Neobjavil ju, ale pre Oklamčáka je Sklenaříková najkrajšia Slovenka!

Kastingy na súťaže miss sú v plnom prúde a ten, kto pozná recept na úspech v modelingu, je určite Jozef Oklamčák.

16. januára 2013, 17:00
Jozef Oklamčák: Spravil krásky z mnohých žien. On sám aj po rokoch stále rešpektuje napríklad Andreu Verešovú.

Jozef Oklamčák: Spravil krásky z mnohých žien. On sám aj po rokoch stále rešpektuje napríklad Andreu Verešovú.

Autor: Archív Oklamčák Production

Jozef Oklamčák pozná veľa krásnych žien, je to predsa jeho práca! „Ak prácu robíte ako svoje hobby a navyše ide o rodinný biznis, v záujme ktorého vás vlastná manželka posiela za mladými babami, musíte prácu milovať,“ povedal nám na margo svojej atypickej profesie známy podnikateľ, ktorý krásne Slovenky posiela do sveta už dvadsaťpäť rokov.

Chce nájsť slovenskú Miss World

Jeho celoživotným zámerom je totiž objaviť medzi slovenskými dievčatami takú, ktorá zvíťazí v súťaži Miss World. Za najkrajšiu doteraz jednoznačne považuje Adrianu Sklenaříkovú, no vo svojom talóne má mnoho ďalších úspešných krások ako napríklad Andrea Verešová či Zuzana Fábryová, ktorá v roku 1999 získala titul Top Model of the World.

Modelky sa minimálne dobre vydali!

„Keď sa už mojim misskám nepodarilo uspieť na medzinárodnej úrovni, každá jedna z nich sa aspoň dobre vydala. Aj to sa dá považovať za určitú formu úspechu,“ priznal nám so smiechom a zveličením organizátor súťaží krásy typu miss, missis či mister na Slovensku Jozef Oklamčák.

Prvá Miss bola v Tatranskej Lomnici

Od prvej súťaže, ktorú usporiadal v osemdesiatom ôsmom roku, uplynulo štvrťstoročie. Ešte vždy sa však na ňu pamätá, akoby sa odohrala včera. „Svoju prvú miss môžem označiť za medzinárodnú, respektíve za prvú československú, keďže sa konala v auguste 1988 v rámci Medzinárodného stretnutia mládeže na Rysoch v Eurokempe v Tatranskej Lomnici," spomína Jozef.

Skoro ho vyhodili

„Víťazkou sa stala slečna z Litoměříc a ja som vtedy takmer prišiel o prácu pre  zavádzanie kapitalistických prvkov do socialistickej krajiny,“ povedal nám pobavene večný rebel a rojko v jednej osobe.

Konkurencia z vlastných radov

Od toho okamihu sa jeho práca s krásnymi ženami rozbehla na plné obrátky. Nie nadarmo sa mnohí chytráci snažili Oklamčákovi licenciu na takýto projekt vyfúknuť. Dodnes sa v šoubiznisových kuloároch šepká o jeho údajnej nevraživosti ku konkurenčnej misske konajúcej sa pod záštitou Silvie Lakatošovej.

Lakatošová to skoro nestihla

Tá sa na výslnie dostala práve vďaka nemu. „Na Silviu sa nehnevám, práve naopak, ako jedna z mála mojich dievčat sa dostala naozaj veľmi ďaleko. Ešte aj dnes sa pamätám na to, ako mi jej mama osobne doniesla prihlášku do súťaže. Bolo totiž po termíne, napriek tomu som si povedal, že keď si už dala takú námahu, tak jej dcéru zaradím,“ spomína.

Judínyová je Miss vysokých škôl

A urobil dobre. Silvia prišla a s veľkým predstihom zvíťazila. Trošku iný príbeh sa točil okolo Eriky Judínyovej. Málokto vie, že moderátorka dnešnej Smotánky sa hrdí titulom Miss vysokých škôl. Vtedy sa písal rok 1991, a hoci blondínka merala „len“ 167 cm, Jozef prehlasoval celú porotu a Eriku dotiahol do súťaže.

Hneď vedel, že Erika vyhrá

„Keď som ju uvidel, vedel som, že má titul v rukáve, a presne tak sa stalo,“ nezaprel v sebe vrodený cit pre ocenenie ženskej krásy. Zvlášť hrdý je odborník na  krásu na zosnulú Miss SR z roku 1996 Marcelu Jančovú. Tá sa z ľudských očí nestratila tak, ako mnoho iných pred ňou či za ňou a stala sa moderátorskou tvárou STV a neskôr aj TV Markíza.

Dúfa, že je Jančová šťastná

„S manželkou nás oboch jej tragický odchod zarmútil, dodnes nie sme na sto percent presvedčení, že zomrela. Nikto totiž nikdy nevidel jej telo a my pozostalí sme pochovali cínovú truhlu. Možno, že ešte niekde chodí po svete a ja dúfam, že je šťastná,“ hovorí so smútkom v hlase.

Medzi dievčatami vládne nevraživosť

Denne sa stretávať so ženami, ktoré snívajú o rozprávkovej kariére, znamená byť do istej miery psychológom. „Je samozrejmé, že medzi dievčatami vládne ohromná súťaživosť a rivalita. Veď každá chce vyhrať a niečo dosiahnuť. Spomínam si, keď som bol v porote poslednej československej Miss v roku 1993 v Karlových Varoch, vtedy si dievčatá v pohári s džúsom našli špendlíky.“

Plastiky uchádzačkám nepomôžu

Za ten čas sa však mnohé zmenilo. Cieľavedomé slečny sa stali priebojnejšími omnoho sofistikovanejším spôsobom. Preto, aby mohli zažiariť pred obrazovkami, sú ochotné podstúpiť čokoľvek. U Oklamčáka im však plastiky, tetovania či predĺžené vlasy nepomôžu. Prečo je to tak?

„Jednoducho sme v súťaži za prirodzenú krásu, a kým sa budem podieľať na výbere dievčat do finále našej národnej súťaže, budem odmietať, aby v ňom boli vylepšené dievčatá,“ povedal nekompromisne. Neľutuje dokonca ani to, že prísnymi kritériami zatvoril dvere mnohým kráskam.

„Za takými dievčatami, ktoré si svoje telo, svoju krásu vylepšili zásahmi chirurgov či tetovacích štúdií, mi vôbec nie je ľúto. Som zástancom originálov tak, ako ich stvoril Pán Boh. Kópie som nikdy neuznával, ani v iných oblastiach,“ netají.

Je Oklamčák neomylný?

O tom, že sa v biznise vyzná, svedčí napríklad víťazstvo tmavej krásky s  bulharskými koreňmi Maríny Georgievovej v roku 2010. Aj vtedy sa kastingová porota osopila a brunetku nechceli poslať ďalej.

Divokú kartu však Marína dostala od Oklamčáka a celú súťaž vyhrala. Ani v prípade aktuálnej miss Kristíny Krajčírovej to nebolo inak. „Kristína ani nechcela prísť na náš kasting. Stretol som ju v meste, oslovil a potom dlho presviedčal, aby prišla. Napokon z nej bola víťazka,“ povedal nám.

Dobrý odhad má však aj pri sledovaní konkurenčných súťaží. Za tie roky už skrátka vie, čo nezaujme iba jednotlivca, ale masy. „Určite viem odhadnúť prvú trojku, ak sa bavíme o domácich súťažiach. Na medzinárodnej pôde je to trošku iné. Stále je tam cítiť boj medzi latinskoamerickými génmi a našimi slovanskými. Dievčatám však už nestačí len to, aby boli krásne, šarmantné, inteligentné. Musia sa vedieť predať a takisto musia mať za sebou dobrý lobing,“ vysvetlil nám.

Dievčatá nie sú tuctové

Podobne to bolo aj v prípade českej Miss World Taťány Kuchařovej. Práve silná podpora v zákulisí jej zabezpečila vysnenú korunku krásy. A hoci mnoho neprajníkov tvrdí, že súčasné dievčatá sú čoraz tuctovejšie, podnikateľ s týmto názorom nesúhlasí. Prečo sa teda súčasné missky nevrývajú do nášho povedomia tak ako Verešová, Christová či Lakatošová?

Miss Európskej únie?

„Pekných, originálnych dievčat je stále dosť. Mojou úlohou je ich hľadať a objaviť. Od nich potom závisí mať záujem o zviditeľnenie,“ objasňuje Oklamčák, ktorý sa nedávno rozhodol rozšíriť rodinný biznis o ďalšiu veľkolepú aktivitu. Konkrétne Miss Európskej únie.

Do riaditeľského kresla súťaže by podľa jeho slov mala zasadnúť dlhoročná kamarátka a  bývalá misska Erika Judínyová. „Stal som sa majiteľom brandu pre projekt Miss EÚ pre všetky štáty únie. Mojím cieľom je prostredníctvom ženskej krásy ešte viac zviditeľniť Slovensko,“ hovorí na záver.

Autor: ŠARM/JANA JACKANINOVÁ
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Neobjavil ju, ale pre Oklamčáka je Sklenaříková najkrajšia Slovenka!
ŠARM/JANA JACKANINOVÁ