Jozef Bednárik (†65) prehral boj o život: Oživovali ho vyše pol hodiny

22. augusta 2013, 21:39
aktualizované 23. augusta 2013, 00:30
Tip redakcii

Béďo zomrel! Táto správa sa vo štvrtok večer šírila rýchlosťou blesku. Obľúbený divadelný režisér Jožko Bednárik odišiel v neskorých večerných hodinách do umeleckého neba. Žiaľ, ktorý naplnil srdcia jeho rodiny, priateľov aj milovníkov divadelného kumštu, je nekonečný.

BEDNÁRIK: Režisér prehral boj o život v nemocnici.

BEDNÁRIK: Režisér prehral boj o život v nemocnici.

Autor: EMIL VAŠKO/Plus JEDEN DEŇ, profimedia.sk

Od chvíle, keď Jozef Bednárik skolaboval, všetci verili, že sa uzdraví, hoci jeho stav bol od  začiatku kritický. Po tom, čo režiséra hospitalizovali s  prasknutým vredom na  bratislavských Kramároch, museli ho uviesť do  umelého spánku.

A hoci ešte vo štvrtok večer sa hovorilo o  tom, že by ho mali postupne prebúdzať, z  nemocnice prišla šokujúca správa o  jeho smrti.

„Mal rozvrat vnútorného prostredia. Ešte sme ho resuscitovali, defibrilovali a  oživovali asi polhodinu ale neúspešne. Robili sme všetko, čo bolo v  našich silách, ale márne,“ povedal zdroj z  nemocničného personálu.

Budú spievať za Béďa

Už v piatok mal Bednárik zasadnúť do  porotcovského kresla na Muzikálovom festivale v Brusne.

„Riešime, čo budeme robiť, aby to bolo najdôstojnejšie. Všetkým umelcom sme povedali, že to musia urobiť najlepšie, ako vedia. V podstate to bola posledná vec, čo robil. Veľmi sa na to tešil, bola to jeho srdcovka, radosť. Hovoril, že sa mu to veľmi páči. Venoval sa tomu dva mesiace,“ povedal organizátor Ján Kubiš.

VIDEO: Pripomeňte si Jozefa Bednárika v seriáli Spadla z oblakov

Klaviristu Richarda Rikkona, ktorý vzal za Bednárika porotcovské miesto, zastihla správa v aute. „Môžeme sa už len za Béďa modliť. Dnes a zajtra budeme hrať a spievať na 200%,“ povedal so smútkom.

Bude nám chýbať

Režisér bude chýbať nielen svojim blízkym, ale celej umeleckej verejnosti. Za všetkých jeho priaznivcov hovorí oznam, ktorý na sociálnej sieti zverejnilo Divadlo Andreje Bagara v Nitre:

„Dnes vo večerných hodinách náhle opustil náš pozemský svet Jozef Bednárik – jedna z najvýznamnejších režisérskych osobností česko-slovenského divadelníctva. Herec, režisér, scenárista, skvelý človek, zábavný spoločník, gurmán života... S hlbokým žiaľom v srdci túto správu prijíma jeho rodina, kolegovia, divadelní obdivovatelia, celá slovenská kultúrna obec. Béďo, zbohom!

Kto bol Jozef Bednárik

Jozef Bednárik sa narodil 17. septembra 1947 v obci Zeleneč neďaleko Trnavy. Hoci bol známy predovšetkým ako divadelný režisér, vyštudoval herectvo na Vysokej škole muzických umení v Bratislave.

K prvým režisérskym počinom sa dostal v Divadle Z v Zelenči. Vďaka nemu sa stalo toto divadlo jedným z najznámejších ochotníckych divadiel.

V Divadle Andreja Bagara v Nitre uviedol prvý pôvodný slovenský muzikál Adam Šangala.

V roku 1990 sa stal režisérom v divadle Nová scéna v Bratislave. K jeho známym hrám patria Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov a Donaha.

Obľúbené boli aj jeho muzikály Rusalka, Monte Cristo, Dracula, Johanka z Arcu alebo Angelika.

Okrem toho sa Jozef Bednárik všetkým vryl do pamäte vďaka svojmu účinkovaniu v  televíznej šou Let´s Dance. Na obrazovkách pôsobil excentrický umelec ako vždy veselý a usmiaty človek. Aj kritiku vedel podať spôsobom, že sa súťažiaci na neho ani nemohli hnevať.

Divákov vedel pobaviť milými či vtipnými, niekedy aj mierne sarkastickými bonmotmi a príbehmi. Vo svojom okolí bol nesmierne obľúbený.

 (csfd.cz, pluska.sk)

VIDEO: Pozrite si vystúpenie Jozefa Bednárika v talkšou Viktora Horjána

 
Autor: Pluska.sk/MARIKA STUDENIČOVÁ, fil 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Jozef Bednárik (†65) prehral boj o život: Oživovali ho vyše pol hodiny
Pluska.sk/MARIKA STUDENIČOVÁ
fil