ONLINE - Geológ Jozef Hók: Vychýlenie zemskej osi nie je nič neobvyklé

13. marca 2011, 11:22
Tip redakcii

Hrozí nám osud dinosaurov? Prírodná katastrofa, ktorá koncom týždňa postihla Japonsko, otriasla celým svetom. A to doslova, po ničivom zemetrasení sa naša planéta vychýlila zo svojej osi. Pozvali sme k nám odborníka na geológiu, ktorý v ONLINE rozhovore odpovedal na vaše otázky.

Geológ Jozef Hók

Geológ Jozef Hók

Autor: Matej Jankovič

Čo sa to vlastne v Japonsku udialo a prečo našu planétu sužujú otrasy? Ako vniká cunami? Hrozí zemetrasenie aj nám?

Na všetky tajomstvá, ktoré ukrýva zemský povrch, ste sa pýtali odborníka na geológiu docenta Jozefa Hóka z Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Prečítajte si online rozhovor:

Silvia a Julia 14.03.2011 12:48
Dobry den pan docent, velmi sa nam pacia Vase reakcie na otazky, vidno ze Ste skvely odbornik, a viete o com hovorite. Zelame Vam vela uspechov do buducnosti. Vas fun club zo G-119 :)
odpoveď: Ďakujem
Monika 14.03.2011 12:53
Ďakujem za odpoved ohľadne Pangey. Dovolím si ešte laickú otázku, či je možné potom existenciu homo sapiens na jednotlivých kontinentoch (v čase ked sa tam zrejme nemali ako preplaviť) tým, že svetadiel "odplával" aj s ľudmi. Lebo asi nie je realna predstava, že išlo o paralelný vývoj človeka na rôznych kontinentoch. Ďakujem krásne - aj vám aj Pluske, že vás pozvali.
odpoveď: Dobrý deň! Rod Homo sa objavil pred asi 2,5 až 2.7 miliónmi rokov, kedy už kontinenty tak ako ich poznáme boli zhruba v dnešnej pozícii. Na základe rozboru genetickej informácie človeka vieme, že Homo Sapiens sa vydal zo Severnej Afriky do celého sveta zhruba pred 140 tisíc rokmi. Jeho putovanie mohlo byť uľahčené striedaním sa ľadových a medziľadových období pričom v ľadových dobách bola časť vody viazaná v ľadovcoch a boli odkryté veľké časti súše, ktoré sú dnes trvala zaplavené napríklad Beringov prieliv.
zuzana 14.03.2011 12:42
ak na jednom mieste dôjde k tektonickym pohybom, je mozne, ze v rámci zemegule dojde na opacnom konci? alebo je to lokalna zalezitost? vdaka
odpoveď: Dobrý deň! Aj keď sa jedná naozaj o rozsiahle regióny zemegule, ktoré sú postihnuté tektonickými pohybmi je veľmi nepravdepodobné aby pohyby na jednej strany Zeme vyvolali pohyby u protinožcov.
Stefan 14.03.2011 12:40
V rôznej literatúre sa píše o potope. Z pohľadu geologov - existovalo niečo ako "celo-svetová" potopa ? Ak ano, cca v ktorom období ? Vďaka.
odpoveď: Dobrý deň! Existujú rôzne teórie o tom čo mohla biblická potopa znamenať. V historickom období ľudstva mohli byť zaplavené rozsiahle zaplavené rozsiahle oblasti súše v povodí osídlených riečnych povodí ( Eufrat, Tigris, Níl). Existuje aj doložená teória o náhlom zdvihnutí sa hladiny Čierneho mora. O biblickej potope však geológia nemá žiadne priame dôkazy v podobe zachovaných sedimentov, ktoré by určite takú rozsiahlu záplavu sprevádzali.
Dana 14.03.2011 12:36
Dobry den. Dakujem za odpoved ohladne zemetrasenia vyvolaneho prave jadrovymi zbranami. Tiez ma vsak, ako aj Diagona, zaujima vplyv takychto zariadeni, vysielacov. Vraj ked su v cinnosti, funguju ako rusicka pre namornu a vzdusnu navigaciu. Co vsetko dokazu vytvorit a naozaj posobia nepriaznivo na okolie?
odpoveď: Dobrý deň! Je mi ľúto, ale ako geológ na túto otázku neviem odpovedať.
beloba77 14.03.2011 12:34
dobry den..chcem sa spýtať či ťažba zemného plynu a ropy ma vplyv na vznik sunami...a či po takej ťažbe vznikaju kaverny dutiny v zemskej kore. dakujem
odpoveď: Dobrý deň! Ťažba ropy a zemného plynu nemá žiaden vplyv na vznik cunami. Ropa ako aj zemný plyn nevyplňujú prázdny priestor v horninách ale sú rozptýlené v priestoroch medzi zrnami, minerálmi v hornine.
Monika 14.03.2011 13:07
Pozdravujem, chcem sa spýtať, prikláňa sa súčasná geologia k teoriam o tom, že kedysi boli všetky svetadiely jedným celkom. Nasvedčuje tomu napr. zloženie alebo niečo podobné ? Ďakujem a prajem pekny den.
odpoveď: Dobrý deň! Áno súčasná geológia ma dostatok dôkazov o platnosti teórie litosférických dosiek. Na rozhraní permu a triasu (cca pred 250 miliónmi rokov) tvorili všetky kontinenty jeden kontinent nazývaný Pangea. Toto spojenie malo zrejme za následok aj veľké vymieranie živočíchov na rozhraní permu a triasu, voči ktorému vymiznutie dinosaurov na rozhraní kriedy a paleogénu ( cca 60 miliónov rokov) je len epizodickou záležitosťou. Dôkazy na to, že existovala prapevnina pangea sú geologické- rovnaké typy hornín v Afrike, Európe , Severnej Amerike, paleontologické ( Glosopterys) a paleomagnetické.
janusha 14.03.2011 12:19
Dobrý deň ! Prvá otázka - môže mať priblíženie mesiaca k zemi vplyv na vznik cunami ? Druhá - zemetrasenie a cunami v Japonsku môžu ovplyvniť vývoj počasia na Slovensku, ak áno, tak ako ? Ďakujem
odpoveď: Dobrý deň! Mesiac a Zem obiehajú v konštantnej vzdialenosti aj keď z pohľadu 500 miliónov rokov Mesiac sa postupne vzdiaľuje od Zeme, čím sa aj spomaľuje rotácia Zeme ( deň trvá dlhšie). Slapové sily Mesiaca(príťažlivosť) vyvoláva periodické striedanie prílivu a odlivu. Väčší takzvaný skočný príliv nastáva v prípad, že Slnko, Mesiac a Zem sú v jednej priamke.Žiadnym iným spôsobom Mesiac neovplyvňuje distribúciu vodných más v svetových oceánov a moriach. Nemyslím si, že by zemetrasenia a následná cunami mohli ovplyvniť počasie na Slovensku.
Dušan 14.03.2011 12:20
Dobry den, chcem sa spýtať na aktuálny údaj koľko rokov asi už žije človek na našej zemi. Zrejme to súvisí s nálezmi v geol. vrstvách ? Aké sú tam rádovo odchýľky ? Dakujem.
odpoveď: Dobrý deň! Najstaršie fosílie rodu Homo boli nájdené v Severovýchodnej Afrike a ich vek sa odhaduje na 2,5 až 2,7 miliónov rokov.
E.B. 14.03.2011 12:24
Dobry den.Pan Hok,je mozne,ak bynastalo v Japonsku dalsie silnejsie zemetrasenie,ze by ostrovy Japonska mohli uple zmiznut.Dakujem a prajem pekny den.
odpoveď: Dobrý deň! Japonské ostrovy tvoria frontálnu časť severoamerickej a euroázijskej litosférickej dosky tzv ostrovný oblúk. Pod tento ostrovný oblúk sa neustále podsúva časť pacifickej a filipínskej litosférickej dosky, ktoré sa v hĺbke pretavujú pričom vzniká nová magma, ktorá sa na povrchu vylieva v podobe lávy z vulkánov.To znamená, že sa tu neustále tvoria nové horniny. Takže Japonské ostrovy budú do budúcnosti naopak narastať a nie miznúť.
maros 14.03.2011 12:56
cital som, že den sa skrátil o nejakú milisekundu, je to trvalé , alebo sa týkalo iba piatka? má to nejaký dopad na čas, alebo na navigácie GPS? Dakujem
odpoveď: Dobrý deň! Skrátenie dňa o vami spomenutý časový údaj nemá absolútne žiaden dopad na čas alebo navigácie pomocou satelitov.
dudu 14.03.2011 12:57
Zaujímalo by ma, ako sú stavané staré paneláky napríklad v Petržalke a v Ružinove z hľadiska odolnosti proti zemetraseniam. Ďakujem.
odpoveď: Dobrý deň! Územie Slovenska je rajonizované z hľadiska seizmického zaťaženia konkrétnej oblasti. Konštrukciu stavieb upravuje STN. Paneláky - aj v Petržalke - by mali byť budované a zodoľnené v rámci príslušnej STN.
Jano 14.03.2011 12:29
Dobry, len taky postreh k tym nestastiam. Videl som, ako v telke place nejaky Japonec, ze sa proti nemu obratila cela priroda a ze je to nespravodlive. No ale prirode je sumafuk, kto je ten pan a nema ani najmensi zaujem obracat sa proti nemu. Tak nechapem, preco svoje nestastie zvaluje na prirodu. Ked chcel mat pokoj, mal sa prestahovat do inej krajiny.
odpoveď: Dobrý deň! Rodičov a miesto narodenia si zvyčajne nemôžeme vybrať.
jano 14.03.2011 12:32
Veľké prírodné katastrofy dokázali v minulosti pochovať celé civilizácie (príklad výbuch sopky na Santorini). Môže niečo podobné hroziť aj v súčasnosti?
odpoveď: Dobrý deň! Nazdávam sa, že v súčasnom svete už nie je možné hovoriť o izolovaných civilizáciách katastrofálne zemetrasenia a iné prírodné katastrofy môžu mať vplyv na rozvoj oblasti ktorú postihli. Našťastie panuje princíp solidarity a následky katastrof sa už nestávajú iba smutnou záležitosťou izolovanej komunity. Dúfajme že to tak zostane.
Jana 14.03.2011 11:19
Bude mat vychylenie zemskej osi o 25cm nejaky vplyv na klimu na Zemi?
odpoveď: Dobrý deň! Vychýlenie zemskej osi nebude mať vplyv na nič čo sa týka planéty Zem a už vôbec nie na klímu.
Mia 14.03.2011 11:23
Dobrý deň pán Hók, zemetrasenia v Japonsku sú bežnou záležitosťou ale asi nie v takej sile ako naposledy. Chcem sa Vás opýtať, či je vôbec prijateľné z hľadiska bezpečnosti na takomto území postaviť a spustiť jadrovú elektráreň, keď sa s otrasmi predpokladá. V prípade, že jadrový reaktor nebude ochladzovaný a budú v ňom prebiehať štiepne reakcie, tak zemetrasenie je len malá bodka a minimum obetí na životoch čo by sa stalo v prípade, že jadrový reaktor nebude ochladzovaný a dôjde k úniku uránu do ovzdušia. čo si o tom myslíte?
odpoveď: Dobrý deň! Atómove elektrárne v Japonsku sú z hľadiska ochrany, bezpečnosti pred zemetraseniami asi najlepšie zodolnené zo všetkých krajín, ktoré využívajú energiu z jadra.Samozrejme v kontexte v jednotlivých území sú alebo menej postihnuté seizmicitou. Zemetrasenie nespôsobilo mimoriadnu udalosť v Japonskej atómovej elektrárni spôsobila ju až vlna cunami, ktorá prerušila dodávky média na chladenie reaktoru.
Julia 14.03.2011 13:00
Do ktorej krajiny sa mam presťahovať, aby som si mohla byt ista, ze ziadne zemetrasenie ma nezabije? Je slovensko v tomto ohlade bepzecne?
odpoveď: Dobrý deň! Ak bývate na Slovensku nikam sa nesťahujte. Slovensko je z hľadiska seizmického ohrozenia pomerne bezpečnou krajinou.V minulosti boli zaznamenané najvážnejšie seizmické otrasy v oblasti Komárna a Dobrej Vody severozápadne od Trnavy. Navyše aj stavby na Slovensku vrátane jadrových zariadení sa zodolňujú voči zemetraseniam. Zodolňujú je súčasťou STN.
Dana 14.03.2011 11:33
Vsetky zmeny, od prilivu (odlivu), az po tornada, ci zemetrasenia a s nim spojene aj cunami prebiehaju vplyvom podmienok, ake su na Zemi, alebo v zemskej kore. Dalo by sa povedat, myslim, ze sa odohravaju "prirodzene", bez zasahu cloveka. Myslite si vsak, ze je mozne nejakym zasahom cloveka (napr. pouzitim vysokych davok elektriny an vyvolanie vyboja velkej intenzity, alebo vplyvom uskutocnovania atomovych skusok v mori a pod.) niektore udalosti umelo vyprovokovat?
odpoveď: Dobrý deň! Zemetrasenie vzniká tak, že sa na tektonických poruchách kde sa dva veľké bloky hornín vzájomne posúvajú hromadí napätie a energia, ktorá sa náhle uvoĺní, pričom vznikne zemetrasenie. Svetová sieť seizmických staníc vznikla okrem iného aj preto aby monitorovala pokusné jadrové výbuchy. Jadrový výbuch môže generovať seizmickú udalosť, ktorá by za istých veľmi špecifických podmienok mohla byť spúštacím mechanizmom pre uvoľnenie nahromadenej energie v tektonických zónach.
Štefan 14.03.2011 11:38
Môže nás dobudúcna postihnúť väčšie zemetrasenie aj v Karpatoch,kde boli aj v minulosti zaznamenané nejaké tie otrasy?
odpoveď: Dobrý deň! Územie Slovenska nepatrí k seizmicky exponovaným oblastiam ale, aj tu môžeme očakávať zemetrasenia, ktoré v minulosti (18. storočie) postihli Komárno a na začiatku 20.storočia oblasť Dobrej Vody (severozápadne od Trnavy). Tieto zemetrasenia mali značnú intenzitu a v prípade Komárna boli zaznamenané aj straty na ľudských životoch. V minulosti intenzívne zemetrasenia postihli aj Kremnicu (15 storočie) alebo Žilinu. V 20. storočí výraznejší výskyt zemetrasení bol zaznamenaný aj na severovýchodnom Slovensku.
Katarína 14.03.2011 11:39
Dobrý deň, všade sa spomína, že pod vplyvom zemetrasenia a cunami sa posunula zemská os. Bude to mať na našu planétu nejaký vplyv?
odpoveď: Dobrý deň! Posunutie zemskej osi vplyvom zemetrasenia nie však cunami nemá a nebude mať žiadny vplyv na obyvateľov tejto planéty.
jarmilaf 14.03.2011 11:41
Zaujíma ma téma odchýlka osi Zeme 25cm, ktorá bola medializovaná. Čo to znamená v preklade na drobné?? Ďakujem.
odpoveď: Dobrý deň! Vychýlenie zemskej osi nie je nič neobvyklé a dialo sa tak a bude sa diať aj v budúcnosti medializovaná odchýlka neznamená z hľadiska bezpečnosti nič mimoriadne.
Silvia 14.03.2011 11:42
Dobry den p. Hok....ja by som Vas len chcela pozdravit...a zazelat vsetko dobre:)Ked som studovala geologiu, este ste neboli na katedre, ale boli ste s nami na mapovaku na Donovaloch:)
odpoveď: Dobrý deň! Ďakujem za pozdrav a zaželanie všetkého dobrého držím vám palce.
Pavlová 14.03.2011 11:47
V sobotu cestujeme na poznávací zájazd do štátov kuhovýchodnej Ázie-Kambodža, Malajzia , Thajsko, Indonézia a Singapúr. Čoho sa môžeme obávať v súvislosti so situáciou v Japonsku a aká je podľa Vás prognóza Ďakujem Pavlová
odpoveď: Dobrý deň! Tieto štáty (oblasti) sú našťastie dostatočne vzdialené od tektonickej línie na ktorej vzniklo katastrofálne zemetrasenie. Navyše sa nachádzajú na úplne inej litosférickej doske. Treba povedať, že celá oblasť juhovýchodnej Ázie je svojou komplikovanou geologickou stavbou predurčená na vznik zemetrasení a vulkanizmu. Ak budete mať šťastie možno niečo podobné zažijete. Zemetrasenia s tak výraznou intenzitou aká bola zaznamenaná sa vyskytujú zriedka a neboli zaznamenané prípady, že by nasledovali po sebe v krátkom časovom intervale.
ama 14.03.2011 11:50
Dobrý deň myslíte je dobre ak mi tu na Slovensku nemáme more?
odpoveď: Dobrý deň! Ja osobne si myslím, že je škoda na Slovensku nemáme more.Zhruba pred 15 miliónmi rokov bola veľká časť Slovenska zaplavená morom. Z hľadiska seizmicity a seizmických udalostí ( zemetrasení) a spôsobu ich vzniku by sme sa na Slovensku pravdepodobne nemuseli obávať ničivých vĺn cunami.
Kristina 14.03.2011 11:52
Dobrý deň, je Ľubietovský zosuv stále aktívny? Ďakujem a prajem pokoj v duši.
odpoveď: Dobrý deň! Ľubietovský zosuv je v súčasnej dobe stabilizovaný a monitorovaný. Je reálny predpoklad, že pri bežných poveternostných podmienkach a bežných zrážkach ktoré nebudú výrazne presahovať dlhodobé priemery tomu tak zostane aj naďalej.
Zlatica 14.03.2011 11:56
Prosím Vás vysvetlite ,prečo v piatok pre zemetrasenie došlo ku skráteniu dňa. Kratší bol len piatok, alebo odteraz každý deň?Ďakujem
odpoveď: Dobrý deň! V histórii Zeme sa dĺžka dňa neustále predlžuje za posledných zhruba 500 miliónov rokov je to približne 30 dní v roku. Krátkodobé zrýchlenie rotácie zeme v milisekundách neznamená z dlhodobého pohľadu žiaden závažný moment. Zem znovu nadobudne svoju stabilnú rotáciu.
Eleonóra 14.03.2011 13:02
Čo to pre nás znamená, že sa naša planéta vychýlila zo svojej osi (o 25 cm?)? Znamená to zmenu dráhy našej planéty?
odpoveď: Dobrý deň! Vychýlenie zemskej osi o 25 cm nie je ničím mimoriadnym s pohľadu bežného života na Zemi. Do budúcnosti blízkej či vzdialenej to nebude mať žiaden vplyv na zmenu dráhy našej planéty.
Diagon 14.03.2011 12:00
čo ak to čo sa udialo v Japonsku nemá nič spoločné s prirodzenými zmenami na zemi?.... počuli ste už o technológii HAARP čo na to hovoríte? Za toto Amerika už musí dostať príručku!
odpoveď: Dobrý deň! Amerika dostala nezaslúženú a ničím nevyprovokovanú príučku 11. septembra 2001.
monika 14.03.2011 13:03
Na vznik zemetrasenia vplyva aj ťAžBA zemneho plynu , pripadne ropy? Nevznikaju v zemi po takej ťažbe nejake dutiny, a zem ostane ako vyfuknuté vajce ,ak trochu preženiem.
odpoveď: Dobrý deň! Na vznik zemetrasení ktoré by sme mohli ľudskými zmyslami pocítiť nemá čerpanie ropy, plynu a vody vplyv. Nadmerné čerpanie vody môže vyvolať mikrozemetrasenia, ktoré sú však registovateľné iba za pomoci veľmi citlivých prístrojov Zrútením banských alebo jaskynných priestorov môžu tiež vzniknúť mikrozemetrasenia. Podobne môžu mikrozemetrasenia vzniknúť pri napustení veľkých vodných priehrad.Hĺbky z ktorých získavame ropu, plyn a vodu sa pochybujú rádovo v prvých kilometroch. Hrúbka zemskej kôry t.j pevnej časti zemského telesa sa pochybuje od 30 do 150 km. Nemusíme sa obávať, že Zem by zostala v dôsledku ťažby akýchkoľvek nerastov dutá.
Nájdených 29 záznamov.

 
Autor: Pluska.sk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
ONLINE - Geológ Jozef Hók: Vychýlenie zemskej osi nie je nič neobvyklé
Pluska.sk