Herečky z Paneláku: Kostymérka z nás robí jaternice

07. februára 2013, 00:00
Tip redakcii

Herečky v seriáli Panelák zúria. Sťažujú sa na prácu kostýmovej výtvarníčky Jany Tomas, ktorá môže za ich neforemné oblečenie a vytŕčajúce faldy.

Zuzana Fialová:
V rukách kritizovanej
kostymérky (vľavo).

Zuzana Fialová: V rukách kritizovanej kostymérky (vľavo).

Autor: TV JOJ

Nielen v súkromí, ale hlavne na obrazovke chcú všetky televízne hviezdy vyzerať čo najlepšie. Nie vždy sa však ich predstavy prenesú aj do skutočnosti. Na vlastnej koži to každý deň zažívajú herečky zo seriálu Panelák, ktorým poriadne leží v žalúdku kostýmová výtvarníčka Jana Tomas.

Podľa ich slov nemá vo výbere oblečenia práve najšťastnejšiu ruku a sexi kosti z nich rozhodne nerobí. Hoci by často mohla. V scenári totiž Zuzana Haasová, Diana Morová, Zuzana Fialová či Vačková nemajú mať kilá navyše, vytŕčajúce faldy ani o číslo menšie blúzky či nohavice. A predsa sa im to stáva.

Kostýmy nám nesedia!

Dusná atmosféra vraj vládne v Paneláku niekoľko mesiacov. Konkrétne od príchodu novej kostýmovej výtvarníčky Jany Tomas. Ostré poznámky na blonďatú odborníčku, ktorá si podľa mnohých nerobí svoju prácu práve ukážkovo, sa ozývajú po každom natáčaní a herečky boli dokonca ochotné posťažovať sa na kata ich figúr aj nám.

hassová panelák
Zuzana Haasová: Krásna žena v strašných šatách. Takto ju vidíme v Paneláku.
Foto: TV JOJ

„Nemám pocit, že som tlstá, veď nosím veľkosť 36-38. V seriáli však pôsobím mohutne a niekoľkokrát do týždňa mi píšu fanúšikovia na sociálnej sieti, že mi gratulujú k tehotenstvu. Pritom, keď ma stretnú osobne, sú prekvapení, že som na rozdiel od seriálu naozaj chudá,“ smeje sa Zuzana Haasová.

Tá na obrazovkách občas pôsobí ako žena kyprých tvarov, aj keď v skutočnosti váži necelých šesťdesiat kilogramov. Problém jej neforemného a často aj malého oblečenia je v prudkej zmene jej hmotnosti.

Nedávno pre zdravotné problémy schudla na štyridsaťpäť kilogramov a šatník sa jej musel prispôsobiť. No zatiaľ čo sa jej hmotnosť nedávno opäť vrátila na pôvodných šesťdesiat kíl, nové veci jej do televíznej šatne nepribudli.

„Žiadala som, aby mi blúzky aj nohavice vymenili, pretože v nich vyzerám ako jaternica, ale zatiaľ sa tak nastalo,“ rozčuľuje sa Zuzana, ktorá s malými vecami na pľaci bojuje každý deň.

Dosvedčiť to môže aj jej seriálový manžel Roman Luknár, ktorý ju občas pred ostrou klapkou pošle prezliecť sa. „Keď si už zlé oblečenie všimne chlap, to je už čo povedať!“ smeje sa Zuzka a priznáva, že jej prekáža nielen veľkosť jej šiat, ale aj ich tvar.

„Vôbec to nevyzerá vábne,“ tvrdí a súhlasí s ňou aj jej kolegyňa Zuzana Fialová, ktorá tiež nad pripravenými kostýmami často krúti hlavou a verná svojmu temperamentu vraj v zákulisí pre to dokáže poriadne vybuchnúť.

Svoje oblečenia hodnotí štipľavými poznámkami a zopár vulgarizmov si už vypočula aj kostýmová výtvarníčka. Nám však Zuzana na jej adresu povedal iba: „Neriešim ju!

Nekomunikuje s nami!

Na zlú komunikáciu s blondínou sa sťažuje aj Zuzana Mauréry, ktorá je v obliekaní konzervatívna a každá zmena na poste kostýmového výtvarníka je pre ňu poriadne stresujúca.

„Vždy je to problém nových posíl v Paneláku,“ tvrdí rozhodne a jej kolegyňa Zuzana Vačková ju dopĺňa: „V minulosti sme s kostýmovými výtvarníčkami chodili pravidelne nakupovať oblečenie, no zdá sa, že sa to skončilo. Musím úprimne povedať, že som si nikdy nič dopredu pred nakrúcaním nevyskúšala a vôbec spolu nekomunikujeme,“ hovorí diplomaticky Vačková.

Tá je v seriáli charakteristická hlbokými výstrihmi a bláznivými farebnými kombináciami, preto jej až tak neprekáža, keď jej kostým úplne nesedí.

Naopak, zo vzhľadu na obrazovke často praskajú nervy hercovi Samovi Spišákovi alias Patrikovi Jančovi, ktorý sa sťažuje hlavne na to, že sú mu krátke všetky rukávy na košeliach a väčšinu z nich ani len nezapne.

„Keď si chcem otvoriť ústa na správnom mieste, odbijú ma so slovami, že tak sa to vo svete nosí a nič sa meniť nebude,“ vysvetľuje. Preto je Samo občas terčom úsmevných situácií a na jeho adresu sa baví celé osadenstvo Paneláka, čo on ako prvotriedny flegmatik zvláda s úsmevom.

Do smiechu však nie je Vladovi Kobielskemu, ktorého zo stoličky dokážu vždy postaviť jeho hnedé menčestráky a modrý rolák. Pritom práve Vlado vie, čo je in a out, pretože jeho manželka Alenka je vyštudovaná kostýmová výtvarníčka, ktorá oblieka hercov vo viacerých seriáloch či divadlách.

Chce fér hru

A ako problém vidí ostro kritizovaná Jana Tomas? „Počula som, že niektoré herečky majú na mňa ťažké srdce pre kostýmy, no zaráža ma, že ani jedna z nich za mnou neprišla osobne a nepovedala mi výhrady do očí.

Riešia to poza môj chrbát či s mojimi dvomi kostymérkami, ktoré ich na pľaci do pripravených vecí obliekajú. Keby za mnou prišli, určite by sme našli kompromis,“ hovorí Jana, ktorá sa kedysi živila ako modelka.

Okrem toho mala aj ambície stať sa moderátorkou módnej televízie, no tento džob jej nevyšiel, a tak využila ponuku v Paneláku. Sťažnosti hercov si však nepripúšťa a tvrdí, že kritika z ich radov ju od práce určite neodradí.

Prízvukuje, že konštruktívnu kritiku dokáže prijať bez problémov, jedným dychom však dodáva, že herci v Paneláku nie sú na to, aby kritizovali jej výber, ale aby hrali svoje seriálové úlohy.

„Ak by som svoju prácu robila zle, tak by ma na to upozornil môj nadriadený, teda Andy Kraus,“ myslí si a hoci tvrdí, že nechce nikoho uraziť, predsa len si neodpustí zopár poznámok na adresu herečiek.

„Viem, že ťažké srdce má na mňa hlavne Zuzana Haasová, pretože predo mnou túto prácu robila jej sestra Iveta. Nikdy však za mnou neprišla, že má s kostýmami problém. Som prístupná aj na to, aby si herci občas veci kúpili sami a ja im ich preplatím, ako to bolo aj nedávno v prípade džínsov Zuzany Vačkovej,“ obhajuje sa Tomas a tvrdí, že sťažovať sa nemôže ani Zuzana Fialová.

„Mám s ňou skutočný problém, pretože disponuje problematickou postavou, ktorú nie je jednoduché obliecť. Zuzana už dávno nemá proporcie osemnástky a nie všetko jej figúre sedí a svedčí,“ myslí si odborníčka a priznáva, že Zuzanu často zoberie do obchodu, aby si herečka sama vybrala, čo by chcela mať na obrazovke oblečené.

Rovnakú procedúru vraj absolvuje aj s Dianou Mórovou, ktorá má síce ideálnu postavu, no v hocičom pred kameru nevyjde.

„Všetko si pred nakrúcaním vyskúšam a keď mi niečo nie je dobré, tak to kostýmovej výtvarníčke vrátim. Veci spolu konzultujeme, ale mám na to všetko svoj názor. Dnes už túto prácu môže robiť každý. Stačí, že robil styling modelkám či pracoval v obchodoch a už je hneď kostýmový výtvarník, aj keď to v skutočnosti vôbec neštudoval,“ nešetrí kritikou Diana Mórová.

Tá sa vo svojej kariére stretla s nejednou skutočnou kostýmovou výtvarníčkou a podľa všetkého Janu Tomas do tejto kategórie nezaraďuje.

Viac podobných tém nájdete v aktuálnom čísle týždenníka ŠARM.

 
Autor: ŠARM/MICHALA HUŤKOVÁ CABANOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Herečky z Paneláku: Kostymérka z nás robí jaternice
ŠARM/MICHALA HUŤKOVÁ CABANOVÁ