Zdravotnícky výbor odmietol zrušenie transformácie nemocníc

13. decembra 2011, 21:17
Tip redakcii

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo v utorok odporučil plénu schváliť návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý má reflektovať na požiadavky lekárov. Poslanci vo výbore zároveň odmietli pozmeňovací návrh Richarda Rašiho (Smer-SD) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Úplné požiadavky lekárov vyplývajúce z memoranda medzi vládou a odbormi sa cez pozmeňovací návrh snažila predložiť poslankyňa Mária Sabolová (KDH), vzhľadom na to, že nie je členkou výboru, legislatíva jej to neumožnila.

Na ilustračnej fotografii Nemocnica svätého Cyrila a Metoda v Bratislave.

Na ilustračnej fotografii Nemocnica svätého Cyrila a Metoda v Bratislave.

Autor: TASR

"Klamstvo strieda klamstvo, keď minister zdravotníctva hovorí, že memorandum sa plní v plnom rozsahu, pritom tam nie sú minimálne dve základné veci vôbec zaradené. Veci, na ktorých sme sa dohodli, dnes už neplatia," uviedol na margo dnešného diania v parlamente šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár. Ten zároveň vyzval všetkých lekárov, aby situáciu pozorne sledovali a nepoľavovali v úsilí dosiahnuť ich požiadavky.

"Ak by sa schválilo takéto memorandum, je to vážne ohrozenie zdravotnej starostlivosti, a to už budú priamo ohrození občania," tvrdí Kollár. Jasnú reakciu na aktuálny vývoj chcú odbory predstaviť v stredu 14. decembra. Dovtedy ostávajú aj naďalej v  štrajkovej pohotovosti. Medzitým chcú lekárski odborári ešte osloviť prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby aktívne vstúpil do riešenia situácie.

To, že predkladaný legislatívny rámec nie je v súlade s dohodnutým memorandom, si myslí aj poslankyňa Sabolová. "Návrh zákona nie je v súlade s memorandom, memorandum je len papierom, ktorý nie je naplnený. Všetky čísla a odrážky sú úplne iné ako v memorande," povedala. Výboru chcela preto predložiť návrh zákona, ktorý bol ako príloha k memorandu, čo jej však legislatíva neumožnila. Na výzvu predsedu výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS), či si niektorí z jeho členov chce osvojiť tento pozmeňujúci návrh, nereagoval žiadny poslanec.

Zákonodarcov na rokovaní výboru okrem iného zaujímalo najmä, z čoho sa bude kryť zvyšovanie platov lekárov. Ako poukázal Štefan Zelník (SNS), bolo veľkou chybou, že v memorande chýba časť o dofinancovaní zdravotníctva. Bez doriešenia tejto otázky je memorandum podľa Jozefa Valockého (Smer-SD) podvod. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) však tvrdí, že do  systému zdravotníctva príde na budúci rok o 162 miliónov eur viac, zdroje majú priniesť aj úspory napríklad v liekovej politike.

Novela zákona o poskytovateľoch z dielne výboru hovorí o prvých dvoch častiach z trojetapového zvýšenia platov lekárov, ku ktorému sa vláda zaviazala v  spoločnom memorande s odbormi. Materiál má garantovať minimálne mzdy pre lekárov a zubárov pracujúcich v nemocniciach. Tie majú k januáru 2012 dosiahnuť úroveň 1,05- až 1,6-násobku priemernej mzdy. K júlu by mali ich platy rásť na 1,2- až 1,9-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Súčasťou materiálu je aj návrh novely Zákonníka práce vo  vzťahu k zamestnancom, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie.

Odborom sa nepáči spôsob napĺňania ich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s  vládou v spoločnom memorande, čo viedlo k návratu asi 1200 lekárov do  slovenských nemocníc. Počas víkendu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Materiál je podľa nich v rozpore s textom memoranda, chýba v  ňom zrušenie transformácie nemocníc, ako aj tretia etapa zvyšovania miezd lekárov.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Zdravotnícky výbor odmietol zrušenie transformácie nemocníc
TASR