Stavebná polícia útočí

30. apríla 2010, 06:35
Tip redakcii

Už ich to nebaví. Načierno postavené domy sú tŕňom v oku občianskej iniciatívy Stavebná polícia z bratislavskej Petržalky. Tá spisuje petíciu za zmenu zákona a tvrdšie postihy investorov.

STAVEBNÁ POLÍCIA:
Aktivisti zbierajú podpisy
aj s takýmto autom.

STAVEBNÁ POLÍCIA: Aktivisti zbierajú podpisy aj s takýmto autom.

Autor: JULIÁNA BIELIKOVÁ

„Už máme viac ako dvetisíc podpisov, chceme ich však zozbierať desaťtisíc,“ vraví hovorca iniciatívy Oliver Kríž. Stavebná polícia, ako sa nazvali, chce najmä upozorniť na problém stavebnej kriminality. Zákon je totiž podľa nich bezzubý. „V Bratislave nebola doteraz odstránená žiadna čierna stavbe, okrem nejakých búdok či bilbordov,“ tvrdia členovia iniciatívy. Nepáči sa im tiež, že keď stavebné úrady objavia čiernu budovu, sú povinné začať konanie o jej dodatočnom povolení. Aby ju dali odstrániť, musela by byť v rozpore s verejným záujmom. To však väčšinou nebýva.

Pokuty sú nízke

Ako príklad podľa nich môže slúžiť stavba na Fazuľovej ulici, ktorú neskôr zlegalizovali. „Aj sankcie za nelegálnu výstavbu by mali byť vyššie, terajší zákon totiž postihuje len do výšky 165-tisíc eur, čo rozhodne nie je adekvátne,“ myslia si zástupcovia Stavebnej polície. Hoci sa orientujú zatiaľ len na bratislavskú Petržalku, boli by radi, keby sa k nim pridali aj iné mestá a regióny.

Čo chcú dosiahnuť?

1. Vyššie pokuty udeľované podľa ceny stavby

2. Nové tresty napríklad prepadnutie stavebných zariadení či zákaz činnosti

3. Aby bolo stavanie načierno trestným činom

4. Možnosť odpojiť čiernu stavbu od vody, plynu či elektriny

5. Rozšírenie kompetencií štátnej aj mestskej polície aj na nelegálnu výstavbu 6. Rozšírenie možností na odstránenie čiernych stavieb.

JULIÁNA BIELIKOVÁ

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Stavebná polícia útočí
Plus JEDEN DEŇ