Bučkovci: Utiekli od novodobých otrokárov!

27. januára 2013, 10:00
Tip redakcii

Svojská reality šou Bučkovci poodhalila život na slovenskej dedine. Rodinu Bučkovcov sme navštívili u nich doma v Sihle, kde sme sa dozvedeli, že sa nie vždy venovali farmárčeniu. Mama Anka (48) s manželom Janom (51) tri roky pracovali v Anglicku. Tu museli doslova utiecť od novodobých otrokárov, ktorí ich zneužívali. Najstarší syn Jano (30) zase naplno rozbieha kampaň, aby ho zvolili za nového starostu.

Počas našej návštevy nás
doma privítali (zľava) mama
Anka, babka aj najmladší syn
Tomáš.

Počas našej návštevy nás doma privítali (zľava) mama Anka, babka aj najmladší syn Tomáš.

Autor: MATEJ JANKOVIČ/Plus JEDEN DEŇ

„Ani neviem, čo si o nás po odvysielaní šou myslí okolie. Známi nám však píšu esemesky a fandia. Zatiaľ neviem o žiadnych negatívnych či závistlivých reakciách,“ začína svoje rozprávanie Anka.

S tým, ako sa rodina prezentuje v televízii, je spokojná. „Už som povedala, že nemám čo skrývať!“

Ankine zdravotné problémy

Anke počas nakrúcania prvých častí šou prišlo špatne a skončila v nemocnici. Hoci ju už dlhšie trápia zdravotné problémy, ona ich akosi nerieši.

„Možno mám aj vážnejšie zdravotné problémy, ale lekárov nevyhľadávam. Sama som si lekárom. Viete, keď ich navštívite, tak vám kadečo pozisťujú, a ja to radšej nechcem vedieť.“


Anka nám ukázala aj povestnú kelňu. Skadiaľ ju má, nám však nechcela prezradiť.
Foto: Matej Jankovič/Plus JEDEN DEŇ

Rodina sa ju snaží presvedčiť, aby sa dala odborne vyšetriť, ona ich však ignoruje. „Zatiaľ sa necítim zle. Ak mi už bude veľmi zle, tak pôjdem. Ktovie, možno už bude aj neskoro,“ smeje sa Anka.

Nuda vo vzťahu

Večne vysmiata žena rieši s humorom aj problémy v manželstve, ktoré má so svojou polovičkou Janom. „Jano sa v jedle poriadne obmedzuje. Za tri mesiace schudol už osemnásť kíl! Aj sa cíti lepšie. Dokonca už začal aj pracovať v železiarňach v Podbrezovej,“ teší sa z manžela.

Po vyše tridsiatich rokoch manželstva vraj nikto nemôže od nich očakávať, že budú ako mladí zaľúbenci. „Po toľkých rokoch sa každému zunuje. Sme však spolu. Ak by ste sa ľudí opýtali, zistili by ste, že veru máloktoré páry sú ešte po tridsiatich rokoch spolu. Navyše v mojom veku nemám na výber. Som spokojná s tým, čo mám.“

S manželom sa zoznámila v Banskej Bystrici počas štúdia na strednej škole. „Stretli sme sa, no on musel ísť na vojnu. Boli sme však stále v kontakte, išla som ho párkrát pozrieť. Keď sa vrátil z vojny, prerástlo to vo vážny vzťah a nakoniec sme mali svadbu.“

Vojna so svokrovcami

A práve po sobáši Anka začala mať problémy so svokrovcami. „Spoznali sme sa a všetko bolo o. k. Nezhody sa začali na svadbe! Hoci sme sa na všetkom dopredu dohodli, sobáš nedopadol dobre. Hádali sa, nikto nechcel ísť tancovať a nakoniec svokrovci zo svadby odišli. Neskôr sa to stupňovalo,“ hovorí Anka.

„Dokonca neboli deťom ani na krstinách. Ja som sa vždy snažila, ale na to treba dve strany. Svokor je dobráčisko od kosti a ona to využíva. Neviem, či je svokra taká aj k druhému synovi, teda manželovmu bratovi. Ten sa tiež rozviedol,“ sťažuje sa Anka. Na svoju svokru vraj nemá žiadne dobré spomienky.

Peklo v Anglicku

Hoci Bučkovci vyskúšali už mnohé práce, najviac im sedí práve farmárčenie. „Vyrábame syry a rôzne iné produkty, ktoré potom predávame. Časy sú ťažké. Musíme tak robiť, aby sme vyžili. Robili sme aj s čačinou, ktorú sme predávali do Maďarska. Kadečo sme už skúšali. Mäso, syry, mlieko – všetko máme. Nie sme hladní, to je hlavné,“ pýši sa Anka.

Dokonca si vyskúšali aj prácu v Anglicku, na ktorú veru nemajú tie najlepšie spomienky. „Tri roky sme tam boli. Ja s manželom a potom boli aj synovia. Dostali sme sa tam cez inzerát, na ktorý sme reagovali. Dopadli sme naozaj tak, ako to ukazovali aj v televízii,“ spomína Anka.

„Olašáci nám zobrali všetky karty, občianske a museli sme makať. Ja som si však svoj občiansky ani za nič na svete nedala zobrať. Dokonca som s ním aj spávala. Oni boli schopní všetko prekutrať a zobrať mi ho. Celý deň nič nerobili, len doma sedeli, dvíhali telefóny a určovali, kto pôjde kam robiť. Jediný, kto nám vtedy pomohol, bol jeden Pakistanec, ktorého sa báli. Všetky karty sa nám vďaka nemu podarilo dostať späť a od olašákov sme doslova ušli,“ spomína na hrôzu Anka.

Hoci to s prácou v Anglicku nedopadlo veľmi dobre, rodina si predsa len zarobila. „Peniaze sme minuli nielen na autá, ktoré ste videli vo farmárovi, ale aj na farmárčenie. Pozemky máme svoje a niečo máme aj v prenájme, ale to ešte bude na dlhé lakte, keďže v tom je aj starosta,“ smeje sa Anka.

Starosta opilec?

Práve na hlavu starostu Sihly Stanislava Bitalu sa zniesla od Bučkovcov najväčšia vlna kritiky. V reality šou o ňom povedali, že je opilec a o obec sa nestará. Dokonca im nechcel prenajať obecný kultúrny dom na ich rodinnú oslavu.

„Doteraz nevieme, keďže sa tam bežne robia akcie, prečo to urobil. Musím povedať, že k nám nikdy nebol taký ústretový ako k ostatným. Nič som si z toho nerobila. Nedávno sme tam oslavovali manželovu 50-ku a bolo to bez problémov,“ sťažuje sa Anka.

„Nájdete ho v krčme. Tam on úraduje. Myslím si, že teraz musí byť urazený, že som o ňom povedala, že je opilec. V dedine sú dve rodiny, ktoré ho volia, inak by už dávno nebol starostom.“

Bučko bude kandidovať

A práve Bučkovci chcú zosadiť z postu starostu. Už za neho majú aj náhradu – Jána Bučka. „Idem do toho. Mám aj podporu v obci,“ pýši sa Jano. Dokonca je presvedčený, že o rok vyhrá voľby.

„Súčasný starosta sa o obec nestará. On sa stará o to, aby mal pred svojím domom cestu vyasfaltovanú a inde je tankodróm. Obec potrebuje márnicu a chcem sem prilákať aj turistov,“ hovorí o svojich plánoch Jano.

Anka by tu ešte chcela postaviť malú kolibu, v ktorej by predávala domáce produkty. „Talian tu má družstvo, no tento rok mu bude končiť prenájom. Chceli by sme ho zobrať my do rúk a dať našim ľuďom prácu,“ vyznáva sa Anka a Jano jej súhlasne pritakáva.

„Budem mať kampaň a navarím aj guláš,“ hrdí sa Jano a dodáva: „Budem kandidovať ako nezávislý. Politika je katastrofa. Bolo by potrebné to tam zmeniť. Začal by som od prezidenta a skončil neviem kde.“ Na obvinenia sme sa opýtali aj samotného starostu Stanislava Bitalu.

„Sálu som im neprenajal preto, lebo si nepodali žiadosť. A čo sa týka ostatných obvinení, to je moja osobná vec. Každý človek si občas vypije. Starostom som už štvrté volebné obdobie a ľudia by ma nevolili, keby…“ hnevá sa Bitala.

Ten chce na Bučkovcov podať trestné oznámenie. A čo si myslí o Janovej kandidatúre na starostu? „Niekto ho môže len vysmiať. V dedine vôbec nie sú obľúbení,“ dodal starosta, ktorého sme stretli počas odpratávania snehu v obci.

Robiť sa mu nechce

Hoci sa Jano v šou Farmár hľadá ženu neukázal v najlepšom svetle, sám o sebe tvrdí, že je mierumilovný. Najviac ho nahnevalo to, že dievčatá, ktoré k nemu prišli, boli pred kamerou a mimo nej úplne iné.

„V kontakte som s Maťou a sem-tam si zavoláme. Ona sa chcela aj stretnúť, ale nemám na to čas.“ Bučkova oficiálna partnerka Lucia vraj na možnú konkurentku nežiarli. „Ona je už zvyknutá,“ smeje sa Jano. Novú frajerku má po boku aj najmladší syn Tomáš (25), a to expartnerku farmára Slava.

„S Jajou sme sa zoznámili u Slava. Chodil som sa k nej strihať. Vidíme sa raz za dva týždne, a to stačí,“ zavtipkoval. Tomáš si zatiaľ užíva slobodu aj to, že ho živí matka.

Začať si zarábať sám na seba a osamostatniť sa, tak nad tým ešte ani zďaleka nepremýšľa. „Mama ma chová. Dnes sa nikomu nechce robiť. Kto by dnes robil?“ šokoval nás mladík .

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/JANKA KOVÁČOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Bučkovci: Utiekli od novodobých otrokárov!
Plus JEDEN DEŇ/JANKA KOVÁČOVÁ