Slovenské obce s kurióznymi názvami: Dnes Banskobystrický kraj

K zaujímavým, vtipným či kurióznym názvom mnohých našich miest a dedín sa viažu aj zaujímavé príbehy.

14. novembra 2011, 06:00
Bujakovo: Nie
je samostatná
obec, ale časť
mesta Brezno.

Bujakovo: Nie je samostatná obec, ale časť mesta Brezno.

Autor: JÁN ŠPERKA

Pretože ich zväčša poznajú len miestni obyvatelia a z pokolenia na pokolenie si ich odovzdávajú, vybrali sme sa za nimi. Spýtali sme sa ich nielen na pôvod názvu ich obce, ale aj na to, či nejako ovplyvňuje ich život.

Začítajte sa, iste sa dozviete niečo nové a zábavné zároveň.

Braväcovo

Malebnú dedinku v okrese Brezno preslávil už aj komediálny seriál Profesionáli. V jednej časti totiž policajtka Scarlet Balážiková odišla pracovať na policajnú stanicu práve do dediny plnej poriadnych chlapov. V skutočnosti tam žiadna stanica nie je.

„Nevieme dodnes, čí to bol nápad, takto nás zviditeľniť. Možno herca Lukáša Latináka, ktorý hrá v seriáli a korene má u nás na Horehroní,“ myslia si na obecnom úrade. Ľudia to vraj brali s humorom.

„Dobové pramene uvádzajú, že na tomto území sa nachádzali rozsiahle bariny a močiare. V nich sa zdržiavali diviaky – bravy, ktoré tu žili ako v chlievoch. Práve tieto zvieratá sú asi pôvodcami nášho názvu,“ hovorí starosta Peter Baliak. V obci dokonca majú bývalého poľovníka, ktorý chová mangalice. Je to plemeno ošípaných, ktoré žijú podobne ako divé svine. Mäso z nich je vraj zdravšie a chutnejšie.

Utekáč

Kedysi dedina vychýrená výrobou klasických termosiek je poznačená obrovskou nezamestnanosťou. Mladé rodiny preto húfne z Utekáča utekajú do sveta. Názov obce Utekáč je aj v skutočnosti odvodený od úteku, čo nám potvrdili najstarší obyvatelia dedinky na lazoch medzi Kokavou a Hriňovou.

Keď toto územie okupovali kedysi Turci a po ich nadvláde ich naši predkovia začali hnať kade ľahšie. Turci vraj zo strachu o život bežali cez potok a naši prapredkovia na nich kričali: ‘Ej, ale utekáš, ty Turek nepodarený.’ A od slova utekáš potom vraj aj pomenovali našu obec na Utekáč,“ povedali nám miestni dôchodcovia.

Bujakovo

Nie je to žiadna samostatná obec, ale časť mesta Brezno. Prečo Bujakovo? Ľudia, ktorí tam žijú, len pokrčia ramenami. Možno to súvisí s chovom býkov. Zdatní chlapi sa však zasmejú a majú poruke aj iné vysvetlenie...

Faktom je, že názov Bujakovo sa začal vyskytovať až v 30. rokoch minulého storočia. Dovtedy sú záznamy v matrikách len všeobecné a túto lokalitu nazývajú „hámor“, „brezniansky hámor“ alebo „vyšný hámor“. Železiarske podniky v Bujakove, ktoré v roku 1902 zanikli a v roku 1910 vznikla na ich mieste lepenkáreň, sú označované za najstaršiu továreň na území Brezna.

Babinec

Vitajte v Babinci! Dovidenia v Babinci! Tieto značenia nájdete v dedine v Rimavskosobotskom okrese, ktorá má iba 74 obyvateľov. Velí jej muž, starosta Jaroslav Benda. „Žien je u nás viac než mužov a majú dobré nápady. Ja sa ich snažím realizovať,“ smeje sa starosta. V každej domácnosti vraj žije jedna až štyri ženy. Nad mužmi majú prevahu.

„Traduje sa, že kedysi sa nad našou dedinou, na kopci Háj, usadila jedna baba a žila tam. Malo to však jednu chybu, nikdy jej tam nezovrela voda a nedalo sa variť. Preto zišla do údolia, kde dnes leží obec, a preto Babinec,“ vysvetľuje starosta. Dedina o rok oslávi 605. výročie prvej písomnej zmienky. V lete každoročne organizuje stretnutie ľudí s priezviskom Babinec.

Panické Dravce

Prečo práve taký názov obce, tak to zostáva záhadou. „Pátrali sme kedysi po tom, ale k ničomu sme nedospeli. Teraz už na to nie je čas. Voláme sa tak a je to dobre,“ tvrdí starosta dediny v Lučeneckom okrese František Kováč. Sympatické na tom je, že ich telovýchovná jednota sa volá príznačne – TJ Sokol.

Bulhary

Obec v Lučeneckom okrese presne nevie, prečo sa tak volá. „Pamätníci vravia, že kedysi bol blízko kaštieľ, ktorý vlastnil nejaký Bulhar. Možno preto,“ tvrdí starosta Dezider Szakó.

Pleš

Nečakajte, že v Pleši narazíte na každom kroku na holohlavých. Hoci miestni sa v krčme nad názvom svojej dediny pousmejú a hovoria o parochniach, s holými hlavami názov tejto dediny v Lučeneckom okrese nemá nič spoločné.

Starostka Dorota Molnárová nás rýchlo vyvádza z omylu. Názov dediny sa totiž týka vrchu pri obci, ktorý je „odlesnený, teda plešatý a holý“. Spomínal ho aj slovenský polyhistor Matej Bel, ktorý si poťažkal, že tam nevidno ani straku.

Autor: PLUS Jeden deň/ERIKA KRČOVÁ, PETER MIŠO
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Slovenské obce s kurióznymi názvami: Dnes Banskobystrický kraj
PLUS Jeden deň/ERIKA KRČOVÁ
PETER MIŠO