VLADIMÍR KOBIELSKY: Doma som pánom ja!

06. marca 2009, 12:00
Tip redakcii

Kým sa VLADIMÍR KOBIELSKY (33) neobjavil v Paneláku, diváci poznali hlavne jeho hlas z dabingu. Mnohí si Vlada zaškatuľkovali ako Jakuba Švehlu, ktorý je pod papučou seriálovej manželky Ivanky. On je v skutočnosti úplne iný, až na jednu výnimku...

Diváci vás spoznali vďaka Paneláku, neľutujete to s odstupom času? 
  Keď sme išli na konkurz do seriálu, tak sme absolútne netušili, do čoho ideme. Dovtedy tu nebol nijaký denný seriál a pre každého to bolo niečo nové. Je to však príjemné, všetci si zvykáme. Anonymita mi svojím spôsobom vyhovovala, ale keď sú na nás pozitívne reakcie, tak mi to až tak neprekáža.

Vnímajú vás ľudia viac ako Vladimíra Kobielskeho či Jakuba Švehlu? 
  Takmer nikto z divákov nepozná moje pravé meno, všetci na mňa reagujú len ako na Kubka. Musím priznať, že sa mi napríklad veci na úradoch vybavujú oveľa ľahšie ako v minulosti.

Nezvyknete sa teda niekedy predstaviť vaším seriálovým menom? 
  Niekedy áno, ale to robím zámerne. Ide z mojej strany len o vtip, nič viac.

Premýšľali na začiatku tvorcovia Paneláka, že by ste sa možno hodili aj na inú postavu? 
  Nie, zavolali ma len na postavu Jakuba. Na konkurze sme mali dialógy spolu s Dianou Mórovou a už vtedy sa vyjadrila, že by bola rada, keby som si Švehlu zahral práve ja. Za to jej ďakujem, svojím postojom možno ovplyvnila moje pôsobenie v seriáli.

Poznáte sa s Dianou natoľko dobre, že viete navzájom improvizovať? 
  Myslím si, že áno. Po roku to už dobre funguje. Diana je expresívna, energická žena a v partnerskom vzťahu je vo vďačnom postavení. Ona je aj v súkromí jeden víchor, ktorý hercovi dokáže pomôcť.

 

 HERCOVI ROBIA najväčšiu radosť jeho dve malé ratolesti.

Vyhovuje vám typ jej seriálovej postavy? 
  Pri nej môžem byť ten utiahnutý a menej energický. Ona donesie kopu energie a ja sa popri nej zveziem. Keby mala byť Ivana Švehlová mojou skutočnou manželkou, tak ju asi zastrelím alebo by som od nej ušiel.

Nežiarli vaša manželka na krásky, ktorými ste obklopený? 
  Moja žena je výborná v tom, že mi toleruje neveru. Doobeda som totiž v posteli s Dianou, poobede s Luciou Siposovou v erotických scénach, večer pretancujem s Kamilou Magálovou a až potom prídem domov za manželkou (smiech).

Môžete porovnať manželstvo Švehlovcov a Kobielskych? 
  V seriálovom vzťahu som pod papučou, v skutočnom manželstve som dominantnejší. V jednom zväzku som s ryšavou ženou, v druhom zase s tmavovláskou (smiech). Doma mám dve deti a v Paneláku zase len jedno.

Vaša manželka Alenka je povolaním kostýmová výtvarníčka. Kedy a kde medzi vami preskočila iskra? 
  Zoznámili sme sa na VŠMU, ja som bol štvrták a ona prváčka. Manželmi sme už päť rokov, no poznáme sa celých desať.

Keďže vaše povolania si nie sú až také cudzie, stretli ste sa niekedy spolu aj na pľaci? 
  Je to zvláštne, ale nie. Pritom robila veľa divadelných predstavení, či dokonca spolupracovala aj na kostýmoch v Kutyilovi s.r.o. Keby sme nemali malé deti, zrejme by pracovala aj na Paneláku, no teraz to nie je možné.

Ľudia si vás zaškatuľkovali ako ťuťmáka pod papučou, zmierili ste sa s tým? 
  Neprekáža mi to, naopak, som rád, že si diváci nakoniec chudáka Kubka obľúbili. Jediné, čo s ním mám spoločné, je, že nám je na druhý deň zle z alkoholu (smiech.) No na druhej strane verím, že prídu aj nové ponuky, kde ma ľudia budú môcť vidieť aj v iných typoch postáv, a že režiséri s tým nebudú mať problém.

 

 PREHĹBI SA vzťah ťuťmáka Kubka a sympatickej Vierky do niečoho hlbšieho?

Jakub je opantaný svojou mamou Jarmilou. Ako ste na tom vy? 
  S mojou mamou mám prirodzený vzťah. Je odo mňa vzdialená 550 km a prehnané prejavy lásky nemáme. Teraz je u nás na návšteve a pomáha manželke s deťmi. Moje účinkovanie v Paneláku prežíva veľmi intenzívne a teší sa, keď na svoju seriálovú ženu zvýšim hlas. Priala by si, aby mi scenáre písali takýmto štýlom.

Ako vníma intenzívny záujem o vašu osobu rodina? 
  Môj syn má štyri a pol roka a dcéra bude mať v lete len dva. Zatiaľ moju kariéru nevnímajú a manželke to nijako neprekáža.

Čiže ani váš syn ešte nepostrehol, že jeho ocino je známy na celom Slovensku? 
  On ma vníma len z rozprávkového predstavenia Kocúr na kolieskových korčuliach, kde hrám negatívneho Róberta Vlčka. Malý toto predstavenie videl šesťkrát a všetky pesničky pozná naspamäť. Jednoducho tým žije. Keď som sa ho opýtal, čo by si najviac prial, tak povedal, že kolieskové korčule (smiech). Čiže to svojím spôsobom vníma. Dokonca hral malú epizódnu postavu v Ordinácii v ružovej záhrade a celkom ho to chytilo.

Máte vďaka Paneláku viacej pracovných ponúk? 
  Dostal som ponuku z inej konkurenčnej televízie, len o tom ešte nechcem veľmi hovoriť, pretože nič nie je schválené. Ale páči sa mi, ako sa láme bariéra medzi televíziami. Ja som herec a teším sa, že sa začalo nakrúcať. Som zamestnaný iba v SND a dohoda je vždy možná...

Čiže vám neprekáža, že sa jeden herec objavuje trebárs aj v troch slovenských seriáloch? 
  Páči sa mi to, tak by to malo byť. Slovensko je malé a pokiaľ herca uvidí divák v inej postave, tak v tom nevidím problém.

Túžite si zahrať nejakú konkrétnu postavu? 
  Rád by som si zahral negatívnu postavu, aby diváci videli, že viem zahrať aj vraha (smiech). Veď aj v seriáli Sexi špinavé prachy dabujem kňaza, ktorý je veľký sviniar a naozaj sa v tom vyžívam.

 

 V SND KOBIELSKY účinkoval aj v divadelnom predstavení Kto sa bojí Beatles.

Keď si spomeniete na vaše vysokoškolské časy, čo vám napadne? 
  Do ročníka som chodil s Robom Jakabom, Mariánom Miezgom, Jurajom Kemkom, Lukášom Latinákom, Helenou Krajčiovou a Slávkou Halčákovou. Prešli sme si rôznymi akciami, chatami a poznáme sa veľmi dobre. Možno preto nás niektorých Andy zámerne takto v Paneláku pospájal...

Kto vám je z kolegov najbližší, ak sa to vôbec dá otvorene povedať? 
  Zo seriálu určite Diana Mórová a Hana Gregorová, čiže moja mamička, s ktorou sa poznám takisto veľmi dlho. V súčasnosti skúšam Amadea s hercom a režisérom Martinom Hubom, ktorý mi je divadelne najbližší. V bufete väčšinou posedávam s Braňom Bystrianskym alias Imrom z Paneláka.

Venovali ste sa okrem herectva aj niečomu inému? 
  Ešte pred vysokou školou som sa venoval podnikaniu. Mal som obchod so zmiešaným tovarom, aj nejakých zamestnancov, čiže keby som sa nestal hercom, možno dopadnem nejako podobne.

VLADIMÍR KOBIELSKY

Dátum a miesto narodenia: 26. 7. 1975, Vranov nad Topľou 
Obľúbený seriál: Panelák 
Vzdelanie: konzervatórium v Košiciach, VŠMU v Bratislave 
Aktuálne predstavenia: Kocúr na kolieskových korčuliach, Tančiareň, Matka Guráž, Na koho to slovo padne a Hamlet 
Relax: čas s rodinou, chata a kosačka 
Zvláštnosť: v aute má len kazetový prehrávač

 

 AKTUÁLNE HO môžeme vidieť v Hamletovi, kde účinkuje spolu so svojím kamarátom Braňom Bystrianskym (vpravo) a Robom Rothom (v strede).

 
Autor: MICHALA CABANOVÁ, Foto: Robo Homola, archív V. K., TV JOJ, Filip Vančo 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
VLADIMÍR KOBIELSKY: Doma som pánom ja!
MICHALA CABANOVÁ
Foto: Robo Homola
archív V. K.
TV JOJ
Filip Vančo