Nezabudnite na Deň matiek!

08. mája 2010, 11:00
Tip redakcii

Druhú májovú nedeľu už tradične celý svet vzdáva hold všetkým matkám. Tento rok si Deň matiek pripomenieme v nedeľu 9. mája. Uctievanie tohto sviatku, ktorý je viazaný na intimitu rodín, má mnoho podôb. Poďakovanie, kytica kvetov či spoločný obed dokážu vyjadriť posolstvo tohto dňa.

Uctievanie tohto sviatku má mnoho podôb. Poďakovanie, kytica kvetov či spoločný obed dokážu vyjadriť posolstvo tohto dňa a potešiť každú mamičku.

Uctievanie tohto sviatku má mnoho podôb. Poďakovanie, kytica kvetov či spoločný obed dokážu vyjadriť posolstvo tohto dňa a potešiť každú mamičku.

Autor: sxc

Pri tejto príležitosti pripravuje na Slovensku Únia materských centier medzinárodné podujatie - Míľa pre mamu. V poradí už siedme podujatie je organizované v spolupráci s materskými centrami, členmi ÚMC. Do jeho organizácie sa zapojilo 44 materských centier v 35 našich mestách a obciach.

Program Míle pre mamu trvá od 15.00 h do 18.00 h. Symbolickú míľovú prechádzku pre mamu smie prejsť každý – pešo, na bicykli, s dieťatkom v kočíku alebo na pleciach. Môže ju darovať svojej mame, starej mame, krstnej mame či adoptívnej mame. Zároveň ju však venuje všetkým mamám na Slovensku.

Míľu pre mamu doplnia sprievodné podujatia – koncerty a kultúrne programy v centre miest s množstvom hudobných i tanečných súborov, divadielok a rozličných malých i veľkých umelcov. V tento deň sa v každom mieste podujatia budú predstavovať aj samotné materské centrá s celou škálou svojich aktivít. Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista.

V 17. storočí začali uznávať tento sviatok v Anglicku. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Zásluhu na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek.

Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom.

V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, v Argentíne napríklad až v septembri. Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek v decembri, na Slovensku po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien pripadajúci na 8. marec.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Nezabudnite na Deň matiek!
TASR