlo Čmeliak. Pri havárii zahynul 46-ročný pilot.

23. júna 2003 - O život prišiel 38-ročný pilot Boris D. z Novej Dubnice, ktorého ultraľahké motorové lietadlo typu P-220 ULR Koala havarovalo na letisku v Nitre-Janíkovciach. Po vzlietnutí stroj prudko klesal a následne spadol. Pilot zahynul, keď ho z kabíny vyhodila odstredivá sila.

18. augusta 2003
- Dvojčlenná posádka zahynula pri havárii ultraľahkého lietadla v katastri obce Zemplínske Hámre. Lietadlo zachytilo ľavou zadnou časťou stĺp vysokého napätia a rozlomilo sa. Zadná časť zostala visieť na stĺpe a kabína sa zrútila na zem. Pri nehode zahynuli 56-ročný majiteľ lietadla z Košíc a 46-ročný muž z Vranova nad Topľou.

12. januára 2004 - V Divíne v okrese Žilina havarovalo malé nemecké dopravné lietadlo Piper 34 z Nemecka, pri nehode zahynuli všetci traja pasažieri - pilot a dvaja cestujúci. Lietadlo malo pristáť na letisku v Dolnom Hričove. Pilot pravdepodobne pre zlé počasie pristáť nemohol a rozhodol sa urobiť ešte jeden okruh nad letiskom. Pri druhom pokuse o pristátie sa lietadlo zrútilo.

16. júla 2005Obeťami leteckého nešťastia, ktoré sa stalo nad hradom Likava pri Ružomberku, boli dvaja maďarskí občania. Zrazili sa dve mikroľahké lietadlá, druhá posádka prežila.

30. júla 2005 - V Pastuchove pri Hlohovci sa zrútilo malé ultraľahké športové lietadlo. Pilot zahynul.

24. septembra 2005 - Dve obete si vyžiadal pád malého športového lietadla pri letisku v Boľkovciach v Lučenskom okrese. Stroj sa zrútil krátko po štarte. Obaja muži v lietadle, 42- a 57-ročný, boli na mieste mŕtvi.

2. januára 2006 - Vrtuľník Leteckej zdravotnej záchrannej služby (LZZS) Air-Transport Europe (ATE) typu Augusta A-109K2 havaroval neďaleko Janovej Lehoty v okrese Žiar nad Hronom. Absolvoval sekundárny let do Žiliny. Obeťami boli pilot, lekár a záchranár.

10. decembra 2007 - Približne o 9.30 h havarovalo lietadlo na okraji mestskej časti Bratislava-Vajnory. Pri nešťastí zahynuli traja pasažieri z Chorvátska. Haváriu zapríčinil pilot. Ten podľa leteckého vyšetrovateľa nezvládol pristávanie, dopustil sa omylu v navigácii a v plnej rýchlosti spadol z výšky asi 600 metrov.

1. októbra 2008 - V blízkosti obce Ostrovany v Sabinovskom okrese došlo k pádu ultraľahkého motorového lietadla. Jeho pilot nehodu neprežil. Lietadlo, ktoré spadlo na cestu a časť súkromného pozemku, začalo po náraze na zem horieť.

6. decembra 2008 - Pri obci Cerová havarovalo malé športové lietadlo patriace Záhoráckemu aeroklubu v Senici. Na jeho palube boli dvaja muži, 26-ročný zo Senice a 66-ročný z Nedožier, o ktorom sa predpokladá, že lietadlo pilotoval. Obaja muži po páde zahynuli, lietadlo bolo úplne zdevastované, kabína rozbitá a stroj nepoužiteľný.

15. júla 2009 – Dvojmiestne ultraľahké lietadlo sa zrútilo neďaleko letiska v Ražňanoch, okres Sabinov. Šesťdesiattriročný člen posádky zraneniam na mieste podľahol, druhý člen posádky sa smrteľne zranil a po prevoze do prešovskej fakultnej nemocnice skonal.

10. júna 2010 - Pri obci Jasenov v okrese Sobrance dnes došlo k havárii lietadla Zlín Z-37, prezývaného čmeliak, pri ktorej zahynul jeho 34-ročný pilot.

18. augusta 2010 - Životy dvoch ľudí si vyžiadala havária malého športového motorového lietadla vo Veľkých Bieliciach neďaleko Partizánskeho. Pilot sa usiloval o akrobatický prvok, ktorý však neskončil úspešne.

 
Autor: Pluska.sk, Plus JEDEN DEŇ/ag, jš, fer 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pilot neprežil pád lietadla: Rudolf miloval lietanie nadovšetko
Pluska.sk
Plus JEDEN DEŇ/ag
fer