Marián Slovák skončil v Búrlivom víne: Z kýchnutia mozgová príhoda?

05. júna 2013, 00:00
Tip redakcii

Marián Slovák (64) odchádza z Búrlivého vína! Za nečakaným rozhodnutím sú hercove zdravotné komplikácie.

Herec Marián Slovák stratil hlas, teraz sa dáva do poriadku.

Herec Marián Slovák stratil hlas, teraz sa dáva do poriadku.

Autor: MICHAL ŠEBEŇA/ŠARM

So známym umelcom s charizmatickým hlasom Mariánom Slovákom sme sa stretli o pol desiatej ráno, no prišiel ešte o polhodinku skôr, v dobrej nálade a vystrojený s veľkou taškou. „Viete, idem po rozhovore na tenis,“ vysvetlil nám, prečo prišiel taký nabalený.

Marián Slovák, ktorý hrá postavu vinára Roznera v Búrlivom víne, nás však prekvapil pomalšou artikuláciou. Pred viac ako dvoma mesiacmi si kýchol a spustil sa kolotoč nečakaných zdravotných problémov…

Pracuje na sebe

„Najskôr som ležal v nemocnici so zápalom sedacieho svalu, no deň nato, ako som prišiel domov, som si kýchol a stalo sa to. Z ničoho nič nastala mozgová porucha a odišla mi reč. Ešte ani teraz nie som úplne v poriadku. Dva mesiace som každý deň hodinu pracoval na svojej reči s logopédom."

Viac zaujímavého čítania nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka ŠARM.

„No už som na deväťdesiat percent zdravý. Na normálny rozhovor je to už lepšie, ale na umelecký prednes to ešte stále nie je,“ vysvetľuje populárny herec dôvody svojho nečakaného rozhodnutia opustiť úlohu vinára Roznera v Búrlivom víne.

Tisíce divákov držali jeho postave palce, keď mala srdcové problémy, no len málokto tušil, že aj herec, ktorý jej vdýchol život, práve v tom čase bezvládne leží v nemocnici.

Marián Slovák sa síce dáva do poriadku, no Rozner to už nestihne. „Dohodol som sa s tvorcami, že moju postavu už scenáristicky rozvíjať nebudú. Hoci chceli, aby som v seriáli účinkoval aj naďalej, povedal som im, že dovtedy, kým nebudem úplne zdravý, nebudem robiť nič. Po chorobe som dotočil svojich šesť filmovacích dní, čo bolo potrebné, aby som očistil meno Roznera, že nie je eštebák, a potom nechali scenáristi moju postavu zomrieť,“ priznáva umelec.

Eštébaka mal v rodine!

Herec má k vínu a vinárstvu naozaj veľmi blízky vzťah. „Študoval som na strednej záhradníckej škole a tam sme mali aj vinárstvo. Dokonca som z vinárstva aj maturoval,“ smeje sa. Úsmev mu však z tváre mizne, keď sa zvrtne reč na ŠTB. Bez problémov priznáva, že nielen v seriáli, ale aj v skutočnom živote s nimi za minulého režimu skúsenosť mal.

A dokonca v najbližšej rodine. „Môj švagor bol eštebák,“ netají brat známej herečky Kamily Magálovej. A naozaj. V zoznamoch ŠTB figuruje meno Slavomíra Magála pod spisovým číslom 13 987 s krycím menom Jakub Vrba.

Herectvo sa u nich dedí?

Po Mariánovi Slovákovi a jeho manželke Eve Matejkovej sa umeleckým smerom vybrali až dve deti z troch, keďže ich dcéra Svetlana je herečka a syn Stanislav herec aj režisér. Len tretieho syna Samuela nezlákalo umelecké povolanie a stal sa úspešným futbalistom. „Samko veľmi dobre kreslil, mohol ísť na umeleckú priemyslovku, ale veľmi skoro začal reprezentovať vo futbale a to rozhodlo."

„No ja až taký veľký rozdiel medzi vrcholovým športom a hereckým kumštom nevidím. Svojím spôsobom je aj futbal umenie,“ zamyslí sa hrdý otec. Zaujímalo nás, či sa herecké vlohy a chuť postaviť sa pred kameru preniesla aj na ďalšiu generáciu Slovákovcov.

„No neviem, najstaršie vnúča má trinásť rokov a najmladšie len rok a tri mesiace. Nedá sa povedať, či budú mať talent. Venujú sa aj športu aj škole. Nikdy sme naše deti nenútili, vždy sa sami rozhodli, čomu sa budú venovať, a tak to bude aj pri vnúčatách,“ prizná už desaťročia známy nielen ako divadelný, ale aj filmový a dabingový herec.

Marián Slovák: Herec aj šofér

Marián Slovák si pri vnúčatách zaspomína aj na svoje detstvo. Narodeniny oslavuje 8. januára, čo je len niekoľko dní po Vianociach. Nebol preto v detstve ukrátený o darčeky? „Uvedomujem si to až teraz staršom veku. Tak sme zažití tými Vianocami, že nemám chuť hneď po ich skončení ani oslavovať. Narodeniny zvyčajne oslavujem, len keď mám jubileum ako päťdesiatka,“ usmeje sa umelec, ktorý osemnásť rokov žil v Nitre a hrával spolu s manželkou v Divadle Andreja Bagara.

No pred pár rokmi sa znovu presťahovali späť do Bratislavy. „Išlo hlavne o ekonomické dôvody. Osemnásťročné chodenie medzi Bratislavou a Nitrou bolo veľakrát veľmi únavné a nepríjemné. Niekedy som si v aute povedal ó, panebože, dokedy budem takto chodiť do Bratislavy. Viete divadelné platy sú veľmi nízke a prácou v televízii som si vedel vypomôcť finančne,“ vysvetlí pričom so zveličením dodá, že mu niekedy pripadalo, akoby mal tri zamestnania. Okrem divadelného a filmového herca robil aj profesionálneho šoféra.

Leto pri mori a na chalupe

Hoci v dennom seriáli Marián Slovák už čoskoro skončí, doma sa rozhodne nudiť nebude. Okrem čítania kníh a varenia sa teší hlavne na to, že si bude môcť zahrať svoj obľúbený tenis, a dokonca sa možno dostane na dovolenku k moru. A ak by aj nie, chalupa v Levároch je vraj zaručený oddych.

Tam trávi čas s manželkou herečkou Evou Matejkovou, ktorá mu bola aj v nedávnych ťažkých chvíľach oporou. Sú spolu už štyridsať rokov, napriek tomu však herec s úsmevom tvrdí, že recept na šťastné manželstvo nepozná. „Človek jednoducho musí mať aj šťastie, aj zodpovednosť. Ja som mal to šťastie, že som si našiel dobrú manželku, kamarátku, matku aj dobrú herečku v jednej osobe,“ pochvaľuje si.

Dúfa, že úspech, ktorý mu známy seriál priniesol, nebude posledný. „Podstatné je, aby som sa dal dokopy, zlepšil si ešte reč a prejav. To by som chcel zvládnuť cez leto. Od septembra mám ponuku do muzikálu Tisícročná včera, kde by som mal hrať úlohu, ktorú vo filme bravúrne zvládol pán Kroner. Verím, že dovtedy budem v poriadku,“ dúfa sympatický herec.

 
Autor: ŠARM/RASŤO MICHALKO 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Marián Slovák skončil v Búrlivom víne: Z kýchnutia mozgová príhoda?
ŠARM/RASŤO MICHALKO