Moderátori skončili na vozíku: Ako sa dokázali vyrovnať s prekážkami?

11. októbra 2012, 14:30
aktualizované 11. októbra 2012, 21:30
Tip redakcii

Moderátori Andrea Pálffy- Belányiová, Miriam Šmahel -Kalisová, Ján Mečiar, Karol Farkašovský či model Martin Šmahel ostali na pár hodín pripútaní na invalidných vozíkoch.

Martin Šmahel, Andrea Pálffy-
Belányiová a Miriam Šmahel-
-Kalisová

Martin Šmahel, Andrea Pálffy- Belányiová a Miriam Šmahel- -Kalisová

Autor: Milan Zábrodský

Chvíľu po tom, ako sa Miriam Šmahel-Kalisová posadila na vozík, jej zmrzol úsmev na tvári.

„Najskôr to bol fajn pocit. Sedela som, posúvala som sa a nemusela som chodiť. Ale keď sme mali splniť rôzne úlohy – ísť do reštaurácie, na záchod a spláchnuť, zrazu to bol problém,“ opísala Mirka zážitok, na ktorý sa podujala v rámci podpory občianskeho združenia na pomoc pre ľudí so špecifickými potrebami.

„Nemohla som si vybrať reštaurácie, ktoré sa mi páčili. Bez plošinky, ktorú by som použila namiesto schodov, to nešlo. Zúžil sa mi výber z pätnástich podnikov na jeden a v tom s bezbariérovým prístupom som mala problém vyjsť. Pohltil ma pocit bezmocnosti,“ tvrdí Miriam, ktorú mestom sprevádzal kolega Karol Farkašovský.

„Ťažké to bolo v centre Bratislavy, kde sú chodníky riešené mačacími hlavami. Kolieska sa zasekávajú, vozík balansuje. Z mojej strany patrí vozičkárom rešpekt, pretože nám ani nenapadne, koľkým obmedzeniam musia čeliť na verejných priestranstvách či v podnikoch,“ povedala o svojej skúsenosti aj Andrea Pálffy-Belányiová.

Pomôže, kto môže

Hlavným ambasádorom projektu na podporu ľudí so sťaženými podmienkami presunu go-ok sa stal Martin Šmahel.

„Je to príprava pred spustením mobilnej aplikácie, ktorá uľahčí život tým, čo sa pohybujú na vozíkoch,“ prezradil. Napriek tomu, že sám športuje, ani silné ruky ho od trampôt v meste počas pobytu na vozíku nezachránili.

„Keď chce človek prekonať nejaký schodík, kopček či prekážku, je to pre niekoho absolútne neuskutočniteľné. A práve preto chceme pomôcť,“ vysvetlil nám Šmahel.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ln 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Moderátori skončili na vozíku: Ako sa dokázali vyrovnať s prekážkami?
Plus JEDEN DEŇ/ln