V Prešove už stojí malý Kristus

05. júna 2009, 12:00
Tip redakcii

Prešovčania už od včerajška presne vedia, ako bude vyzerať 33-metrová gigantická socha Ježiša Krista. Jej model už stojí v parku pri Immaculate v historickom centre mesta.

Sochu, ktorá je vysoká 3,3 metra, priviezli z ateliéru jej autora akademického sochára Martina Palu v Stupave do Prešova v stredu neskoro večer. „Kvôli povinným prestávkam vodiča nákladiaka v jazde Kristus takmer nocoval v pútnickom meste Levoči na benzínke,“ hovorí s úsmevom prešovský primátor Pavel Hagyari, autor myšlienky postavenia obrovskej sochy. 

 
OTCOVIA : Prešovský primátor Pavel Hagyari a akademický sochár Martin Pala.

Tonu vážiaci bronzový model zabetónovali na vyše metrový podstavec za veľkej pozornosti prizerajúcich sa prekvapených Prešovčanov včera ráno. „Technológia odlievania zhltla okolo 166 tisíc € (5 mil. Sk). Ľudia, ktorí všetko pripravovali, to robia zadarmo,“ tvrdí P. Hagyari. Celý projekt sa financoval zo sponzorského predaja 33 menších modelov v mierke 1:60 po 5-tisíc € (150 630 Sk) za kus. „Pevne verím, že sa podarí aj finálna podoba monumentu. Svoje projekty zvyknem dotiahnuť do konca,“ povedal po bezproblémovom inštalovaní modelu šťastný sochár Martin Pala. Gigantickú sochu Krista by mali v Prešove postaviť do konca roku 2010.

 
Autor: ĽUBOMÍR FERKO, Foto: MIROSLAV VACULA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
V Prešove už stojí malý Kristus
ĽUBOMÍR FERKO
Foto: MIROSLAV VACULA