Bez detí: Známe ženy po štyridsiatke

12. augusta 2012, 10:00
Tip redakcii

Sú krásne a úspešné, no stále bezdetné. Mnohým známym ženám zo šoubiznisu už tikajú biologické hodiny, no zatial ešte nekocíkujú. Plánujú ešte vlastné dietatko alebo sa zmierili s tým, že zostanú bez potomstva?

Známe ženy po štyridsiatke.

Známe ženy po štyridsiatke.

Autor: archív

Generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková (48)


Foto: archív

„To, že nemám deti, určite nijako nesúvisí s mojou kariérou. Krátko po tom, ako som sa prvýkrát vydala, som začala mať zdravotné problémy. Diagnostikovali mi vtedy ešte u nás málo známu chorobu – endometriózu v pokročilom štádiu. Liečili ma konzervatívnymi metódami, ktoré boli veľmi bolestivé, a napokon museli pristúpiť k radikálnemu chirurgickému zákroku. Celé to trvalo 10 rokov a definitívne to ukončilo šancu na moje otehotnenie. Deti milujem a určite by boli epicentrom môjho života,“ povedala nám Ťapáková.

Herečka Oľga Belešová (47)


Foto: archív

Je už niekoľko rokov vydatá za Masahika Shirakiho (48), ktorý je pôvodom Japonec. „Spoločne sme sa už dávnejšie rozhodli, že deti nebudeme mať a ani ich neplánujeme. Nemáme už na to vek a v živote nás napĺňajú iné veci. Človek môže byť šťastný aj inak,“ vysvetlila nám Oľga.

Speváčka Sisa Lelkes Sklovska (46)


Foto: archív

Pred rokom a pol sa vydala za finančníka Juraja Lelkesa (60). Hoci dieťa nemajú, prírastku sa nebránia. „Sme šťastní ako rodina a vyhovujeme si. Ak by sa nám podarilo dieťa, boli by sme, samozrejme, radi. Ale chceli by sme ho prirodzenou cestou. O adopcii neuvažujeme,“ prezradila nám Sisa. Ani ony nemajú deti:

Fitneska Zora Czoborová (45) je na tému deti a partner veľmi citlivá a nechce sa k nej pre médiá vyjadrovať. Jej bezdetnosť však podľa všetkého súvisí s tým, že doteraz nemala šťastie v láske. „Túžim mať deti. Tie sú naplnením života,“ prezradila nám Zora pred dvoma rokmi.


Foto: archív

Herečka Marta Sládečková (54) mala niekoľko vzťahov, no nikdy nebola vydatá a nestala sa mamou. „Nie som ten materský typ ženy, ktorá si nevie predstaviť život bez detí,“ povedala nášmu denníku v minulosti. Dodala vtedy, že tehotenstvo nechala na prírodu a tá to zariadila po svojom.


Foto: archív

Herečka Zuzana Mauréry (43) už raz bola vydatá, no z manželstva nevzišli žiadne deti. Na naše otázky týkajúce sa detí odmietla odpovedať. Príčinou jej bezdetnosti je podľa všetkého pracovné nasadenie alebo to, že doteraz nestretla muža, ktorý by mohol byť otcom jej dieťaťa.


Foto: archív

Čo na to odborníci

Gynekologička Dáša Kozolková:
Z odborného hľadiska nie je možné stanoviť vekovú hranicu, dokedy je vhodné a bezpečné rodiť prvýkrát. Pravdepodobnosť otehotnenia po 40. roku života sa znižuje na päť percent. S pribúdajúcim vekom rodičky stúpa aj riziko spontánneho potratu, rastie riziko porodenia plodu s genetickou poruchou a u matky sa môžu vyskytnúť zdravotné problémy súvisiace s vysokým krvným tlakom, tehotenská cukrovka, vznik krvných zrazenín a zápal žíl.

Psychologička Elena Medzihradská:
Ak žena vie, že by nezvládla mať deti, rozhodnutie nemať ich je prejav zrelosti. Niektoré bezdetné ženy sa boja ľudskej blízkosti, záväzku mať dieťa alebo veľkej životnej zmeny. Rozhodnutie nemať deti alebo mať iba jedno dieťa môže ovplyvniť tri generácie dopredu. Nemať deti je však rovnako prirodzené, ako ich mať, a spoločnosť by nemala považovať bezdetné ženy za menejcenné. Mať dieťa len preto, aby žene vyplnilo prázdnotu v živote, je nesprávna motivácia.

 
Autor: Magdaléna Magdová/PLUS Jeden deň 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Bez detí: Známe ženy po štyridsiatke
Magdaléna Magdová/PLUS Jeden deň