Žltačka zúri, vakcíny sú drahé

23. októbra 2010, 09:12
Tip redakcii

Choroba špinavých rúk – žltačka, straší ľudí v celom Banskobystrickom kraji. Podľa epidemiológov sa však prudko začala šíriť už aj v Banskej Bystrici a Brezne.

Žltačka striehne aj na kľučkách.

Žltačka striehne aj na kľučkách.

Autor: JÁN ŠPERKA

Čoraz častejšie vírusy útočia na čistotných ľudí. Žltačkou sa mohli nakaziť v dopravných prostriedkoch, pri dotýkaní držadiel a tyčí, pri chytaní nákupných vozíkov či kľučiek. Prísne opatrenia už preto prijal najväčší dopravca v kraji – SAD Zvolen.
„Od pondelka dostanú naši vodiči hygienické a dezinfekčné prostriedky, ktorými musia čistiť autobusy,“ povedal zástupca SAD Marek Modranský. Dezinfikovať budú výpravnú budovu, kľučky a lavičky na autobusovej stanici.

„Od polovice augusta regionálny úrad verejného zdravotníctva zaznamenal v okresoch Banská Bystrica a Brezno už 20 prípadov vírusovej hepatitídy typu A. Ochoreli štyri deti vo veku 6 až 14 rokov a 16 dospelých. Zvykli sa vyskytnúť jeden až tri prípady ročne,“ hovorí vedúca epidemiológie Mária Avdičová.

Časť ľudí sa nakazila pre nízku hygienu. „Teraz sa však vyskytuje ochorenie aj u ľudí, ktorí nežijú v prostredí s nízkym hygienickým štandardom,“ dodáva.

Kto sa chce dať preventívne zaočkovať, zaplatí za očkovaciu vakcínu proti žltačke typu A a B okolo 48 eur.

Žltačka – choroba špinavých rúk:

Názov vznikol podľa spôsobu prenosu fekálne-orálnou cestou. Vírus sa do vonkajšieho prostredia vylučuje stolicou a do tela sa dostáva ústami (cestou špinavých rúk alebo znečistenej potravy). Od nakazenia po prvé príznaky uplynie aj 50 dní.

Prejavy ochorenia:

V prvom štádiu sa žltačka môže prejaviť ako chrípkové ochorenie alebo angína. V druhom sa objaví nechutenstvo, bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, tráviace ťažkosti, tmavý moč, svetlá stolica, žlté sfarbenie očných bielok a pokožky. Je to štádium s príznakmi poškodenia pečene.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ERIKA KRČOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Žltačka zúri, vakcíny sú drahé
Plus JEDEN DEŇ/ERIKA KRČOVÁ