Šľachtic Halmeš

23. októbra 2008, 12:00
Tip redakcii

Bývalý poslanec SDK a exriaditeľ Sociálnej poisťovne František Halmeš vymenil politiku za poslanie. Jeho spoločnosť kúpila zdevastovaný kaštieľ v Považskej Bystrici, ktorý chce zachrániť. Podľa neho to bez peňazí od štátu nebude možné.

„Na obnovu kaštieľa potrebujeme 20 až 30 miliónov,“ povedal nám bývalý politik. Tvrdí, že história mesta mu prirástla k srdcu, a preto sa rozhodol kaštieľ pred piatimi rokmi odkúpiť. „Stálo nás to vyše troch miliónov. Niektorí odborníci tvrdia, že sme ho preplatili, dnes sa už takéto nehnuteľnosti odkupujú za korunu s tým, že sa tam musia preinvestovať peniaze,“ prezradil nám. 
  V tomto roku sa spolu so spoločníkom v eseročke Partner Progress rozhodli, že pôjdu do rekonštrukcie renesančného kaštieľa Burg, ktorý bol postavený ešte v roku 1632. Na projekt archeologického výskumu žiadali z ministerstva kultúry 5 miliónov, nakoniec dostali 540-tisíc korún. 

 

 PAMIATKA NA STARÉ ČASY: Nápis a erb potvrdzujú starobylosť kaštieľa.

 KEDYSI OBYTNÉ PRIESTORY: Niektoré si zachovali typické renesančné klenby.

  „Naším cieľom je, aby sa kaštieľ stal vzdelávacím centrom, kde by bola pravidelná expozícia histórie kraja,“ reagoval s tým, že kaštieľ chcú obnoviť do otvorenia diaľnice cez Považskú Bystricu. Preto požiadali aj ministerstvo hospodárstva o peniaze na podporu cestovného ruchu. Podľa bývalého šéfa Sociálnej poisťovne netečie v kaštieli voda, naopak, dažďová cez strechu preteká a opraviť treba aj kúrenie, plyn a elektrické rozvody. Na otázku, či sa do politiky bývalý poslanec za SDK, ktorý sedel v parlamente od roku 1998 do 2002, vráti, sa len pousmial. „Uvažujem o založení strany seniorov. Mali by sme aj mládežnícku organizáciu pre členov nad 50 rokov,“ dodal.

 
Autor: BRAŇO KARVAŠ, Foto: JANA PUSTAYOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Šľachtic Halmeš
BRAŇO KARVAŠ
Foto: JANA PUSTAYOVÁ