Situácia na cestách je komplikovaná

29. novembra 2010, 10:19
aktualizované 29. novembra 2010, 18:55
Tip redakcii

Úsek cesty 1/18 v smere na Levoču, od Spišského Podhradia cez Klčov a Spišský Hrhov, okres Levoča, ktorý bol uzavretý pre skrížené kamióny, je už prejazdný v oboch smeroch. Z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že ich púšťajú už v oboch smeroch.

Na snímke snehová nádielka na sídlisku v Poprade 29. novembra 2010.

Na snímke snehová nádielka na sídlisku v Poprade 29. novembra 2010.

Autor: TASR

Polícia však naďalej vodičov vyzýva k zvýšenej opatrnosti a prispôsobeniu jazdy poveternostným podmienkam. Situácia je naďalej kritická pri obci Spišský Štvrtok, na križovatke smerom na Spišskú Novú Ves, kde sú naďalej skrížené ďalšie kamióny. Premávku riadi na mieste polícia, ktorá zdôrazňuje, aby vodiči jazdili maximálne opatrne.

V Banskobystrickom kraji sú popadané stromy

Silné sneženie a popadané stromy komplikujú už od skorého rána dopravu v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).
      

Ako informoval hovorca BBSK Peter Hajnala, už od včerajšieho večera sú až do odvolania uzatvorené horské prechody Šturec a Donovaly pre vozidlá nad 10 metrov dĺžky. Dnes ráno bol uzatvorený pre všetku dopravu aj prechod Čertovica, kde je okrem hustého sneženia aj silný nárazový vietor. Pre kamiónovú dopravu je do odvolania uzatvorený aj úsek cesty medzi Žarnovicou a Veľkým Poľom.
      

Pre popadané stromy a ich odstraňovanie je momentálne neprejazdná cesta v úseku Pliešovce - Zaježová. Na ceste medzi Vígľašom a Horným Tisovníkom je prejazdný pre osobné autá len jeden pruh.   

Donovaly sú uzavreté pre vozidlá nad 10,5 m

Aktuálna situácia na cestách Banskobystrického samosprávneho kraja: cesta I/59 HP Donovaly je uzavretá pre vozidlá nad 10,5 m. Cesta II/526 v úseku Javorie - Stará Huta (km 20 – 23) a cesta III/050086 – Budča - Žel. Breznica - Hronská Dúbrava, časť cesty od Žel. Breznice po Hronskú Dúbravu sú do utorka uzavreté pre spadnuté stromy. Uzávierky budú označené dopravným značením.

Hasiči dnes zasahovali pri dopravných nehodách a odstraňovaní stromov

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v týchto chvíľach zasahujú na úseku diaľnice asi dva kilometre pred Prešovom, kde došlo k dopravnej nehode troch motorových vozidiel. Úsek je zatiaľ prejazdný iba v jednom jazdnom pruhu.
      

"Účastníkmi nehody dvoch osobných a jedného nákladného motorového vozidla boli tri osoby, nikto sa však nezranil," informoval Peter Kubík z Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove.
      

Ako dodal, hasiči dnes zasahovali aj pri odstraňovaní stromov, ktoré popadali na cestné komunikácie pod ťarchou snehu. "Zásah sme realizovali na ceste v katastri obce Ruské Pekľany (okres Prešov)," uzavrel Kubík.

Sneh na cestách v okolí Tatier a na Spiši spôsobil značné problémy

V noci nadnes napadlo na Spiši a v oblasti Vysokých Tatier viac ako 30 centimetrov nového snehu, čo cestárom spôsobilo značné problémy. Podľa dispečera Správy a údržby ciest (SaÚC) Poprad Milana Bachana sú všetky cesty v okrese Poprad momentálne zjazdné, avšak s obmedzením.
      

„Na cestách prvej triedy je vrstva utlačeného snehu do troch centimetrov, v oblasti Vysokých Tatier až do 15 centimetrov,“ priblížil situáciu Bachan. Podľa neho by mali vodiči na horskom priechode Vernár použiť snehové reťaze. V celom okrese treba zvýšiť opatrnosť a jazdu prispôsobiť stavu vozovky. Všetky mechanizmy sú momentálne v teréne.

Sneh v KošiciachZdroj: YouTube.com

      

Podobná situácia je aj v okrese Spišská Nová Ves, dispečer SaÚC Spišská Nová Ves Jozef Gánovský informoval, že na všetkých cestách je vrstva utlačeného snehu od päť do desať centimetrov. Predpokladá, že situácia by sa v dopoludňajších hodinách mohla stabilizovať.

„Zatiaľ je všetko prejazdné, ale s obmedzeniami, v teréne máme všetky mechanizmy, uvidíme podľa počasia, ale poobede by to už mohlo byť lepšie,“ povedal Gánovský.
      

Všetky cesty sú prejazdné aj v okrese Stará Ľubovňa, na cestách prvej triedy je kašovitá vrstva snehu. Cesty druhej a tretej triedy sú pokryté utlačeným snehom do päť až sedem centimetrov. Aj tu je však potrebné zvýšiť opatrnosť.

Zimnú údržbu ciest v TSK komplikujú kamióny s letnými pneumatikami

Cesty na území Trenčianskeho samosprávneho kraja sú po nočnom snežení zjazdné. Väčšinou sú mokré, len na horských priechodoch Kľak a Homôlka bola asi desaťcentimetrová vrstva mokrého snehu, po jeho odhrnutí zostali cesty mokré.
      

Ako povedal riaditeľ Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja Stanislav Lališ, v noci zabezpečovalo údržbu ciest v kraji celkovo 55 posýpacích vozidiel - 11 v okresoch Považská Bystrica a Ilava, 20 v okresoch Partizánske, Bánovce a Prievidza a 24 v okresoch Trenčín, Myjava a Nové Mesto nad Váhom.
      

"S údržbou ciest nemáme problémy, najväčším problémom sú zatiaľ nezodpovední vodiči nákladných automobilov. Mnohí ešte nemajú na svojich automobiloch nahodené zimné pneumatiky a ak ich kamióny uviaznu na horských priechodoch, nemôžeme vykonávať zimnú údržbu," posťažoval sa Lališ.
      

Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja zabezpečuje zimnú údržbu 1500 kilometrov ciest II. a III. triedy a na základe objednávky pre Slovenskú správu ciest udržiava aj 300 kilometrov ciest I. triedy.

Severoslovenskí cestári zápasia s nádielkou čerstvého mokrého snehu

Všetky cestné komunikácie na severe Slovenska boli dnes ráno napriek čerstvej nádielke ťažkého mokrého snehu a niekoľkým prípadom popadaných stromov prejazdné. O situácii krátko po 9. h informoval Miloš Jasenovec z centrálneho dispečingu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja.
      

„Cesty I. triedy sú prevažne mokré, prípadne s minimálnou vrstvou kašovitého snehu, ktorú priebežne odstraňujeme. Povrchy vozoviek II. a III. triedy pokrýva kašovitá, miestami ujazdená niekoľkocentimetrová vrstva snehu,“ spresnil s upozornením pre všetkých vodičov, aby vyrážali na cesty výhradne na vozidlách vybavených zimnými pneumatikami.Zdroj: shmu.sk

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Situácia na cestách je komplikovaná
TASR