Veľká predpoveď počasia na leto 2010

07. júna 2010, 12:00
Tip redakcii

Oddýchneme si už od dažďov a chladu a začneme si konečne naplno užívať slnečné dni? Odpoveď na tieto otázky poznáme vďaka dlhodobej prognóze, ktorú iba pre náš denník vypracovali poprední nemeckí meteorológovia. Jej spoľahlivosť je veľmi vysoká!

Tohtoročné leto nebude
extrémne horúce a často
bude pršať. Ale nezúfajte,
nájde sa aj zopár dní, na ktoré
sa oplatí zobrať si voľno.

Tohtoročné leto nebude extrémne horúce a často bude pršať. Ale nezúfajte, nájde sa aj zopár dní, na ktoré sa oplatí zobrať si voľno.

Autor: www.profimedia.sk

Kým slovenskí meteorológovia pripravujú predpoveď väčšinou len na nasledujúcich desať dní, nemeckým nerobí problém pripraviť dlhodobú prognózu.

Počasie vedia predvídať aj štyri mesiace dopredu a do veľkej miery sa zhodujú so skutočným počasím.

„Dlhodobé predpovede zostavujeme podľa počítačového modelu, ktorý roky zdokonaľujeme,“ vysvetlil nám Karsten Brandt.

Na tútp predpoveď čaká celé Slovensko! Po dramatických dňoch, keď sa na nás doslova valila voda a mestá a dediny menila na jazerá, sa ľudia pýtajú: Čo bude ďalej? Aké bude tohtoročné leto? Dlhodobú predpoveď na mesiace jún a júl exkluzívne pre Plus JEDEN DEŇ zostavili odborníci z nemeckého serveru donnerwetter.de.

Slovenskí špecialisti na počasie pripravujú predpoveď väčšinou len na nasledujúcich desať dní. Podľa našich odborníkov sa iba na také krátke obdobie dá počítať s veľkou presnosťou predpovede. Čím urobia predpovede na dlhšie obdobie, tým sa šanca na zhodu so skutočným počasím v tom období podľa nich znižuje.

Nemeckí meteorológovia však problém zostaviť dlhodobú predpoveď nemajú. Oslovili sme preto Karstena Brandta z nemeckého internetového portálu donnerwetter.de, ktorý sa špecializuje na predpovede počasia.

Akí sú spoľahliví?

„Máme počítačový model, podľa ktorého zostavujeme aj dlhodobé predpovede. Tento systém zdokonaľujeme už roky,“ vysvetlil nám Karsten Brandt. Úspešnosť ich výpočtov dosahuje až 75 percent a v letných mesiacoch ešte stúpa. „V lete sú naše predpovede pravdivé na viac ako 80 percent,“ tvrdil Brandt.

Pre Nemecko odhadujú, že v lete bude tamojšie počasie nestabilné a bude sa často meniť. Najteplejšie by malo byť v prvej augustovej dekáde a to okolo 30 stupňov Celzia. Práve v tom čase však hrozia aj silné búrky. Inak budú teploty v Nemecku v lete kolísať ako na hojdačke, väčšinou medzi 20 až 25 stupňami. Nemci si však užijú podľa prognózy aj veľa dažďa. Ačo my?

Slnka bude málo

Pre náš denník zostavil server donnerwetter.de dlhodobú predpoveď pre Bratislavu. Tá však vôbec nie je priaznivá. Slnka si zrejme veľa neužijeme. Tohtoročné leto nebude extrémne horúce a často bude pršať. Ale nezúfajte, nájde sa aj zopár dní, na ktoré sa oplatí zobrať si voľno.

Aj august bude chladný

Keďže odborníci z donnerwetter nemajú k dispozícii toľko údajov ako pre Nemecko, poskytli nám podrobnú predpoveď len do konca júla. A práve v tejto prvej polovici prázdnin nás čakajú najmä prehánky. Ani zvyšok leta však nebude lepší.

„Pre august dokážeme predpovedať iba trend. Priemerné teploty sa budú pohybovať na úrovni 20 až 23 stupňov Celzia. Desať dní v auguste dosiahnu teploty viac ako 25 stupňov a len štyri dni by sa mala ortuť v teplomeri vyšplhať nad 30 stupňov Celzia,“ nepotešil nás Karsten Brandt. Predpoveď na koniec leta a september vám prinesieme neskôr.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Veľká predpoveď počasia na leto 2010
Plus JEDEN DEŇ