Historikov pobúril výber komisie na posúdenie Svätopluka

05. augusta 2010, 12:27
Tip redakcii

Slovenský historický ústav Matice slovenskej (SHÚ MS) v Bratislave protestuje proti tendenčnému výberu členov komisie na posúdenie jazdeckej sochy kráľa Svätopluka umiestnenej na nádvorí Bratislavského hradu.

Socha Svätopluka na hrade

Socha Svätopluka na hrade

Autor: TASR

"Personálne zloženie tejto komisie totiž úplne vylučuje jej nestranné a objektívne rozhodovanie, keďže všetci historici a archeológovia, ktorí sa stali členmi komisie, sú verejnosti všeobecne známi svojimi ideologickými a militantne-negativistickými názormi na sochu kráľa Svätopluka," konštatuje riaditeľ SHÚ MS Ján Bobák.
      

Pre jej objektívne a kvalifikované posúdenie žiada ústav o doplnenie komisie o ďalších členov. Podľa Bobáka ide o renomovaných odborníkov z akademického a univerzitného prostredia - profesorov Richarda Marsina, Matúša Kučeru, Ján Lukačku, Viliama Judáka, Evu Fordinálovú a Jána Doruľu.
      

Historička Marína Zavacká v stredu 4. augusta oznámila zloženie expertnej komisie. Jej zostavením ju poveril predseda Národnej rady (NR) SR Richard Sulík.
      

Členmi komisie sú archeológovia Tatiana Štefanovičová, Eduard Krekovič a Štefan Holčík, bývalý rektor Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) Ján Hoffstädter, architekt hlavného mesta SR Bratislavy Štefan Šlachta, historici Roman Holec, Ján Steinhübel a kurátor Vladimír Beskida. Okrem nich budú s komisiou externe spolupracovať historici Ladislav Vrtel, Jaroslava Roguľová a Viliam Kratochvíl, prorektorka VŠVU Bohunka Koklesová, sociálny antropológ Martin Kanovský a archeológ Vladimír Turčan.
      

Sústrediť sa chcú na architektonické a urbanistické riešenie, historickú korektnosť, spôsoby aktuálnej politickej inštrumentalizácie diela a jeho vplyvu na historické povedomie.
      

O osude sochy, ktorú 6. júna odhalil prezident Ivan Gašparovič spolu s bývalým šéfom parlamentu Pavlom Paškom a expremiérom Robertom Ficom, rozhodne Sulík až po konzultácii s expertnou skupinou, právnikmi a v konečnej fáze aj s jej samotným autorom Jánom Kulichom.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Historikov pobúril výber komisie na posúdenie Svätopluka
TASR